Dziecko Przedszkole Jak używać tabeli nagród dla twojego dziecka?

Być może właśnie przechodzicie etap napadów złości i trudnego zachowania. Jest jednak nadzieja – tabela nagród zachęci dziecko, by było grzeczne. Od ciebie zależy, co dziecko powinno zrobić, by otrzymać gwiazdkę – może to być po prostu nagroda za dobre sprawowanie, ale może to być też wynik wykonania jakiegoś zadania: na przykład, jeżeli zje cały obiad albo posprząta swoje zabawki. Metoda ta może być również z powodzeniem stosowana, gdy junior uczy się korzystać z toalety.

Jak używać tabeli?

Większość tego typu pomocy ma postać zwyklej tabeli, gdzie każda z kolumn jest przyporządkowana dniu tygodnia. Możesz podzielić kolumny na części takie jak na przykład „rano”, „popołudnie” czy „wieczór”, możesz także podzielić je na godziny. Celem tabeli jest wyznaczanie małych celów, które staną się częścią codziennej rutyny Twojego dziecka. Gdy maluch zdobędzie wszystkie gwiazdki w danym tygodniu, dostaje nagrodę lub smakołyk.

Najważniejsza jest prostota

Kluczową sprawą jest wyjaśnienie dziecku, w jaki sposób działa tabela. Możesz być pewna, że gwiazdki są dla niego prawdziwym skarbem, jednak aby sprawić, że dobre zachowanie dziecka będzie dla niego warte zachodu, pozwól mu pracować na jakiś specjalny smakołyk albo wyjście. Gdy zdobędzie gwiazdkę lub nagrodę i zobaczy, że jesteś z niego dumna, będzie chciał zrobić to znowu – być może nawet przypomni ci o naklejeniu gwiazdki na tabelę! Pamiętaj jednak, że nie wolno ci zabrać gwiazdki, gdy dziecko źle się zachowuje. Niech nie kusi cię również wizja nagrodzenia go tylko po to, by ujarzmić jego zachowanie – dziecko musi rozumieć, że wyłącznie dobre zachowanie sprawia, że dostaje się gwiazdkę, nie inaczej!

Nagrody za gwiazdki

Możesz kusić dziecko na wiele sposobów. Wypróbuj poniższe propozycje:

  • Wyjście na basen
  • Możliwość wybrania obiadu dla rodziny
  • Dodatkowa bajka na dobranoc
  • Wspólne robienie ciastek i ich dekorowanie
  • Specjalny dyplom

Wykonajcie tabelę razem

Pozwól dziecku wybrać kolory kredek lub mazaków, którymi narysujesz tabelkę – im bardziej jest kolorowa, tym bardziej będzie kusząca. Możesz także pozwolić dziecku wybrać naklejki/gwiazdki, dzięki czemu będą one prawdziwą nagrodą, gdy znajdą się w tabeli. W sklepach jest mnóstwo akcesoriów i materiałów artystycznych.
Każdego dnia wieczorem sprawdzaj tabelę razem z dzieckiem – dzięki temu będzie ono mogło obserwować swój postęp.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3