Wskazówki i porady Jak uprawiać arbuzy we własnym ogrodzie?

Arbuzy lubią wysokie temperatury około 26°C w ciągu dnia, a ich okres wegetacyjny, czyli czas dojrzewania jest dość długi i trwa około 100 dni. Docierają do nas głównie z Hiszpanii, Cypru, Grecji i Izraela. Można jednak spróbować ich uprawy we własnym ogrodzie. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednie warunki.

Arbuz to owoc, czy warzywo?

Choć arbuz jest słodki i często dodaje się go do sałatek owocowych, pozory mylą. Zalicza się do rodziny dyniowatych, a zatem jest warzywem. Jeśli zaś spojrzeć na niego z botanicznego punktu widzenia, jest owocem.

Wszyscy kochają arbuzy za ich orzeźwiający smak i soczysty miąższ. Wiedzieliście, że w 93% składają się z wody?

Bliskimi krewniakami arbuzów są melony.  Poza tym, że mają żółtą skórkę i miąższ, są mniejsze i już na pierwszy rzut oka łatwo je odróżnić od arbuzów. Czy próbowaliście już sałatki arbuzowej z serem feta?

Jak uprawiać arbuzy?

W uprawie arbuzów kluczowa jest odpowiednia ilość światła i ciepła. Najpierw kup nasiona i kubki, do których je wysiejesz. Możesz zaopatrzyć się w specjalne pojemniki przeznaczone do wysiewu. Na dno wsyp ziemię i posadź trzy nasiona. Umieść je mniej więcej pół centymetra pod powierzchnią. Podlewaj regularnie, aby ziemia była zawsze wilgotna. Pierwszy listek pojawi się mniej więcej po 14 dniach. Arbuzy wysiewa się pod koniec marca. Młode sadzonki można przesadzić do gruntu pod koniec maja.

Jeśli przegapisz odpowiedni moment, nie martw się. Już na jesień możesz zacząć przygotowywać grunt pod uprawę arbuzów na przyszły rok. Rośliny te potrzebują dużo składników odżywczych, dlatego należy użyźnić ziemię odpowiednim nawozem lub kompostem. Dzięki temu arbuzy będą lepiej rosły w kolejnym roku.

W naszych warunkach najlepiej sprawdzą się odmiany Zobor F1 lub Lajka II F1 oraz Sugar baby.

Przesadzanie do gruntu

Sadzonki można przesadzać do gruntu dopiero po połowie maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków, a temperatury są nieco wyższe. Nie zaszkodzi spulchnić i przekopać ziemi przed przesadzeniem roślin. Przygotuj odpowiednie, najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Zrób zagłębienia w ziemi, na dno połóż trochę nawozu. Sadzonki zakop do wysokości pierwszych listków. W każdym zagłębieniu można umieścić 2 - 3 sadzonki. Nie zapomnij o ok. 40 cm odstępach.

Arbuzy potrzebują dużo wody. Do podlewania nie używaj lodowatej wody prosto z kranu lub z węża. Pozwól jej trochę odstać, aby miała mniej więcej taką temperaturę jak ziemia. Inaczej rośliny mogłyby doznać wstrząsu termicznego i zginąć. Jeśli już uprawiasz arbuzy, zwracaj uwagę na prognozy pogody. Gdy temperatura w nocy (albo i w dzień) ma spaść do ok. 5°C, ziemię wokół arbuzów przykryj czarną folią, zapewniając im ciepło.

Kiedy jest czas na zbiory?

Dojrzałymi owocami możesz się cieszyć pod koniec sierpnia. Po zapachu rozpoznasz, czy owoc nadaje się już do jedzenia. Innym sposobem sprawdzania dojrzałości są pęknięcia wokół łodyżki i poskręcana łodyga. Możesz też przeprowadzić test stukania. Puknij dwukrotnie w owoc. Jeśli usłyszysz głuchy dźwięk, możesz go zerwać i zjeść lub przygotować sałatkę. A może zrobisz lody arbuzowe

Jak dobrze znasz arbuza i melona?

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3