Wskazówki i porady Jak uprawiać szpinak w domu?


Jak wyhodować szpinak z nasion?

Jeżeli zdecydujecie się wyhodować swój własny szpinak, zacznijcie od przygotowania mniejszej doniczki z nasionami. Zasiejcie je na głębokość około 2 cm. Sadzonki szpinaku kiełkują od 5 do 14 dni, w zależności od odmiany i warunków uprawy. Gdy na łodydze pojawią się 2-3 liście, będzie to oznaczało, że roślina jest gotowa na przesadzenie do „dorosłej” doniczki.

Jaka jest najlepsza doniczka na szpinak?

Do uprawy szpinaku wybierajcie doniczki o głębokości około 15-20 cm. Zdecydowanie lepszy okaże się szeroki pojemnik, zamiast wysokiego. Wyłącznie od Was zależy, czy wybierzecie kilka mniejszych doniczek i umieścicie je obok siebie w oknie, czy też postawicie na długie, pojedyncze naczynie.

Jaki należy zachować odstęp pomiędzy nasionami szpinaku?

Nasiona szpinaku powinny zostać zasiane w odległości 8 cm od siebie. Jeżeli zamierzacie hodować szpinak baby, możecie zmniejszyć odstępy do 5 cm.

Uprawa szpinaku

 • Jeżeli uprawiacie szpinak jesienią, pamiętajcie, aby trzymać go w nasłonecznionym miejscu. Dni są krótsze, a promienie słoneczne mniej intensywne, więc rośliny mogą wytrzymać ich bezpośrednie działanie.
 • Hodowlę w trakcie wiosny i lata lepiej prowadzić w zacienionym miejscu. Światło słoneczne może spalić młode liście szpinaku.
 • W upalne letnie dni przenieście szpinak do chłodniejszego miejsca.
 • Do uprawy używajcie wysokiej jakości gleby do kwiatów, bogatej w substancje organiczne. Tekstura gleby musi być krucha, piaszczysto-gliniasta. Unikajcie sztucznej izolacji gleby.
 • Dobrze przepuszczalna gleba to klucz do sukcesu przy hodowli szpinaku.
 • PH gleby musi być neutralne.
 • Upewnijcie się, że szpinak jest regularnie podlewany, ale nie przelewany. Prowadzi to do gnicia i różnych chorób grzybiczych. Unikacie również zwilżania liści.
 • Utrzymujcie glebę wilgotną, ale nie mokrą. Zadbajcie o otwory na spodzie doniczki, które umożliwią odprowadzenie nadmiaru płynu.
 • Nasiona szpinaku kiełkują nawet w bardzo niskich temperaturach (od 4°C).
 • Najlepsza temperatura do uprawy szpinaku wynosi od 10°C do 27°C.
 • Uprawa szpinaku w doniczkach nie wymaga specjalnej opieki. Regularne podlewanie, nawożenie i odpowiednia gleba w zupełności wystarczą do tego, aby cieszyć się udanymi „plonami”.

Kiedy zbierać szpinak i jak go przechowywać?

Szpinak najlepiej rozwija się wiosną i jesienią. Latem ma tendencję do blaknięcia i wysychania. Szpinak możecie zbierać w czasie dwóch faz:

 • jako młody szpinak – znany również jako szpinak baby,
 • jako dojrzały szpinak.

Szpinak jest gotowy do zbioru 37-50 dni po kiełkowaniu. Dokładny czas jest zależny od uprawy i wybranej odmiany. Gdy liście są jeszcze młode i delikatne, możecie je zebrać jako szpinak baby. Będzie miał delikatny smak i doskonale nada się do sałatek warzywnych oraz koktajli. Możecie go również ugotować, ale straci wtedy cenne substancje. Łodygi młodego szpinaku, w przeciwieństwie do łodyg dojrzałego szpinaku, są jadalne i mają delikatny smak.

Dojrzały szpinak jest zbierany jako ostatni, zwykle 50 dni po kiełkowaniu. Szczególnie nadaje się do gotowania. Wymaga wstępnego obrobienia, polegającego na pozbyciu się wszystkich twardych części, zwłaszcza łodyg. Szpinak smażony na maśle lub oleju może być podany jako dodatek do głównego posiłku, z makaronem lub jako nadzienie tart i słonych ciast. Możecie go również zamrozić, bez większego uszczerbku dla jego smaku czy właściwości.

Jak uprawiać szpinak w domu?

Przepisy ze szpinakiem

Trójkolorowy makaron ze szpinakiem baby podbije serce każdego dziecka. Znajomi zaproszeni na włoski obiad docenią z pewnością Gnocchi serowe ze szpinakiem. Jeśli zabraknie Wam pomysłów, zawsze możecie postawić na połączenie makaronu i szpinaku. O fusilli już wspominaliśmy, ale zobaczcie co można wyczarować ze szpinaku i cannelloni.

Czy wiesz, że?

Woda użyta do gotowania ziemniaków jest naturalnym nawozem dla roślin, głównie ze względu na witaminy uwalniane do niej podczas gotowania. Pozwólcie wodzie ostygnąć i używajcie jej do podlewania domowych oraz ogrodowych roślin raz w tygodniu.

Source: balconygardenweb.com, goodhousekeeping.com

Opublikowano: 3 tygodnie temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 3.99)
Cebula
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3