Wskazówki i porady Jak przechowywać przyprawy, aby długo zachowały świeżość?

Bez przypraw i ziół nawet najzdolniejszy kucharz nie wymyśli smacznej potrawy. To właśnie przyprawom zawdzięczamy niesamowity zapach i smak potraw, ale tylko aromatyczne przyprawy mogą przekazać swój aromat dalej. Aby go zachowały przez długi czas, należy je przechowywać w odpowiedni sposób.

Najwięksi wrogowie

Przyprawom i ziołom najbardziej szkodzi wilgoć, ciepło i światło, które to odbierają im smak, aromat i kolor. Najlepiej jest je przechowywać w szklanych pojemnikach, umieszczonych w zamkniętej szafce, która chroni je przed światłem. Upewnijcie się, czy zamknięcie jest szczelne, aby przepuszczało jak najmniej powietrza.

Użyć i odłożyć

Czy macie zwyczaj układać przyprawy w pobliżu kuchenki podczas gotowania? Dla was jest to praktyczne rozwiązanie, ale w ten sposób wystawiacie przyprawy na oddziaływanie ich dwóch największych wrogów – ciepła i wilgoci. Zioła i przyprawy wchłaniają zapachy gotowanego jedzenia, tym samym tracąc swój własny aromat. Wsiąknięta wilgoć może się przyczyniać do tworzenia pleśni.

Mniej znaczy więcej

Przyprawy w dobrze zamkniętym szklanym pojemniku bez dopływu światła wytrzymają nawet kilka lat. Zalecamy kupowanie mniejszych opakowań i jeśli to możliwe, kupujcie całe przyprawy zamiast mielonych lub zmiażdżonych. Świeżo zmielone lub zmiażdżone w moździerzu przyprawy mają wiele intensywniejszy smak i aromat.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3