Dziecko Szkoła Jak pomóc dziecku w rozwoju poczucia humoru?

Miejskie legendy twierdzą, że czterolatek śmieje się 400 razy dziennie, a osoba dorosła wyłącznie 17. Niezależnie od częstotliwości poczucie humoru dziecka ciągle się rozwija, a codzienność może stać się jednym wielkim chichotem.

Dlaczego śmiech jest dla nas dobry?

Przede wszystkim śmiech potrafi doskonale umacniać więź między dziećmi i rodzicami. Poza tym nie ma lepszego sposobu na poradzenie sobie z trudnym dniem niż szczery śmiech pociechy.

Dodatkowo śmiech może pomóc w uczeniu się! „Dziecko zda sobie sprawę z tego, że akceptujemy to, co powiedziało lub zrobiło, ponieważ się śmiejemy razem z nim” – twierdzi psycholog, dr Dorothy Einon. „Lekką postawę możemy wykorzystać również w procesie uczenia rzeczy poważnych”.

Oprócz tego, że śmiech jest dobry dla rozwoju społecznego i umysłowego dziecka, wpływa pozytywnie na jego zdrowie. Badania wykazały, że wyzwalanie hormonów „dobrego samopoczucia”, takich jak endorfiny, redukuje liczbę hormonów stresu i wzmacnia system odpornościowy. Napięcie mięśniowe zmniejsza się, umacnia się układ krążenia i oddychania, a także zwiększa się ilość tlenu we krwi.

Na koniec sprawa oczywista. Śmiech pokazuje, że Twoje dziecko czuje się szczęśliwe, a to jest najlepsza wiadomość dla wszystkich!

Jak rozśmieszyć dziecko?

 1. Zachowuj się zabawnie
  Burleskowy humor jest przebojem dla każdego czterolatka. „Moja córka Skye uważa, że przewracająca się osoba jest najśmieszniejszą rzeczą na świecie” – mówi Mel, czytelniczka Hello Tesco. Spróbujcie podstawowych chwytów, jak uderzenie się w głowę poduszką lub markowany upadek. Przeciągające się poszukiwania pociechy, gdy ukrywa się w oczywistym miejscu, rozbawi małą widownię do łez.

 2. Zachęcaj dziecko do opowiadania żartów
  Dzieci uwielbiają opowiadać żarty, nawet jeżeli nie mają żadnego sensu, ale kogo to obchodzi? Nie zapomnijcie śmiać się do rozpuku, bez względu na to, czy żart Was rozbawił!

 3. Pogódź się z humorem toaletowym
  Dzieci w wieku około 4 lat zaczynają zdawać sobie sprawę z towarzyskiego tabu, jakim otoczony jest temat ubikacji. „Moje dzieci zanoszą się śmiechem, gdy słyszą dźwięk powietrza, a wszelkie kwestie związane z ubikacją działają na nie podobnie” – mówi Chris, czytelnik Hello Tesco. W przypadku takich żartów należy działać delikatnie. Reagujcie „zszokowani” brzydkimi żartami i uczulajcie na powstrzymywanie się od nich przy gościach.

 4. Wygłupiaj się
  Czytajcie książki, modulując przy tym głos, lub sprawcie, aby resztki groszku zaczęły tańczyć i śpiewać śmieszne piosenki z udziałem dziecka. Maluchy uwielbiają tworzyć swoje historie, zwłaszcza jeżeli są one zabawne.

 5. Łaskotki!
  Może wydawać się to oczywiste, ale potwierdzamy: łaskotki są doskonałym sposobem na rozbawienie malucha do łez.

 6. Znajdź czas na zabawę każdego dnia
  Bez względu na to, czy budujesz stację kosmiczną z klocków LEGO, czy też smarujesz sobie twarz resztką obiadu, będzie to rozwijało poczucie humoru dziecka i jego kreatywność. Oczywiście Tobie również pomoże to zwiększyć dzienną dawkę śmiechu – zastanówcie się nad tym!
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3