Dziecko Przedszkole Jak pomóc dzieciom przetrwać długą podróż?

Dlatego mamy kilka rad, które sprawią, że podróż na pewno upłynie szybciej i łatwiej, bez konieczności zaopatrywania się w nowoczesne gadżety i bez ataków histerii…

Sen

Jeżeli chcesz, żeby podróż przebiegała spokojnie, zaplanuj wyjazd w czasie, kiedy dzieci śpią. Możesz na przykład wyruszyć w trasę w późniejszych godzinach wieczornych lub wcześnie rano (kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci zdrzemną się jeszcze parę godzin) lub popołudniu. Zaletą podróżowania w nocy i wcześnie rano jest także mniejszy ruch na drogach i mniejszy upał.

Postaw na audiobooki!

Audiobooki dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka to doskonały towarzysz długich podróży. Małym dzieciom warto wybrać wersję z kilkoma krótszymi bajkami, starszym można podsunąć chociażby lektury szkolne (w tej formie są znacznie zabawniejsze) zadane do przeczytania na wakacje.

Ulubione piosenki!

Wybierzcie wspólnie ulubione dziecięce piosenki lub takie, które możecie śpiewać wspólnie. W ten sposób długa podróż upłynie znacznie szybciej!

Pytania i odpowiedzi

„O czym teraz myślę?”, „Czy to jest zwierzę?” - jeśli dzieci nie znają tej zabawy „na podróż”, szybko nauczą się jej nawet 4- i 5-letnie maluchy. Dla przypomnienia zasady: na pytania można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, nadal można zadawać pytania, w innym wypadku swoje pytanie zadaje kolejny gracz.

Czarny-biały-tak-nie

Klasyczna, ale doskonała zabawa, w której mogą uczestniczyć również dorośli. Hasło jest bardzo proste: „Czarny-biały-tak-nie, co kupiłeś?” Jeden gracz wymyśla jakiś przedmiot, a inni próbują odgadnąć, co miał na myśli. W tym przypadku nie można odpowiadać słowami „tak”, „nie”, „czarny” i „biały”. Jeśli gracz, który odpowiada, przypadkiem wypowie któreś z tych słów, przegrywa. Chodzi o to, żeby pytający zadawał takie pytania, aby odpowiadający użył któregoś z czterech zakazanych słów, zaś odpowiadający powinien udzielać na tyle wymijających odpowiedzi, żeby pytający musiał pytać możliwie najdłużej zanim domyśli się, co miał na myśli odpowiadający i co właśnie „kupił”.

Gry i zabawy na tablecie

Choć staramy się ograniczać dzieciom czas spędzony przed ekranem, krótka gra logiczna czy bajka może uspokoić dziecko, zaciekawić lub skierować jego myśli na inne tory.  

Malowanki

Jeżeli dzieci są już trochę większe i radzą sobie z kolorowaniem obrazków, jest to doskonała zabawa na podróż. Pamiętaj tylko, żeby ograniczyć się do samych kredek.

Tablica do rysowania

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze takiej tablicy, będzie idealnym prezentem przed wyjazdem w dłuższą podróż. Potrafi pochłonąć nawet trzyletnie dziecko na stosunkowo długi czas. Świetną zabawą jest na przykład rysowanie domów, drzew, kwiatów, gór lub zwierząt widzianych po drodze.

Gry karciane

Jeżeli podróżujesz z dwojgiem dzieci, choć nie jest to najwygodniejsze, możecie zagrać w karty. Pamiętajcie tylko, by zabrać ze sobą tackę lub mieć samochód wyposażony w odpowiednio szeroki opuszczany podłokietnik, na którym można położyć karty.


Źródła:

varazsbetu.hu

ketpottom.hu

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3