Dziecko Noworodek Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka

Zapach, smak i dotyk

Ponieważ po narodzinach wzrok jest słaby, dzieci poznają wszystko dookoła za pomocą zapachu, smaku, dotyku i słuchu. Noworodek zna zapach swojej mamy i uważa go za uspokajający i kojący – na początku zapach i smak są najważniejszymi zmysłami, ponieważ maleństwo chce być nakarmione. Ale dotyk jest również ważny dla najmłodszych dzieci – potrzebują mnóstwa przytulania, a kontakt z innymi uznają za bardzo kojący.
Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka rozwija się u niego koordynacja ręka-oko i niemowlę zaczyna chwytać przedmioty, aby poznać ich zapach i smak – oraz żeby sprawdzić, czy nadają się do zjedzenia! Nie spuszczaj wtedy maleństwa z oczu, aby przypadkiem jakieś niewielkie czy brudne przedmioty nie trafiły do buzi.

Słuch

Dzieci rodzą się z w pełni wykształconym słuchem. Właściwie to dziecko wsłuchuje się w dźwięki już od 18. tygodnia w łonie matki. Dlatego też noworodki reagują na głosy – są już do nich przyzwyczajone.

Do trzeciego miesiąca życia twoje dziecko słucha wszystkiego, co dzieje się dookoła. To dlatego niemowlęta tak dużo gaworzą – reagują na dźwięki, które słyszą, i starają się je naśladować. Poświęć zatem trochę czasu na mówienie do swojego maleństwa – nawet jeśli odwraca wzrok, to na pewno słucha.

Niemowlęta w wieku trzech miesięcy uwielbiają muzykę. Nawet jeśli to tylko radio grające gdzieś w tle – i tak cieszą się tym dźwiękiem. Czytanie historyjek i bajek, śpiewanie lub klaskanie w rytm dziecinnych rymowanek stanowi doskonałą pożywkę dla głodnego bodźców dźwiękowych mózgu twojego maluszka.

Wzrok

U noworodków wzrok nie jest jeszcze wykształcony, więc mogą one koncentrować się tylko na rzeczach w pobliżu. Nie dzieje się tak dlatego, że oczy maleństwa są słabe – wręcz przeciwnie, w pełni funkcjonują – jednak wykształcenie wzroku wymaga czasu, ponieważ mózg musi „nauczyć się” widzieć.

W miarę jak mózg przetwarza informacje wzrokowe, zaczyna „łapać sens” światła, kształtów i kolorów. W wieku trzech miesięcy percepcja koloru u niemowlęcia jest dobra, ale jego mózg w dalszym ciągu uczy się percepcji głębi, czyli jak daleko znajduje się dany przedmiot i jaki jest jego rozmiar i kształt.

W ciągu kilku kolejnych miesięcy, w miarę poprawy koordynacji ręka-oko, wzrok dziecka stanie się jeszcze lepszy. W wieku ośmiu miesięcy u większości dzieci widzenie jest już prawie idealne. Jeżeli niepokoi cię, że twoje dziecko mruży oczy albo ma tzw. leniwe oko, porozmawiaj o tym z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.

Cały czas stymuluj zmysły

Dzieci są jak mali naukowcy, więc przeprowadzają niezliczone eksperymenty, aby poznać świat. Udostępnij dziecku różne przedmioty do zabawy, zapoznaj je z nowymi teksturami, kolorami i dźwiękami. Nie musi to być nic skomplikowanego – dotykanie wszystkiego drewnianą łyżką może być równie fascynującym doświadczeniem, co zabawa ulubioną zabawką. Faktura różnych tkanin także może zaintrygować maleństwo. Dopóki wszystkie te przedmioty będą czyste i bezpieczne, pozwól dziecku eksperymentować, dotykać ich i smakować.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3