Dziecko Maluch Jak przygotować mieszkanie na malucha, który uczy się chodzić

W tym czasie maleństwo jest narażone na wiele zagrożeń. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni i wyeliminowanie możliwie największej liczby przeszkód.

Czy pokój jest bezpieczny?

W każdym pomieszczeniu na wciąż nieporadne dziecko czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Najważniejsza jest ich odpowiednio wczesna identyfikacja, usunięcie zagrożeń i stworzenie maleństwu bezpiecznego otoczenia.

Dobrym sposobem na sprawdzenie potencjalnych zagrożeń jest zejście do poziomu dziecka. A zatem należy przykucnąć i obejść całe pomieszczenie. W ten sposób można zobaczyć mieszkanie z perspektywy szkraba.

Schody

Są jednym z największych zagrożeń, dlatego należy możliwie najwcześniej ograniczyć dziecku dostęp do nich. Służą do tego specjalne barierki.

Niskie stoły

Są niebezpieczne z powodu ostrych kantów i krawędzi. Przy upadku dziecko może się uderzyć w główkę lub zranić. Warto zabezpieczyć kanty stołu, a jeśli to niemożliwe, lepiej tymczasowo usunąć stół z pomieszczenia.

Kable, dywany

Zwinięte dywany i kable, o które dziecko mogłoby się potknąć. Należy je ukryć w niedostępnych miejscach, aby nie stanowiły zagrożenia dla wędrującego bobasa.

Kolejnym zagrożeniem są meble, które mogą się przechylić i przewrócić.

Małe przedmioty

Dla dziecka, które potrafi już stać na własnych nóżkach, blat stołu i powierzchnia łóżka stają się całkiem nowym światem. Dziecko ma łatwiejszy dostęp do większej liczby przedmiotów, uczy się otwierać szafy i szuflady.

Małe dzieci uwielbiają wkładać wszystko do buzi, dlatego nie ma się czemu dziwić, że to samo robią z nowo odkrytymi przedmiotami. Z tego powodu należy dokładnie obejrzeć mieszkanie, zidentyfikować i usunąć wszystkie drobne przedmioty, którymi dziecko mogłoby się udławić.

Jak sprawdzić, czy przedmiot jest mały? Jeśli mieści się w rolce od papieru toaletowego, dziecko może go połknąć, dlatego należy uznać go za niebezpieczny.

Po zakończeniu przygotowań nasze mieszkanie stanie się bardziej przyjaznym środowiskiem do stawiania pierwszych samodzielnych kroczków przez naszego malucha.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3