Dziecko Noworodek Jak dużo powinno jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Młody rodzic wie, że dziecko w domu to absolutna rewolucja. Potrzeby malucha stają się priorytetem, a jego karmienie zawsze jest wyzwaniem.

Nim zaczniemy wychowywać naszego malucha na zdrowego i silnego, pamiętajmy, że to żywa osoba, która już od pierwszego karmienia wykazuje preferencje żywieniowe. Nie traktujmy dziecka jak maszynę, w którą trzeba władować taką dawkę posiłku, jaka jest zalecana. Są malutkie Marysie, którym wystarczy nieco mniej mleka, ale są też grymaszące Pawły, które od początku będą dopraszać się o dokładkę.

W pierwszym tygodniu życia

Niemowlaki żywią się mlekiem mamy (lub modyfikowanym) w ilościach od 30 do 60 ml na każde karmienie. W ciągu doby powinny zjeść takich porcji nawet 10, pochłaniając w sumie około 480 ml. Już po kilku dniach jednak potrzeby malucha zwiększają się, jednorazowa dawka mleka utrzymuje się na poziomie 60 ml, a dzienna ilość mieści się w 520 ml. W każdym kolejnym tygodniu można zwiększać ilość dawkowanej laktozy o 10 ml aż do 90-110 ml na jedno karmienie, przy jednomiesięcznym dziecku, i wtedy zwiększanie dawek powinno się zahamować. Niemowlak, zbliżający się do swojego pierwszego półrocza, konsumuje 4 porcje dziennie po 180 ml każda. Wtedy już wielu rodziców karmi go butelką, a do diety zaczynają wchodzić nowe posiłki: owoce, gotowane warzywa, pierwsze zupki i kaszki.

Po pierwszym półroczu

Zalecane jest podawanie dwóch posiłków dziennie innych niż mleko z piersi matki. Dziecko powinno się ostrożnie przysposabiać do zróżnicowanej diety, dlatego nie należy przygotowanymi daniami zastępować laktozy, lecz traktować je jako dodatkowe przekąski. Niewykluczone, że raz zaznawszy smaku kaszki, nasz niemowlaczek nie będzie już chciał pić mleka albo też odwrotnie - wcale nie będzie miał ochoty na cokolwiek, co nie pochodzi z piersi mamy. W takim przypadku nie ma się o co martwić. Badania wykazują, że karmienie piersią nawet w drugim roku życia wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie dziecka.

Gdy pierwsze urodzinki naszego maluszka zaczną nadchodzić wielkimi krokami

Ilość posiłków uzupełniających zwiększamy do trzech i, w zależności od apetytu, możemy serwować w ciągu dnia dodatkowo 1-2 przekąski. Będziemy w ten sposób dążyć do ustabilizowania normy 5 posiłków dziennie.

W pierwszym roku życia nasz dzidziuś powinien przybierać na wadze 18-35 g dziennie, ale nie są to sztywne ramy. Jeżeli maluch rośnie wolniej lub szybciej, nie eksperymentujmy na nim, lecz skonsultujmy się z lekarzem. Pierwszy rok życia to okres najintensywniejszego rozwoju człowieka, dbajmy więc o rozwój diety maluszka, ale też miejmy na względzie jego kształtujące się przyzwyczajenia.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3