Wskazówki i porady Jajko na twardo lub w koszulce wreszcie się uda!

Przekładając jajka do lodówki, pamiętaj, że należy je przechowywać w temperaturze 5 - 8°C. Idealnym miejscem do przechowywania jajek w lodówce wcale nie są drzwiczki, jak sugerują producenci umieszczając w tym właśnie miejscu pojemniki na jajka. Należy je przechowywać w miejscu o stałej temperaturze, a zatem najlepiej trzymać je w tylnej części lodówki. W zwężonej części skorupki znajdują się pory, przez które do środka dopływa powietrze, dlatego jajka należy układać węższym końcem w dół. Czas przechowywania wynosi maksymalnie 28 dni, największą świeżość zachowują przez dziewięć dni od zniesienia.


Masz w lodówce jajka i nie wiesz, jak je wykorzystać?

Jak gotować jajka?

Zanim zabierzesz się do gotowania jajek, wyjmij je z lodówki i pozwól im się ogrzać do temperatury pokojowej. W ten sposób zagwarantujesz sobie, że jajka nie pękną we wrzątku i będą doskonałe. Jeśli nie chcesz tracić czasu, możesz wlać do wody łyżeczkę octu, wtedy również jajka nie popękają.


1. Weź garnek i nalej do niego tyle wody, aby jaja zanurzyły się w całości. Zanim włożysz je do garnka, zagotuj wodę pod przykrywką.

2. Gdy woda zacznie wrzeć, włóż jajka i nastaw minutnik.

  • 3 minuty - jajka w koszulce
  • 5 minut - jajka na miękko
  • 7 minut - jajka na twardo z ciekłym środkiem
  • 10 minut - jajka na twardo

3. Po ugotowaniu natychmiast przełóż jajka do wody z lodem lub wstaw pod bieżącą, zimną wodę. Dzięki temu łatwiej będzie je obrać ze skorupki.

Jak obierać jajko?

Zacznij od szerszego końca jajka, gdzie znajduje się bańka powietrzna. Kiedy bańka pęknie, łatwiej będzie zdjąć skorupkę. Razem ze skorupką usuwa się cienką białą błonę, która pokrywa jajko. Jajka obieraj palcami.


Jest jeszcze jeden prosty sposób na pozbycie się skorupki. Ugotowane jajko przełóż do zimnej wody z lodem. Następnie wyjmij je i postukaj obydwoma „wierzchołkami” jajka, na przykład w deskę do krojenia. Połóż jajko na blacie, przykryj dłonią i poturlaj je w przód i w tył. W ten sposób skorupka się połamie i łatwiej ją zdejmiesz. Nie naciskaj jednak zbyt mocno, żeby nie zgnieść.

Jajko w koszulce to żadna filozofia

Zachwycasz się perfekcyjnie przygotowanymi jajkami w koszulkach w restauracjach lub telewizji? Możesz je przygotować w domu! Wystarczy trochę wprawy. Jajka w koszulce należy przygotowywać wyłącznie ze świeżych jajek, inaczej może się zdarzyć, że białko nie będzie odpowiednio zwarte.


  1. Przygotuj garnek z wodą i ocet. Na litr wody wlej jedną łyżkę octu.
  2. Jajko wbij do garnuszka. Pamiętaj, że jajka w koszulce gotuje się pojedynczo, nigdy nie należy gotować kilku naraz.
  3. Zagotuj wodę i zmniejsz ogień. Zamieszaj łyżką wodę aż powstanie wir. W jego środek wlej przygotowane jajko.
  4. Gotuj około 3 minut. Jeśli chcesz, żeby białko dobrze zakrywało żółtko, możesz sobie pomóc łyżką.
  5. Jajko w koszulce najlepiej wyjmować z wody łyżką cedzakową.

Zamów jajka prosto do domu! 


Źródła: deliciousmeetshealthy.com, zbynekmlcoch.cz, recepty.czWydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3