Jak usunąć przypaloną żywność z garnków i patelni?

W przypadku niektórych przypalonych naczyń standardowe środki czyszczące nie są wystarczająco dobre. Następna w kolejce jest broń o największym kalibrze - drut, który zdziera wszystko, niestety, rysuje też powierzchnie naczyń. Żadna zmywarka nie poradzi sobie z mocno przypalonymi garnkami.  Dlatego warto wypróbować mniej agresywne środki czyszczące, które na pewno masz w domu.

Ocet i pasta do zębów

Do walki ze spalenizną na naczyniach przyda się mikstura z jednej łyżeczki octu i jednej łyżeczki pasty do zębów. Nałóż ją na plamę, pozostaw na dwie godziny i umyj. Alternatywnie można użyć sody oczyszczonej - wystarczy pokryć nią zabrudzoną powierzchnię lub materiał.

Soda oczyszczona i cola

Rozprowadź na plamie sodę i ocet lub colę. Pozostaw na 6 godzin i spłucz. Jeśli spalenizna nadal się utrzymuje, wlej do garnka wodę z sodą i podgrzewaj przez 20 minut. Następnie odstaw do wystygnięcia i umyj.

Skórka z owoców cytrusowych i ziemniaki

Plamy od przypaleń, a także osad wapienny na ściankach garnków, usuwają skórki pomarańczy lub cytryny. Zalej je wodą i gotuj przez 15-20 minut. Podobny efekt wywołuje również zastosowanie sody z wodorowęglanu i soku z cytryny. Spróbuj również ugotować skórki ziemniaków w garnku pełnym wody, pozostawić na noc a rano oczyścić naczynie.

Miedź

Aby oczyścić przypalenia z miedzianych naczyń, wymieszaj w tych samych proporcjach mąkę, sól i sok z cytryny. Uzyskaną pastą ruchem okrężnym delikatnie oczyść spaleniznę.

Żelazo

Wlej wodę z odrobiną detergentu do przypalonej żeliwnej patelni i zagotuj. Następnie ostudź i umyj. Żeliwne garnki również mogą pokryć się rdzą. Aby usunąć rdzę z żeliwnych garnków, użyj ziemniaków z kroplą zwykłego detergentu do mycia naczyń. Oczyść tak przygotowane garnki z rdzy, a następnie opłucz, wysusz i nałóż cienką warstwę oleju na powierzchnię dna.

Forma do pieczenia

Czyszczenie przypalonej blachy do pieczenia jest wyzwaniem dla każdej gospodyni. Możesz to zrobić bez niepotrzebnych nerwów. Posyp dno blachy proszkiem do prania, zalej ją ciepłą wodą i pozostaw na noc. Rano oczyść naczynie i dobrze spłukaj.

W ten sposób możesz również oczyścić formę na muffiny. Uwaga: nie stosuj tej metody na naczyniach z teflonu!

Aluminium

Aby wyczyścić elementy aluminiowe, rozpuść 3 łyżeczki pasty do zębów w litrze ciepłej wody, włóż naczynie i pozostaw na 15 minut.

Emalia

Do emaliowanych garnków z przypalonymi resztkami jedzenia wsyp trzy łyżki sody oczyszczonej i wlej litr wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 15-20 minut. Na koniec ostudź.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3