Zdrowy tryb zycia Relaks Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach świata? Procesje, walki na jajka i oblewanie wodą

Już niedługo Wielkanoc – najważniejszy dzień w kalendarzu chrześcijańskim upamiętniający zmartwychwstanie Chrystusa. Chrześcijanie wierzą, że Jezus został ukrzyżowany i po trzech dniach zmartwychwstał. Wiele osób przed Wielkanocą przestrzega trwającego czterdzieści dni postu, podczas którego nie odbywają się wesela i większe uroczystości. Jak Wielkanoc obchodzi się na świecie? Nie wszędzie istnieje tradycja zdobienia jajek czy smagania wierzbowymi witkami. Przyjrzyjmy się ciekawym tradycjom wielkanocnym z całego świata!


 • Czy wiesz, skąd pochodzi tradycja smagania witką? Według dawnych przepowiedni pogodowych wierzba, z której robi się witki, to pierwsze drzewo, które rozkwita na wiosnę, a smaganie jej gałązkami miało zapewniać kobietom witalność i płodność.  
 • Na Węgrzech i Słowacji podczas świąt wielkanocnych istnieje tradycja oblewania płci pięknej zimną wodą, perfumami lub wodą kolońską oraz proszenia o jajko, lub pocałunek. Dawniej wierzono, że woda działa oczyszczająco, uzdrawiająco i zapewnia płodność.  
 • Najwyższe wielkanocne jajko z czekolady powstało we Włoszech w 2011 roku. Miało 34 metry wysokości i ważyło ponad 7 ton!
 • W Bułgarii z okazji Wielkanocy odbywają się „walki na jajka”. Zwycięzcą jest ten, czyje jajko się nie rozbije. To dobra wróżba na przyszłość, która zwiastuje pomyślność.
 • Wyspy Wielkanocne nie mają wiele wspólnego z Wielkanocą. Ich nazwa wiąże się z tym, że zostały odkryte w Wielką Niedzielę 1722 roku. W miejscowym języku nazywane są „Rapa Nui”, czyli „Wielka Ziemia”.

Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach świata? Procesje, walki na jajka i oblewanie wodą

 • Babilończycy i Egipcjanie wymieniali się i obdarowywali kolorowymi jajkami na cześć wiosny. Grecy i Rzymianie przejęli ich zwyczaj, rozszerzając paletę barw.
 • W Brazylii na Wielkanoc robi się kukły ze słomy, które symbolizują Judasza, apostoła, który zdradził Chrystusa. Wiesza się je na ulicach miast, a przechodzący ludzie mogą je bić. Politycy uwikłani w skandale często stają się takimi „Judaszami”, a sfrustrowani obywatele mogą wyładować swój gniew, spuszczając lanie kukłom z ich podobiznami.
 • Rosjanie nadali obchodom Wielkanocy zupełnie nową jakość. Jajka Fabergé, czyli luksusowe dzieła sztuki złotniczej w kształcie wielkanocnej pisanki z niespodzianką w środku, były przygotowywane dla członków rodziny carskiej od 1885 roku. Z okazji świąt wielkanocnych car obdarowywał nimi żonę i matkę.
 • W średniowiecznej Europie w czasie postu nie jedzono jajek. To sprawiło, że jajka były bardzo popularne w czasie świąt, które oznaczały koniec postu.
 • Jedną z najbardziej spektakularnych tradycji wielkanocnych jest procesja odbywająca się co roku w Sewilli. Na ulice hiszpańskiego miasta wychodzą wówczas przedstawiciele ponad 52 bractw religijnych. Procesji towarzyszą pieśni żałobne, a na olbrzymich platformach niesione są barokowe figury i wizerunki przedstawiające historię ukrzyżowania Chrystusa.
 • Dawniej wierzono, że jeśli w czasie świąt trafi nam się jajko z podwójnym żółtkiem, przyniesie nam to szczęście.
 • W Szwecji w czasie świąt wielkanocnych dzieci przebierają się za czarownice. Zakładają długie szaty, kolorowe chusty, malują twarze na czerwono i robią obchód po dzielnicy, odwiedzając domy i oferując swoje rysunki w nadziei na otrzymanie słodyczy.

Źródła: www.wikipedia.org, www.ytravelblog.com, www.elitedaily.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3