Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Jak wybrać odzież na rower?

Wiele osób ma wątpliwości przy wyborze odpowiedniej odzieży na rower. Liczysz na swoją starą wiatrówkę czy zamierzasz sobie sprawić coś naprawdę dobrego, mając świadomość, że zapłacisz więcej?

Nawet jeśli masz tani rower, wybierz jakościową odzież

Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą, żeby dowiedzieć, czego tak naprawdę szukasz. Zamierzasz jeździć na rowerze tylko na zakupy do supermarketu za rogiem lub do parku, a może masz w planach długie trasy w bardziej wymagającym terenie? Weź pod uwagę kapryśną aurę, panujące warunki, cenę, a przede wszystkim pomyśl o własnym bezpieczeństwie. Dowiedz się, jakiej odzieży potrzebujesz. Znajdź coś, co pasuje do roweru i pokaże go jak najlepszym świetle.

Wybierz się na wycieczkę rowerową. Znajdź z nami najlepsze polskie ścieżki rowerowe!


Dlaczego warto wybierać odzież funkcjonalną?

Zastanawiasz się, dlaczego amatorzy kupują drogą odzież funkcjonalną z dodatkiem lycry i są gotowi za nią płacić astronomiczne sumy? Odpowiedź jest prosta – dla wygody. Dobrej jakości odzież na rower potrafi zdziałać cuda. Nawet jeśli jest przylegająca, doskonale grzeje, przepuszcza powietrze, szybko schnie i zapewnia odpowiednie wsparcie podczas jazdy. Jest kilka powodów, dla których warto postawić na dobrej jakości odzież:

Pasuje jak ulał

W odzieży dedykowanej do jazdy na rowerze możesz mieć pewność, że gdy nachylisz się nad kierownicą, nie będziesz mieć gołych pleców. Podkoszulki i kurtki mają wydłużony tył, spodnie czy raczej legginsy mają wysoki stan, co zapewnia nie tylko ciepło, lecz również wsparcie dolnych partii pleców. Rękawy zwykle są elastyczne i nieco dłuższe, aby zakrywały nadgarstki.

Dobra rada: Po dobrej przejażdżce na rowerze zadbaj o odpowiednią pielęgnację. 

Wodoodporne, ale przewiewne

Jest wiele powodów, dla których specjalistyczna odzież na rower nie jest wykonana ze zwykłej bawełny. Bawełna nasiąka potem, robi się wilgotna i chłodzi. Znasz to uczucie, gdy wjeżdżasz na stromą górę, a następnie masz z niej zjechać w dół? Najpierw zalewasz się potem, a następnie skóra się wychładza i robi Ci się zimno. Jeśli wybierzesz odzież funkcjonalną, możesz o tym zapomnieć. Odzież funkcjonalna odprowadza pot – wilgoć szybko paruje, a odzież schnie. Wodoodporne okrycia wierzchnie nie przepuszczają wilgoci z zewnątrz, ale potrafią ją odprowadzać ze skóry. Przewiewne materiały o takich właściwościach łączy się z odpowiednią wentylacją, która odprowadza ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz. Oczywiście wentylacja znajduje się takich w miejscach, aby nie mogła się nią dostać woda z zewnątrz – na przykład pod pachami.

Jakie są zalety jazdy na rowerze i jak zminimalizować ryzyka? Dowiedz się tego od nas!

Jak wybrać odzież na rower?

Spodenki amortyzujące wstrząsy

Wiele osób żartuje sobie ze spodenek na rower ze specjalną wkładką, ale tylko do czasu aż sami je wypróbują. Ci, którzy traktują rower serio lub zajmują się promocją jazdy na rowerze wiedzą bowiem, że wszyta wkładka rowerowa z pianki pochłania wstrząsy i uderzenia, zapobiegając bólom miednicy. Inną ważną funkcją wkładki rowerowej jest zdolność odpowiedniego rozłożenia materiału, który podczas jazdy na rowerze styka się ze skórą, dzięki czemu nie wpija się w skórę. Właśnie, pod spodenki rowerowe nie zakłada się bielizny.

Dobra rada: Proteinowe przekąski (GHS LINK) zapewniają uczucie sytości i dostarczają niezbędnej energii podczas wycieczki rowerowej. Znajdź swoją ulubioną w Tesco ezakupy.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Niezależnie od tego, czy masz drogi, czy tani rower, musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Bezpieczeństwo i widoczność na drodze to najważniejsze kwestie, nawet jeśli jeździsz rzadko i raczej rekreacyjnie. Nie zapomnij o:

  • kasku rowerowym,
  • rękawicach ochronnych,
  • okularach chroniących oczy przed wiatrem, słońcem i owadami,
  • elementach odblaskowych (specjalne paski i inne gadżety),
  • dobrych butach, które również mogą mieć elementy odblaskowe,
  • przylegającej odzieży, która nie wkręca się między szprychy lub łańcuch,
  • odzieży w jasnych lub odblaskowych kolorach.

Odzież sportową znajdziesz w naszej kolekcji F&F.


Źródła: www.bicycling.com, www.kidshealth.org, www.road.cc

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3