Dziecko Maluch Jak przyzwyczaić dziecko do nocnika?

Używanie nocnika to nowa umiejętność, którą dziecko musi nabyć. Nie warto się spieszyć, trzeba dostosować się do jego tempa. Nawet jeśli w procesie przyzwyczajania do nocnika będziesz odczuwać frustrację i bezradność, musisz się uzbroić w cierpliwość, bo jedynie w ten sposób dziecko wszystko zrozumie i wykona prawidłowo.


Kiedy dzieci są w stanie zapanować nad potrzebami fizjologicznymi?

Dzieci zaczynają panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi w chwili, gdy są na to psychicznie gotowe, a uczucie suchości i czystości zaczyna być dla nich ważne. Nie zapominaj o tym, że każde dziecko jest inne i nie porównuj swojej pociechy z rówieśnikami.

- Do pierwszego roku życia dzieci przestają robić kupkę w nocy.

- Do drugiego roku życia część dzieci pozostaje sucha przez większość dnia.

- Do trzeciego roku życia 9 na 10 dzieci ma suchą pieluszkę przez większość dnia, ale wypadki wciąż mogą się zdarzyć, na przykład gdy dziecko się z czegoś cieszy, czymś się zdenerwuje lub próbuje się na czymś skupić.

- Do czwartego roku życia dzieci potrafią już zapanować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi przez cały dzień.

W pierwszej kolejności dzieci zaczynają kontrolować jelita i robienie kupki, a dopiero później zaczynają panować nad pęcherzem moczowym.

Jak ropoznać moment, w którym dziecko jest gotowe na nocnik?

Większość dzieci jest gotowa około 18. miesiąca życia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy dokładnie rozpocząć przyzwyczajanie dziecka do nocnika, zwróć uwagę na sygnały, które będą podpowiedzią:

 1. Dziecko wie, że jest mokre lub że zrobiło kupkę i wskazuje na pieluszkę.
 2. Dziecko w danej chwili sygnalizuje wykonywanie potrzeby fizjologicznej i stara się to zakomunikować.
 3. Dziecko podejrzewa, że nadchodzi czas na wykonanie potrzeby fizjologicznej i robi się spokojne. Może też skierować się do kąta i tam się załatwić. Ewentualnie tuż przed zaczyna się wiercić i jest niespokojne.
 4. Dziecko rozumie proste polecenia (np. sprzątnij zabawki do pudła), co oznacza, że przyzwyczajanie do nocnika powinno pójść łatwiej, ponieważ z dzieckiem można się porozumieć, wie, czego się od niego wymaga.
 5. Pielucha dziecka jest sucha na przykład po powrocie z dłuższego spaceru. Dziecko jest w stanie kontrolować swoje potrzeby przez pewien czas pomiędzy jednym a drugim przewijaniem.

Do jakiego wieku nocne moczenie u dzieci jest normalne?


Jak przyzwyczajać dziecko do nocnika?

Najlepszy czas na zapoznawanie się z nocnikiem to lato i ciepły początek jesieni. Można wówczas zabrać dziecko na przykład do ogrodu i kontynuować naukę. Dziecko należy przyzwyczajać do nocnika powoli i cierpliwie, nie należy na nie zbytnio naciskać.

 1. Do sklepu wybrać nocnik można udać się razem z dzieckiem. Być może samo wskaże taki, jaki mu się najbardziej spodoba.
 2. W domu nocnik powinien leżeć w łazience lub tam, gdzie dziecko spędza dużo czasu. Można pozwolić dziecku zadecydować o miejscu przechowywania nocnika.
 3. Na początek można wykorzystać pluszaki lub lalki, aby zademonstrować dziecku, jak korzystać z nocnika. Jednocześnie należy wyjaśnić, do czego służy nocnik i dlaczego warto z niego korzystać.
 4. Następnie można posadzić dziecko na nocniku, choćby w ubranku. Nie należy go zmuszać, lecz stopniowo sprawdzać, czy usiedzi na nocniku choć parę minut.
 5. Przeznaczenie nocnika można dziecku zademonstrować wsypując do niego zawartość pieluszki, a następnie wsypać zawartość nocnika do ubikacji. Maluch może uruchomić spłuczkę w toalecie. Wszystkie te czynności należy komentować prostym językiem.
 6. Rano po przebudzeniu lub po każdej drzemce należy posadzić dziecko na nocniku bez ubrania i bez pieluszki. Warto wybrać taki czas, kiedy prawdopodobnie dziecko będzie robiło siusiu lub kupkę. Jeśli dziecko nie załatwi się do nocnika, spokojnie wyjaśnij mu, że może spróbować następnym razem i pochwal je za siedzenie na nocniku. Jeśli dziecko ma problem z usiedzeniem na nocniku, spróbuj zabawić go czytaniem książki lub daj mu jakąś zabawkę.
 7. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko się wierci lub sygnalizuje załatwienie potrzeby fizjologicznej, działaj szybko. Zabierz dziecko na nocnik, zdejmij pieluszkę i posadź na nocniku.
 8. Zakładaj dziecku takie ubranka, które łatwo mu będzie zdjąć samodzielnie lub z Twoją pomocą.
 9. Jeśli dziecku pierwszy raz uda się zrobić siusiu lub kupkę do nocnika, możesz je od razu zacząć uczyć prawidłowej higieny (podcierania) i przypomnieć o konieczności mycia rączek. Pomoże Ci w tym pięć rad,  jak nauczyć dziecko mycia rączek 

Żegnajcie pieluchy: metoda na Indianina

Jak sama nazwa wskazuje, metodę tę praktykowały plemiona indiańskie w Północnej Ameryce. Do drugiego roku życia pozwalano dziecku wykonywać potrzeby fizjologiczne w dowolnym miejscu, a następnie, gdy dziecko było już starsze i mogło zapanować nad swoimi potrzebami, brano je na bok i tłumaczono, że nie może już sikać i robić kupki, gdzie popadnie, a następnie wskazywano miejsce, w którym może się załatwiać.

Współcześnie może to działać tak, że w wieku dwóch lat kończysz z pieluszkami i wyjaśniasz dziecku, do czego służy nocnik. Następnie trzeba się uzbroić w cierpliwość i zaopatrzyć w środki czystości na wypadek niespodzianek, które mogą się na początku przydarzać.

Czas nauki jest indywidualny i zależy od gotowości dziecka oraz podejścia rodziców.

Nocniki dla chłopców i dziewczynek

W sklepach dostępne są różne nocniki. Dla dziewczynek są trochę inne niż dla chłopców. Różnią się kształtem przedniej części. W nocniku dla chłopców przód jest nieco wyższy, aby zapobiec przesikiwaniu. Zwróć uwagę na spód nocnika – powinien być antypoślizgowy, żeby dziecko nie „jeździło” nocnikiem po podłodze. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nocnik ma odpowiedni rozmiar, aby dziecko nie zapadało się w nim i żeby się na nim zmieściło.

Typy nocników:

 • Tradycyjny nocnik
 • Ergonomicznie wyprofilowany nocnik zapewniający wygodę podczas siedzenia
 • Nocnik muzyczny – grający i śpiewający nocnik nagradza dziecko po wykonaniu potrzeby fizjologicznej włączając wesołą melodię, która ma motywować do korzystania z nocnika
 • Nocnik z oparciem, który przypomina wyglądem toaletę dla dorosłych
 • Nocniki w kształcie zwierzątek, samochodzików, które przyciągają uwagę dzieci  
 • Wielofunkcyjny nocnik, który może służyć również jako krzesełko
 • Nocnik neutralizujący nieprzyjemny zapach wykonany ze specjalnego materiału

Poza nocnikiem należy zaopatrzyć się również w odpowiednie łóżeczko

Jak długo trwa przyzwyczajanie do nocnika?

Przyzwyczajanie do nocnika nigdy nie powinno się odbywać pod groźbą kary. Dziecko nie powinno się w tej sytuacji stresować. Jeśli maluch przeżywa jakąś istotną zmianę w swoim życiu, taką jak przeprowadzka, narodziny braciszka lub siostry itp., przyzwyczajanie do nocnika warto odłożyć na później, kiedy w rodzinie zapanuje spokojniejsza atmosfera. Czas nauki jest indywidualny i zależy od gotowości dziecka oraz podejścia rodziców. Jednym dzieciom zajmuje to jeden dzień, innym tydzień, a niektóre potrzebują miesiąca.


Źródła: nhs.uk mayoclinic.org babyweb.cz


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3