Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Jak wybrać nowy rower? Decydujące jest przeznaczenie i rozmiar

Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś własnego roweru, wybór odpowiedniego modelu może się okazać wyzwaniem. Nie obawiaj się jednak. Im więcej dowiesz się na początek, tym łatwiej będzie Ci dokonać zakupu. Pomyśl przede wszystkim o własnych potrzebach, nie zapominaj też o bezpieczeństwie i jakości. Oto kilka przydatnych rad, które pomogą Ci dokonać wyboru.


Określ w miarę elastyczny budżet

Niedoświadczeni często nie mają pojęcia, ile będą musieli wydać na nowy rower. Na początek rozeznaj się w cenach i określ swój budżet. Jeśli jednak w sklepie okaże się, że budżet nie wystarcza na spełnienie wszystkich oczekiwań, przygotuj się na większe wydatki. Lepiej nie kupować najtańszego roweru, lecz postawić na dobry sprzęt w rozsądnej cenie, jaki oferuje również Tesco

Kupując rower, pomyśl o akcesoriach, takich jak kask, rękawice, bidon na wodę i inne niezbędne gadżety, bez których wcześniej czy później się nie obejdziesz.

Przeczytaj też: Jak wybrać odzież na rower? 


Górski, miejski czy szosowy?

Zamierzasz jeździć rowerem na zakupy lub do pracy? Planujesz wyprawy leśnymi ścieżkami i w górach? A może preferujesz weekendowe wycieczki po ścieżkach rowerowych? Jeśli nowy sprzęt ma Ci służyć tylko do tego, żeby trochę poprawić kondycję lub przemieszczać się po mieście, wybierz rower miejski lub hybrydę. Na gładkie i żwirowe nawierzchnie w zupełności wystarczy rower górski. Jeśli zamierzasz pokonywać twarde techniczne lub kamieniste trasy, postaw na w pełni amortyzowany rower górski z odpowiednimi dodatkami.

Na asfalcie najlepiej sprawdzi się rower szosowy. Tradycyjne rowery szosowe to doskonały kompromis między wygodą a prędkością. Te wygodniejsze są przeznaczone raczej do dłuższej jazdy wytrzymałościowej, a mniejsze odległości łatwiej pokonuje się na modelach typu aero.

Czy wiedziałeś, że...

Rower można kupić także w Tesco?

Jeśli masz nieco większy budżet i chcesz się mieć radość z jazdy, zastanów się nad rowerem elektrycznym. Co prawda jest cięższy i trudniejszy w utrzymaniu, przede wszystkim ze względu na konieczność ładowania, ale za to pozwala utrzymać tempo, nawet gdy zabraknie tchu.

Potrzebujesz rady przy wyborze roweru dla dzieci? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę

Jak wybrać nowy rower? Decydujące jest przeznaczenie i rozmiar

Wypróbuj rower i dopasuj rozmiar

Przy zakupie weź pod uwagę odpowiedni dobór roweru do wzrostu.

Przyjmuje się, że w pozycji stojącej ze stopami przylegającymi do ziemi odległość między kroczem a ramą roweru powinna wynosić około 8 - 10 cm.

Jeśli masz 171 - 175 cm wzrostu, rama roweru powinna mieć wielkość 54 - 56 cm. Przy wzroście 181 - 185 cm rama powinna mieć 58 - 60 cm. Tabele rozmiarów są dostępne w Internecie, ale najlepiej samemu wypróbować rower.

Dowiedz się, jakie są zalety jazdy na rowerzeŹródła: www.teamsport.cz, www.bycicle-guider.com, www.bicyckling.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3