Dziecko Przedszkole Jak odpowiadać na pytania „dlaczego?”

Trzy latka to wiek wielkiej ciekawości. Jeżeli Twoje dziecko osiągnęło ten magiczny etap, to bardzo dobrze znasz niekończące się pytania, od których rodzicom puchną głowy, począwszy od pytań typu: „Skąd się biorą chmury?” i „Dlaczego trawa jest zielona?”, a kończąc na pytaniach: „Dlaczego dziewczynki nie mają siusiaków?”.

Ciekawość jest ważnym etapem rozwoju. Trzylatki starają się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zrozumieć swój świat. Szybko rozwijają się intelektualnie i mają wybujałą wyobraźnię. A ponieważ ich myślenie staje się coraz bardziej abstrakcyjne, chcą wiedzieć, co kryje się za wszystkim – stąd te pytania!

To sposób na zwrócenie twojej uwagi

Oczywiście dzieci w tym wieku zdają sobie sprawę, że zadawanie pytań jest świetnym sposobem na zwrócenie twojej uwagi. „Dzieci chcą wchodzić w interakcję” – mówi logopeda, Anna Mackay-Smith. „Zadawanie pytań i otrzymywanie odpowiedzi daje im ogromną satysfakcję – nawet jeżeli znają już odpowiedź”.

Ciągle odpowiadaj!

Ponieważ umiejętność mówienia twojego dziecka łączy się z pragnieniem wiedzy, możesz mieć już trochę dość tych pytań. Kuszące czasem wydaje się zignorowanie pytań „Dlaczego?” zadawanych przez twoje dziecko. Ale to nie jest dobry pomysł. Pamiętaj, że Twoje odpowiedzi pomagają mu się uczyć. Brak odpowiedzi na pytanie może osłabiać pragnienie komunikowania się, tłumić ciekawość i powodować dodatkową frustracją – coś, czego nie potrzebuje żadne dziecko. Trzylatek ma bardzo niewielką kontrolę nad swoim otoczeniem, a brak możliwości uzyskania odpowiedzi na swoje pytania sprawi, że poczuje, że jest jej jeszcze mniej. Sięgnij więc do swoich najgłębszych zasobów cierpliwości i odpowiadaj na wszystkie pytania! Czasami odpowiadanie na pytanie twojego dziecka „Dlaczego?” pytaniem „Dlaczego uważasz, że…?” może pomóc przełamać monotonię i zachęcić dziecko do samodzielnego myślenia.

Razem znajdujcie odpowiedzi

Pytania twojego dziecka mogą prowadzić do zwiększenia poziomu wiedzy całej rodziny, szczególnie jeśli pytania te mają podstawy naukowe. Kiedy trzyipółletni Antoś zapytał mamę, dlaczego niebo jest niebieskie, cała rodzina szukała odpowiedzi w encyklopedii i w Internecie. Antoś nauczył się ważnej lekcji, że dorośli nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania, ale zawsze istnieją sposoby na znalezienie informacji.
„Możesz podzielać frustrację dziecka, że nie wiesz wszystkiego” - mówi psychoterapeutka dziecięca, Rachel Pick. „Ważne jest, aby przekazać dziecku wiadomość, że nie możesz być ekspertem we wszystkich dziedzinach, tak aby Twoje dziecko wiedziało, że znasz odczuwane przez nie poczucie bezradności”.

„Tak, ale dlaczego?”

Czasami, gdy wydaje Ci się, że odpowiedziałaś na podchwytliwe pytanie najlepiej, jak tylko można, twoje dziecko odpowie: „Tak, ale dlaczego?”.
Choć z pewnością jest to frustrujące, unikaj odpowiedzi: „Bo tak!”. Zamiast tego wytłumacz, że nie wszystko jest zawsze logiczne i racjonalne, i że są pewne rzeczy na świecie, które po prostu musimy zaakceptować. I na koniec, doceniaj ten etap, dopóki trwa – w końcu to tylko małe dzieci, które myślą, że znasz wszystkie odpowiedzi!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3