Dziecko Noworodek Jak ubrać niemowlę na wiosnę? Na cebulkę, oczywiście!

Wiosną, zwłaszcza rano, powietrze bywa jeszcze dość chłodne, a temperatury potrafią się zmieniać z godziny na godzinę. Jednak spędzamy na zewnątrz coraz więcej czasu, dlatego powinniśmy się poważnie zastanowić, jak ubrać niemowlę. Bez obaw, to dość proste. Nie ma dużej różnicy w ubieraniu dzieci i dorosłych. Wystarczy zdrowy rozsądek.

Pierwsza warstwa z bawełny

Podobnie jak u dorosłych, u noworodków również warto postawić na kilka warstw ubrań, które w zależności od potrzeb można zdejmować i zakładać. Trzeba jednak pamiętać o dodatkowej warstwie dla dziecka.

Podstawą dziecięcej garderoby jest body, które zawsze powinno stanowić spodnią warstwę. Następnie ubieramy dziecku śpioszki do pasa. Najlepsze będą z bawełny, która nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka i jest przewiewna. Nigdy nie zapominaj o skarpetkach. Zwłaszcza u dzieci do 6 miesiąca życia. Ich stópki muszą być w cieple. Jeśli nóżki wystają spod kocyka w wózku, można założyć dziecku buciki.

Druga warstwa

Przy temperaturach poniżej 10 °C drugą warstwą może być na przykład kombinezon i ciepła kurteczka. Druga warstwa nie musi być bawełniana. Można sięgnąć po odzież z polaru lub dzianiny. Ostatnia warstwa to becik lub kocyk. Na zakończenie wystarczy założyć czapeczkę.

Zamiast kombinezonu można też wybrać śpioszki, bluzę i kurteczkę, nie zapominając o czapeczce i beciku.

Jeśli temperatura na zewnątrz sięga już powyżej 20 °C, na body i śpioszki wystarczy założyć kombinezon lub bluzę. Główkę malucha należy chronić cienką bawełnianą czapeczką. Jako dodatkowa warstwa może posłużyć becik lub kocyk.

Termoregulacja dopiero się rozwija

Warto pamiętać, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej termoregulacji, więc słabo radzą sobie z wahaniami temperatury. Dlatego tak ważne jest zakładanie kilku cieńszych warstw odzieży. Nie sugeruj się zimnymi rączkami i nóżkami i nie ubieraj dziecku kolejnej warstwy. Najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzania, czy dziecku jest zimno, jest dotknięcie karku. Jeśli jest suchy i ciepły, wszystko jest w najlepszym porządku. Jeśli jest wilgotny, należy zdjąć jedną warstwę odzieży. Jak można się domyślić, chłodny kark oznacza, że trzeba założyć dodatkową warstwę.

Uwaga na słońce!

Niemowlęta należy chronić przed bezpośrednim słońcem. Jeśli wyjmujemy dziecko z wózka, zawsze należy pamiętać o kapelusiku lub innej ochronie przed promieniami. Nakrycie głowy powinno chronić również kark i uszka.

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer?

Jeśli dopiero wróciłaś z dzieckiem ze szpitala, w pierwszym tygodniu po powrocie do domu zachowaj ostrożność. Lepiej zostań w domu, jeśli na zewnątrz jest wietrznie lub deszczowo, nawet jeśli jest całkiem ciepło. Na pierwszy spacer przy sprzyjającej aurze wybierz się najwcześniej na trzeci dzień po powrocie ze szpitala. Spacer nie powinien trwać dłużej niż kwadrans. Stopniowo możesz wydłużać przechadzki o 10 minut aż do 90-minutowego spaceru. Temperatura na zewnątrz nie powinna być jednak niższa niż -5 °C.

Ciesz się z przebywania z maleństwem na zewnątrz. Po powrocie ze spaceru dziecko będzie pełne nowych wrażeń i przeżyć. Całkiem możliwe, że pieluszka też będzie pełna... Dlatego naucz się sprawnie przewijać malucha dzięki naszym radom.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3