Wskazówki i porady Jak usunąć plamy po jedzeniu?

Plama na ubraniu każdemu może się czasem przytrafić. Przy dzieciach zdarza  się to jeszcze częściej. Nie sposób im zapobiec, dlatego warto skupić się na skutecznych rozwiązaniach i trikach, pozwalających na usunięcie plam od owoców, warzyw, napojów, słodyczy itp. Najważniejsze to nie pozwolić plamie zaschnąć i od razu przystąpić do jej usuwania.

Jak usunąć plamy z owoców i warzyw?

Na plamy od owoców i warzyw nie ma uniwersalnej rady. Sposób postępowania zależy od rodzaju zabrudzenia.

Jak usunąć plamy z moreli, jabłek oraz soków owocowych i warzywnych?

Jasne plamy można usunąć mydłem żółciowym. Jest to środek, który chwalą niemal wszystkie gospodynie domowe. Enzymy zawarte w żółci rozkładają białka i tłuszcze. Wystarczy namoczyć plamę, a następnie przetrzeć zabrudzenie mydłem. Odczekać 15 minut i wypłukać tkaninę lub wyprać w pralce.

Czym usunąć plamy od czereśni i porzeczek?

Podstępnych plam od czereśni i porzeczek można się pozbyć, ale sposób postępowania jest nieco bardziej skomplikowany. Jeśli plama jest na białym podkoszulku, przetrzyj ją wodą, a następnie nalej na plamę trochę płynu do mycia naczyń i zostaw na parę minut. Później wystarczy przepłukać koszulkę, wysuszyć plamę serwetką i użyć kwasku cytrynowego z dodatkiem wody w proporcjach 1 : 2. Odczekać 2 minuty, wypłukać i osuszyć serwetką. W kolejnym kroku przygotuj amoniak i skrop nim plamę. Może się zrobić czerwona, ale bez obaw – użyj dodatkowo wody utlenionej. Pozwól miksturze zadziałać i wypłucz tkaninę w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

W przypadku kolorowych tkanin należy namoczyć plamę, polać odrobiną płynu do mycia naczyń, wypłukać i zastosować kwasek cytrynowy. Następnie skropić amoniakiem i wysuszyć na słońcu. Jeśli plama nie zniknie, ponownie użyć rozcieńczonego amoniaku i wysuszyć na słońcu. W ostatnim kroku zaleca się wypłukanie materiału w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Czym usunąć plamy od jagód?

Specjalną kategorię plam stanowią plamy po jagodach. Sposób postępowania zależy od rodzaju materiału lub tkaniny. Jeśli sok z jagód poplamił dywan lub tapicerkę, użyj letniej wody z dodatkiem amoniaku. Jeśli plama z jagód jest na jedwabiu, namocz materiał na 30 minut w roztworze wódki z wodą. Następnie wypłucz w ciepłej wodzie i wypierz w pralce. Wełnę poplamioną sokiem z jagód można wyczyścić sokiem z cytryny, zaś ubrania z lnu - kwaśnym mlekiem.

Jak usunąć plamy od marchwi, pomidorów i kolorowych warzyw?

Plamę od marchwi należy namoczyć w zimnej wodzie, następnie polać płynem do mycia naczyń i przeprać. Jeśli zostaną ślady, pomocne mogą się okazać promienie słoneczne. Wystarczy zawiesić lub położyć poplamione ubranie na słońcu i zostawić na parę godzin.

Plamy od kolorowych warzyw, na przykład buraków, można usunąć amoniakiem. Wystarczy skropić plamę amoniakiem i delikatnie wetrzeć go szczoteczką. Następnie przetrzeć plamę suchym mydłem i zamoczyć w wodzie. Dokładnie wypłukać.

Jak usunąć plamy z wina?

Plamy po czerwonym winie należy natychmiast posypać solą. Można dodatkowo skropić sokiem z cytryny, przetrzeć, dokładnie wyprać i wypłukać. Plamy po białym winie można usunąć gorącym roztworem wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odrobiną amoniaku.

Na zaschnięte plamy od wina pomoże pianka do golenia, którą należy zostawić na 30 minut, a następnie wypłukać materiał w wodzie.

Jak usunąć plamy od czekolady i kakao?

Świeża plama po czekoladzie zejdzie po namoczeniu w zimnej wodzie. Materiały, które można prać w pralce, należy przetrzeć amoniakiem. Stare plamy po czekoladzie usuwa następujący roztwór: jedna część gliceryny technicznej, jedna część amoniaku 3% i jedna część wody. Namoczyć w zimnej wodzie, a na zakończenie wypłukać materiał w wodzie z dodatkiem odrobiny cukru.

Ewentualnie można użyć mleka. Plamę od czekolady przetrzeć mlekiem, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.

Plamy z kakao można usunąć roztworem przygotowanym z pół litra wody i pół łyżeczki amoniaku. Polać plamę, pozwolić miksturze działać, a następnie wyprać.

Jak usunąć plamy po kawie?

Plamy po kawie usuwa letnia woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Można też spróbować posypać plamę solą i przetrzeć ściereczką. Jeśli kawa wylała się na biały obrus, po wypraniu w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń można skropić plamę wodą utlenioną rozcieńczoną z wodą, a następnie wyprać w pralce.

Jak usunąć plamy po keczupie, musztardzie, majonezie i tłuszczu?

Na tłuste plamy najlepiej działa zwyczajny płyn do mycia naczyń. Nanieś odrobinę płynu do mycia naczyń na plamę i wetrzyj płyn ściereczką. Odczekaj kilka minut, a następnie przełóż do gorącej wody z dodatkiem proszku do prania. Tkaninę najlepiej namoczyć na pół dnia, a następnie wyprać w pralce w temperaturze 40°C.

Alternatywnie można zastosować sok z cytryny lub ocet. Zabrudzenie przetrzyj octem lub sokiem z cytryny i odczekaj kilka minut. Następnie przełóż do gorącej wody z dodatkiem proszku do prania. Namocz na pół dnia, a następnie wypierz w pralce w temperaturze 40°C.

Jeśli plama z oleju lub majonezu nie chce puścić, powinno zadziałać mydło żółciowe. Plamę namocz, nanieś mydło żółciowe, przepierz i odczekaj 15 minut. Następnie wypierz tkaninę w pralce.

Wybieraj odpowiednie środki czystości i odplamiacze

Jak usunąć gumę do żucia z włosów i odzieży?

Chyba każdy rodzic wie, że guma przyklejona do ubrania albo we włosach to problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Jest jednak kilka sposobów na usuwanie gumy z odzieży. Pierwszym jest zamrożenie ubrania w zamrażalniku. Ubranie włóż do worka, a następnie wsadź na 2 – 3 godziny do zamrażalnika. Następnie delikatnie zeskrob gumę do żucia nożem lub drewnianą łopatką. Inną opcją jest zanurzenie materiału w gorącej wodzie i usunięcie gumy szczoteczką. W pozbyciu się gumy z ubrania może pomóc także żelazko. Na desce do prasowania połóż karton, następnie materiał z gumą do żucia (gumą do kartonu) i użyj żelazka. Guma powinna się przykleić do kartonu.

Nieco trudniej usunąć gumę z włosów. Pomocny może być dezodorant w sprayu. Pasmo włosów z gumą połóż na dowolnej podkładce i spryskuj dezodorantem, który powinien „zamrozić” gumę. Ręką lub grzebieniem powoli wyczesuj gumę z włosów, spryskując jednocześnie dezodorantem.

Jak usunąć przypalone resztki z garnków?


Źródła: chytre-bydleni.cz, prodamy.cz, jakcistit.cz, eshop.tierraverde.cz, wikihow.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3