Dziecko Noworodek Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka

Zapach, smak i dotyk

Ponieważ po narodzinach wzrok jest słaby, dzieci poznają wszystko dookoła za pomocą zapachu, smaku, dotyku i słuchu. Noworodek zna zapach swojej mamy i uważa go za uspokajający i kojący – na początku zapach i smak są najważniejszymi zmysłami, ponieważ maleństwo chce być nakarmione. Ale dotyk jest również ważny dla najmłodszych dzieci – potrzebują mnóstwa przytulania, a kontakt z innymi uznają za bardzo kojący.
Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka rozwija się u niego koordynacja ręka-oko i niemowlę zaczyna chwytać przedmioty, aby poznać ich zapach i smak – oraz żeby sprawdzić, czy nadają się do zjedzenia! Nie spuszczaj wtedy maleństwa z oczu, aby przypadkiem jakieś niewielkie czy brudne przedmioty nie trafiły do buzi.

Słuch

Dzieci rodzą się z w pełni wykształconym słuchem. Właściwie to dziecko wsłuchuje się w dźwięki już od 18. tygodnia w łonie matki. Dlatego też noworodki reagują na głosy – są już do nich przyzwyczajone.

Do trzeciego miesiąca życia twoje dziecko słucha wszystkiego, co dzieje się dookoła. To dlatego niemowlęta tak dużo gaworzą – reagują na dźwięki, które słyszą, i starają się je naśladować. Poświęć zatem trochę czasu na mówienie do swojego maleństwa – nawet jeśli odwraca wzrok, to na pewno słucha.

Niemowlęta w wieku trzech miesięcy uwielbiają muzykę. Nawet jeśli to tylko radio grające gdzieś w tle – i tak cieszą się tym dźwiękiem. Czytanie historyjek i bajek, śpiewanie lub klaskanie w rytm dziecinnych rymowanek stanowi doskonałą pożywkę dla głodnego bodźców dźwiękowych mózgu twojego maluszka.

Wzrok

U noworodków wzrok nie jest jeszcze wykształcony, więc mogą one koncentrować się tylko na rzeczach w pobliżu. Nie dzieje się tak dlatego, że oczy maleństwa są słabe – wręcz przeciwnie, w pełni funkcjonują – jednak wykształcenie wzroku wymaga czasu, ponieważ mózg musi „nauczyć się” widzieć.

W miarę jak mózg przetwarza informacje wzrokowe, zaczyna „łapać sens” światła, kształtów i kolorów. W wieku trzech miesięcy percepcja koloru u niemowlęcia jest dobra, ale jego mózg w dalszym ciągu uczy się percepcji głębi, czyli jak daleko znajduje się dany przedmiot i jaki jest jego rozmiar i kształt.

W ciągu kilku kolejnych miesięcy, w miarę poprawy koordynacji ręka-oko, wzrok dziecka stanie się jeszcze lepszy. W wieku ośmiu miesięcy u większości dzieci widzenie jest już prawie idealne. Jeżeli niepokoi cię, że twoje dziecko mruży oczy albo ma tzw. leniwe oko, porozmawiaj o tym z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.

Cały czas stymuluj zmysły

Dzieci są jak mali naukowcy, więc przeprowadzają niezliczone eksperymenty, aby poznać świat. Udostępnij dziecku różne przedmioty do zabawy, zapoznaj je z nowymi teksturami, kolorami i dźwiękami. Nie musi to być nic skomplikowanego – dotykanie wszystkiego drewnianą łyżką może być równie fascynującym doświadczeniem, co zabawa ulubioną zabawką. Faktura różnych tkanin także może zaintrygować maleństwo. Dopóki wszystkie te przedmioty będą czyste i bezpieczne, pozwól dziecku eksperymentować, dotykać ich i smakować.

Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.
15 min.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.