Dziecko Przedszkole Jak rodzice mogą pomóc leworęcznemu dziecku

Dzieciom o odwróconej funkcjonalności rąk warto jednak poświęcić więcej uwagi, a na pewno należy zadbać o to, by udało im się do perfekcji opanować umiejętność pisania. Dr David Whitebread, zajmujący się psychologią rozwoju człowieka i pediatrią, podzielił się swoją wiedzą na temat leworęczności.
Lewą ręką lepiej niż prawą posługuje się blisko 10 procent ludzi z całego świata. Kiedy zauważycie, że wasze pociechy wolą operować lewą dłonią i to przy jej użyciu chwytają konkretne przedmioty, możecie być pewni, że i one zaliczają się do tego grona. Takie dzieci już zawsze – pisząc, uprawiając sport – będą posługiwały się lewą ręką.

Co sprawia, że dziecko staje się leworęczne?

Ujmując rzecz najprościej, jak to możliwe, za leworęcznością stoją geny. Oczywiście istnieją też inne czynniki. „To, że matka i ojciec posługują się lewą ręką, nie daje gwarancji, że dziecko też okaże się leworęczne” – mówi dr Whitebread. „Istnieją różne rodziny, różne przypadki i kombinacje – na przykład praworęczni rodzice i ich leworęczne dziecko”.

Kiedy dowiesz się, że dziecko nie jest praworęczne?

Wiek, w którym dziecko zaczyna stale posługiwać się jedną z rąk, nie zawsze jest taki sam i różni się między kolejnymi przypadkami. „Niektóre dzieci aż do wieku przedszkolnego nie są w stanie zdecydować, którą ręką wolą się posługiwać. Bywa tak, że sześciolatek wciąż nie określił się jako osoba prawo- lub leworęczna” – wyjaśnia dr Whitebread.

To proces powolny, wymagający czasu i cierpliwości. Dzieciom należy dać dużą swobodę, nie wolno wywierać na nich presji. Dopiero wtedy będą w stanie zdecydować, co i którą ręką wykonują (mogą na przykład bawić się przy użyciu prawej dłoni, a pisać przy pomocy lewej).

Rozwój dziecka leworęcznego

Wielu rodziców obawia się, że ta drobna niedogodność może zaważyć na rozwoju dziecka, ale lekarze podkreślają, że to po prostu wciąż nieobalony mit.
„Nie spotkałem się z badaniami, które sugerowałyby, że istnieją jakiekolwiek właściwe różnice między rozwojem dzieci lewo- i praworęcznych” – zapewnia dr Whitebread. „Niektóre dzieci mają lepszą sprawność manualną i łatwiej uczą się zręczności, a innym wychodzi to słabiej – zawsze tak było, a szczególnie problematyczne okazuje się pisanie. Nie ma to jednak żadnego związku z odwróconą funkcjonalnością rąk”.

Pismo lustrzane? Nie przejmuj się nim!

Kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę z pisaniem, rodziców i nauczycieli może zaniepokoić preferowane przez niego „pismo lustrzane”. Jest to zapis, w którym wyrazy spisywane są od tyłu – ich odczytanie możliwe będzie przy wykorzystaniu lustra. Dr David Whitebread sugeruje, że preferowanie takiego zapisu jest normalnym etapem rozwojowym u większości dzieci, ale częściej spotykane bywa u osób leworęcznych. „Zabawki, meble lub jakiekolwiek inne przedmioty, nawet ułożone inaczej czy obrócone o sto osiemdziesiąt stopni, pozostają tym, czym były wcześniej. Z cyframi i literami sytuacja się komplikuje: jeśli ‘trójkę’ zapiszesz wspak, po prostu nie będzie już ‘trójką’. Małym dzieciom ciężko jest przyswoić tak abstrakcyjny koncept”.

Na szczęście nauka pisania i czytania „wykorzenia” pismo lustrzane, a dziecko zaczyna stosować poprawny zapis alfabetyczny. „Niektóre dzieci celowo stosują pismo lustrzane, bo sprawia im to frajdę. To dla nich rodzaj kodu, którego nauczyciel lub rodzic nie będzie w stanie rozszyfrować”.

Jak rodzice mogą pomóc leworęcznemu dziecku

Świat jest skonstruowany w taki sposób, że większość przedmiotów codziennego użytku zaprojektowano z myślą o ludziach praworęcznych. Maluchy posługujące się lewą ręką powinny zostać nauczone życia w takim świecie. Należy zapewnić im narzędzia pomocnicze - zwłaszcza, gdy wciąż odkrywają, co wolą wykonywać którą dłonią. Istnieją „leworęczne” nożyczki, linijki i pióra. „Głównym problemem dzieci leworęcznych nie jest ich 'odmienność', a raczej fakt, że żyją w świecie dostosowanym do wymagań osób praworęcznych” – wyjaśnia dr Whitebread. Zdaniem doktora, rodzic powinien stale obserwować, którą ręką posługuje się jego maluch częściej. Musi też uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku samemu zdecydować, czy jest prawo- czy leworęczne.
Dzięki wsparciu, wyrozumiałości i pomocy Twoje dziecko pokocha swoją leworęczność.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3