Dziecko Przedszkole Jak wpływać na wyobraźnię swojego dziecka

Jak dotąd, zabawa Twojego dziecka inspirowana była czynnościami codziennymi i prozaicznymi – podpatrzonymi u dorosłych. Radość sprawiało mu karmienie misia albo udawanie, że zmywa naczynia. Zabawa „na niby” wymaga konkretnych narzędzi – jak własne drobiazgi – i zazwyczaj odbywa się w pojedynkę. Kiedy maluch dorasta, dojrzewa też jego wyobraźnia i rozumowanie, zmieniają się nawyki rozrywkowe. Ma to miejsce pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia. Zabawa dziecka staje się pomysłowa, uskrzydlona fantazją. Ponieważ jest rozbudowana, dziecko włącza w nią inne osoby – mające odgrywać przypisane role. Tworzone są wymyślne historie, a zabawa ma czymś skutkować, ma dążyć do celu.

Znanym przedmiotom dziecko nadaje nowatorskie funkcje: w ten sposób kartonowe pudło staje się na przykład samochodem, łodzią lub domem. Umiejętność wykorzystania wyobraźni podczas zabawy dowodzi, że malec rozumie, co oznacza odgrywanie zmyślonych scenariuszy, „pisanych” na rzecz danej sytuacji. W okresie dorastania niemal dwie trzecie dzieci opowiadają bliskim o wymyślonym przyjacielu – bynajmniej nie jest to więc powód do niepokoju.

Korzyści z fantazyjnej zabawy

Zabawa oparta na działaniu wyobraźni to nie tylko świetna rozrywka, ale też sposób na wzmocnienie niezbędnych kompetencji:

  • Taka forma zabawy pozytywnie wpłynie na mowę dziecka i jego umiejętności językowe – będzie ono musiało objaśnić swoje idee i to, jakie role przypisało towarzyszom.
  • Dziecko lepiej zrozumie świat i zachodzące wokół niego zjawiska, dowie się, jak rozwiązywać konkretne problemy. Polepszy się jego koncentracja.
  • Dziecko stanie się pewniejsze siebie, bardziej empatyczne. Nauczy się, jak odczytywać myśli i uczucia swoich rówieśników.

„Nadmiar” wyobraźni

Niestety, wybujała wyobraźnia wiąże się też pewnymi kłopotami. W okresie między 3. a 4. rokiem życia dziecko może zacząć cierpieć z powodu nocnych koszmarów. Czasem maluchy są święcie przekonane, że pod ich łóżkiem lub w głębi szafy czyha jakiś straszny potwór. Z powodu bogatej wyobraźni w głowie kilkulatka gromadzą się obrazy i myśli, które niekiedy bywają ciężkie do ujarzmienia – brak kontroli wywołuje wtedy zaburzenia senne.
Możesz też zauważyć, że dziecko coraz częściej wymyśla niestworzone historie. Nie robi tego jednak, aby w jakiś sposób cię oszukać – to po prostu rezultat marzycielstwa, rozpływania się we własnych fantazjach. Każdy rodzic powinien wyjaśnić dziecku, że odróżnia się prawdę od fałszu, to, co realne, od wymysłów. Tylko w ten sposób maluch zapanuje nad swoją wyobraźnią.

Karm wyobraźnię swojego dziecka

Wyobraźnia jest jak mięsień – trzeba jej używać, by została prawidłowo rozbudowana. Oto pięć porad, dzięki którym dowiesz się, jak wpływać na wyobraźnię swojej pociechy:

  1. Przygotuj rekwizyty, które zostaną wykorzystane w waszej zabawie. Mogą to być stare ubrania, koce, albo kartonowe pudła – co tylko uznasz za stosowne.
  2. Stwórz „przestrzeń” pobudzającą wyobraźnię dziecka – to w niej zbuduje ono swój własny, wymarzony świat. Jeśli postanowi zbudować zamek, pozwól konstrukcji postać przez dzień lub dwa.
  3. Nie przejmuj się, jeśli dziecko wciąż powtarza ten sam scenariusz zabawy lub „buduje” ten sam świat. W taki sposób nauczy się pewności siebie; będzie wiedziało, że to, co robi, robi dobrze.
  4. Pamiętaj, że zabawa oparta na wyobraźni polega też na rysowaniu, malowaniu i konstruowaniu przedziwnych wytworów przy użyciu najprostszych materiałów (jak na przykład karton po jajkach).
  5. Odwiedzajcie razem nowe miejsca – to pobudzi wyobraźnię dziecka do działania Wizyta w ZOO albo nad morzem obudzi w nim nowe wyobrażenia i będzie budulcem kolejnych kreatywnych zajęć.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3