Dziecko Przedszkole Jak pomóc przedszkolakowi w zbudowaniu więzi z nowym bratem lub siostrą

Nie dziwi wcale fakt, że pojawienie się nowego dziecka w rodzinie jest szokujące dla pierworodnego – nagle w domu zjawia się nowa osoba, która przywłaszcza sobie mnóstwo uwagi mamy i taty. Dowiedz się, jak pomóc dziecku poradzić sobie z pojawieniem się rodzeństwa i nawiązania z nim więzi.

Wybierz prezent od niemowlaczka

Czy wiesz, jaki prezent z pewnością ucieszy twojego juniora? Jeżeli tak, daj mu go, zaznaczając, że jest to prezent od jego młodszej siostry lub brata. Wielu rodziców uważa, że ta metoda może pomóc uspokoić podejrzenia dziecka co do rodzeństwa. Twoja pociecha zaczyna myśleć: „Może ten niemowlak nie jest wcale taki zły” – mówi Linda Blair, psycholog kliniczny i autorka książki Kolejność narodzin.

Rozwiej rozczarowanie

Twój przedszkolak być może spodziewał się kolegi albo koleżanki gotowej do zabawy – dlatego musisz pomóc mu pogodzić się z rzeczywistością i uświadomić, że jego brat lub siostra jest na razie bezbronnym maleństwem. „Pomóż dziecku zrozumieć, że minie jeszcze trochę czasu, zanim niemowlę będzie mogło się z nim bawić” – mówi Linda. „I przypomnij mu, że on też, gdy był malutki, nie od razu potrafił się bawić. Twoje dziecko zauważy wtedy, że jest podobne do rodzeństwa – ale także, że w tym momencie się od niego różni.

Zaangażuj dziecko w pomoc

Pozwól juniorowi pomagać ci w prostych czynnościach związanych z niemowlakiem – na przykład odpinaniu pieluszki, trzymaniu chusteczek czy potrząsaniu grzechotką. „Dzięki temu dasz mu szansę zostać nagrodzonym za to, co było związane z niemowlakiem, i w ten sposób zacznie o nim myśleć w sposób pozytywny” – stwierdza Linda. „Nie ma znaczenia, jaka to będzie pomoc. Ważne jest to, że twoje dziecko odniesie sukces i że będziesz mogła je za coś pochwalić”.
Upewnij się, że ten czas będzie również składał się z zabawy. „W przeciwnym razie twoje dziecko nauczy się, że aby zdobyć czyjeś zainteresowanie, trzeba mu usłużyć” – przestrzega Linda.

Trzymaj się ustalonej rutyny

Życie może się teraz bardzo zmienić, ale postaraj się wciąż utrzymać niektóre czynności, które wykonywaliście codziennie z waszym juniorem – jak na przykład czas kąpieli czy opowiadanie bajki. To może być jedynie kilka minut dziennie, ale ważne jest, byś w tym czasie była zrelaksowana, nie patrzyła nerwowo na zegarek i żeby w pobliżu nie było nowo narodzonego dziecka.
„Jeżeli w pomieszczeniu będzie twój niemowlak, nawet śpiący, będziesz ciągle patrzeć w jego kierunku i twoja uwaga będzie skupiona na nim” – mówi Linda. „Pamiętaj, że to musi być chwila specjalnie przeznaczona dla twojego starszego dziecka. Uświadomi sobie ono wtedy, że wszystko jest w porządku, skoro ciągle ma miejsce ten wyjątkowy czas, gdy jesteś tylko dla niego”.

Kształtuj tożsamość dziecka

Ważnym krokiem w pomaganiu dziecku w budowaniu relacji z innymi ludźmi – także z jego młodszym bratem lub siostrą – jest zapewnienie mu poczucia, że ma swoje mocne strony. Aby wzmocnić jego poczucie własnej wartości, chwal go, gdy tylko przyniesie z przedszkola czy szkoły piękny rysunek albo z powodzeniem nauczy się nowej rzeczy. „Wszyscy potrzebujemy być tymi, kim jesteśmy dla samych siebie” – mówi Linda. „Jedynie w ten sposób możemy zacząć budować relacje z innymi”.

Pozwól starszemu dziecku potrzymać niemowlaka

Ważne w budowaniu relacji rodzeństwa jest również to, by starsze dziecko miało możliwość dotknięcia niemowlęcia – czy to przez pogłaskanie go po główce, czy też podczas kontrolowanego przez rodzica przytulenia. „Dotyk wyzwala oksytocynę, czyli hormon, który pomaga nam w tworzeniu więzi z innymi” – mówi Linda.
Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i nie możesz zmuszać juniora do wejścia w nową relację. „Dzieci nie muszą spędzać ze sobą wiele czasu, by stworzyć miedzy sobą więź” – dodaje Linda. „Jest wiele innych czynników, które stymulują tworzenie więzi, jak na przykład to, w jaki sposób rozwijają się osobowości dzieci i czy pozostają one w zgodzie ze sobą”.
Przy odrobinie szczęścia, twoje dwa aniołki staną się najlepszymi przyjaciółmi.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3