Dziecko Maluch Jak pomóc dziecku w nauce mycia rąk

Dlaczego dzieci powinny myć ręce?

  • Prosta czynność mycia rąk stanowi jedną z głównych barier ochronnych dla Twojego dziecka i chroni je przed rozprzestrzenianiem się bakterii i wirusów powodujących biegunkę oraz inne choroby. „Wiele z tych chorób przenosi się, gdy nieczystości z jednej osoby dostają się do ust drugiej” – mówi Katie Greenland, pracownik naukowy w zakresie zachowania higieny w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej. Maluchy wkładają dłonie i palce do ust o wiele częściej niż dorośli, przez co są bardziej podatne na infekcje przenoszone drogą doustną.
  • Małe dzieci są bardziej podatne na zarazki z powodu braku odporności. „Małe dzieci są o wiele bardziej narażone, kiedy po raz pierwszy pójdą do żłobka lub zaczną się bawić w grupach z innymi dziećmi i innymi przedmiotami” – dodaje Katie.
  • Istnieją również dowody na to, że mycie rąk może zapobiegać rozprzestrzenianiu się przeziębienia i innych chorób. Dobrym pomysłem jest mycie rąk po kichaniu i kasłaniu oraz wyrzucanie zużytych chusteczek, zwłaszcza jeżeli ktoś w rodzinie jest chory.
  • Na świecie zaledwie 19% populacji myje ręce po skorzystaniu z toalety. „Jeśli chcemy, aby ludzie myli ręce w kluczowych momentach, musimy uczyć tych nawyków od najmłodszych lat” – mówi Katie. „W ten sposób dzieci uczą się to robić automatycznie”.

Jaki jest „właściwy” sposób mycia rąk?

Ręce należy myć po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. Nie ma żadnej sekretnej ani tajnej metody mycia rąk. „Kluczową sprawą nie jest technika ani ilość czasu poświęconego na mycie” – wyjaśnia Katie. „Chodzi o używanie mydła i osuszenie rąk po umyciu. Jeżeli masz mydło na dłoniach, ważne jest ich opłukanie, wytarcie i wysuszenie. Nie musisz dodatkowo utrudniać dzieciom tego zadania, niech po prostu ładnie umyją rączki”.

6 sposobów na wyrobienie u twojego dziecka nawyku mycia rąk

  1. Zacznijmy od podstaw. Prosta i łatwa rutyna pomoże szybciej wyrobić nawyk. Upewnij się, że twój maluch sam potrafi dosięgnąć do umywalki – może potrzebować do tego własnego stołka czy taboretu.
  2. Zaproponuj mydło przyjazne dla dzieci. „Małe dzieci lubią czuć, że są samodzielne. Miło im będzie mieć własne, kolorowe mydło z jakąś ulubioną postacią, tak jest fajniej” – sugeruje Katie.
  3. Obserwuj i nagradzaj. Zarówno w szkole, jak i przy innych rutynowych czynnościach, na przykład przy myciu zębów, system nagradzania jest skuteczną metodą obserwacji zachowania dziecka, więc wprowadzenie go może być na początku bardzo przydatne.
  4. Używaj przypomnień wizualnych. „Sprawianie, że coś jest proste do zrobienia, powtarzanie i zachęcanie pomagają w tym, żeby czynność stała się automatyczna” – mówi Katie. Stosuj na przykład zabawne naklejki w kształcie ruchomych oczu na mydle lub na drzwiach łazienki, aby pomóc dzieciom zapamiętać, co mają zrobić. Katie wyjaśnia, w jaki sposób badania dotyczące tzw. pudełka uczciwości pokazały, że naklejki imitujące wzrok sprawiają, że ludzie są bardziej uczciwi: „To poczucie bycia obserwowanym. Oczy działają jak przypomnienie presji społecznej, a także są namacalną wskazówką, którą widzą i o której myślą najmłodsi”.
  5. Zaaranżuj stabilne otoczenie. Nawet dorosłym ciężko jest wyrobić nawyki w nowym otoczeniu, a dzieciom przychodzi to z jeszcze większym trudem. W domu dotyczy to na przykład nowej umywalki, dlatego dopilnuj, żeby w każdej łazience i kuchni były przygotowane stołeczki i mydła, które ułatwią dziecku rutynowe mycie rąk.
  6. Kontynuuj proces. Kiedy dziecko jest małe i uczysz je korzystania z toalety, prawdopodobnie zawsze będziesz w łazience, żeby pomóc mu umyć ręce. „Rodzice są zajęci, więc wyrobienie nawyku musi być łatwe” – mówi Katie. „Rodzice muszą dawać przykład i pamiętać, żeby robić to za każdym razem, tak aby czynność stała się dla dziecka rutyną, gdy tylko idzie do łazienki”. Kiedy dzieci są nieco starsze, rodzice mogą im przypominać, gdy wracają z łazienki lub siadają do posiłku, by dokładnie umyły ręce.
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3