Wskazówki i porady Jak pokroić cebulę bez płaczu?

Nawet oglądając “Titanic” nie płakałeś tyle, ile płaczesz nad zwykłą cebulą? Dzięki naszym radom przestaniesz ronić krokodyle łzy.

Płacząc nad cebulą, nawet nie uświadamiamy sobie, jak niesamowite warzywo mamy pod ręką. Po rozkrojeniu cebula wydziela substancje, które mają za zadanie zlikwidować pleśń i działają jak antybiotyk. Cebula chce nas do siebie zniechęcić, wydzielając związek chemiczny o nazwie S-tlenek tiopropanolu, który wprawdzie nie ma zapachu, za to działa drażniąco.

Jak sobie zatem radzić z cebulą? Zdradzamy kilka niezawodnych sposobów:

Nabierz wody w usta

Choć ta sztuczka może się wydawać przestarzała albo nawet nieco dziwaczna, na pewno warto po nią sięgnąć. Nie u każdego jest tak samo skuteczna, ale czemu nie spróbować?

Wrzuć ją do wody!

Obraną cebulę zanurz na chwilę w wodzie, co ułatwi uwalnianie sulfidów. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale można się w ten sposób pozbyć większości nieprzyjemnych objawów.

Rozwiązaniem jest chłód

Jeśli przed użyciem włożymy cebulę do lodówki, podczas krojenia na pewno wylejemy mniej łez!

Wrząca woda

Wrząca woda zmiękcza miąższ cebuli, a jednocześnie łagodzi jej drażniące działanie. Jeśli zamierzamy użyć cebuli do gotowania, przed pokrojeniem możemy ją dodatkowo sparzyć wrzącą wodą.

Krojenie pod wodą

Zmiana otoczenia wyraźnie osłabia drażniącą moc cebuli. Możemy uniknąć łez, jeśli będziemy kroić lub siekać cebulę trzymając ją w misce napełnionej wodą.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3