Dziecko Maluch Jak dobrze się bawić nad wodą z niemowlakiem

Od jakiego wieku dziecko można zabrać nad wodę?

Dopóki niemowlak jeszcze przez większość dnia śpi, możesz go spokojnie zabrać nad wodę, w wózku albo w foteliku samochodowym ustawionym w cieniu z pewnością będzie się czuć dobrze. W aktywniejszym okresie, jeżeli Twojemu dziecku nie przeszkadza ruch wokół,  połóż je na kocu. Może się rozglądać, odwracać i bawić zabawkami. Jednak pamiętaj o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych także w cieniu, ponieważ na wrażliwej skórze dziecka mogłyby pojawić się oparzenia już w ciągu 10-15 minut.

Czas i miejsce pierwszej kąpieli

Czas pierwszej wspólnej kąpieli zależy od kilku okoliczności. Do zbiorników wodnych naturalnych (jezioro, morze) możesz zabrać malucha już w wieku sześciu miesięcy (jeżeli oczywiście woda nie jest zbyt zimna), ponieważ tam nie grozi wysokie ryzyko infekcji. Niemowlętom słona woda w ogóle nie przeszkadza. Do basenów publicznych, pływalni albo łaźni termalnych zabierz dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia, tylko w przypadku, gdy są tam utrzymywane dogodne warunki dla niemowląt, ponieważ w przeciwnym razie dziecko może się zakazić. W łaźniach termalnych omijaj wodę, która ma temperaturę powyżej 35 stopni oraz z wysoką zawartością siarki - dzieci do sześciu lat do takiej wody w ogóle nie powinny wchodzić.

Jak wchodzić do wody?

Malucha zabierz do wody najpierw w bezpiecznych ramionach tatusia albo mamusi, lub w nosidełku przymocowanym do ciała jednego z rodziców, wykonującego spokojny wahadłowy ruch i dbającego o to, by w ciągu pierwszego kontaktu dziecka z wodą nikt na nie nie pryskał. Jeżeli malec umie już siedzieć, możesz skorzystać z dmuchanego koła do pływania dla małych dzieci. Po ukończeniu pierwszego roku życia możesz maluszka nauczyć korzystać z rękawków do pływania: najpierw załóż rękawek tylko na jedną rączkę dziecka, zaś drugą rączkę mocno trzymaj i tak powoli ciągnij malca w wodzie, by czuł, że może się oprzeć o rękawek. Kiedy będzie już dobrze sobie radzić, skorzystaj z obu rękawków i podczas nauki pływania trzymaj dziecko za obie ręce, dopóki samodzielnie nie zacznie utrzymywać równowagi. Zachowaj cierpliwość, dopóki malec nie zaprzyjaźni się z wodą, bo może to chwilę potrwać. Z klasycznego koła do pływania dzieci nauczą się korzystać w wieku 2 do 3 lat, jednak rękawki do pływania nadal są zalecane jako bezpieczniejsze rozwiązanie.

Ochrona przeciw słońcu także w basenie!

Mleczko do opalania dla dzieci o współczynniku ochronnym co najmniej 30 i jasny kapelusz albo chusta z jasnego i cienkiego materiału należą do podstawowego wyposażenia nad wodą. Ważne, by nakrycie głowy dziecko nosiło nie tylko na plaży, lecz także w basenie/morzu, ponieważ również tam istnieje ryzyko udaru słonecznego i szybkiego spalenia twarzy oraz ramion. Mleczko do opalania (także wodoodporne) woda zmyje szybko, dlatego ważne jest ponowne nacieranie skóry dziecka. W okresie od końca maja do września, od godziny 11 do 16 zaleca się także stosowanie okularów przeciwsłonecznych z powodu silnego promieniowania UV.

Źródło:
kismamablog.hu
babafalva.hu

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3