Wskazówki i porady Jabłko - zdrowy owoc, dostępny przez cały rok

Granny Smith, Gala, Golden Delicious i Fuji. To nie członkowie zespołu rockowego, lecz najpopularniejsze odmiany jabłek. Jest ich naprawdę dużo - około 30 000 na całym świecie. Jabłko to wdzięczny i wszechstronny owoc. Gotowany czy pieczony, surowy czy w szarlotce – wszystkie opcje dozwolone. 

Jeżeli chcesz zasadzić własne jabłonie musisz pamiętać, że zebrane jabłka trzeba przechowywać ostrożnie. Najpierw musisz wziąć pod uwagę swoje możliwości składowania i z ich uwzględnieniem sadzić drzewa. Luźne jabłka nie nadają się do długotrwałego magazynowania, jabłka szybko przejrzewają i tracą wartości odżywcze. Kiedy zamierzasz sadzić jabłka, wybieraj odmiany jesienne. Które są twoje ulubione? Fuji? Goldstar? A może Granny Smith? 

Jedno jabłko dziennie dla zdrowia 

Jabłka zawierają wiele witamin i ważnych składników odżywczych: witaminę C, silny naturalny przeciwutleniacz, który zwiększa odporność organizmu na infekcje, kompleks witamin B, które są ważne w produkcji czerwonych krwinek, a wreszcie błonnik, który zapobiega rozwojowi chorób i wzrostowi złego cholesterolu. Możesz z nich zrobić pyszne szarlotki i desery jabłkowe, na przykład faszerowane jabłka, lub świetną jabłkową granolę. 

Szarlotka 

Amerykańska szarlotka 

Najbardziej popularna jest amerykańska wersja szarlotki.. Ale bardzo mało znanym faktem jest to, że pochodzi ona z... Anglii. Amerykańskie powiedzenie: “....dla Mamy i szarlotki” upowszechniło się w czasie II Wojny Światowej. Tę odpowiedź można było usłyszeć od żołnierzy pytanych o to, dlaczego wyruszyli na wojnę. Spopularyzowało to szarlotkę w Stanach Zjednoczonych i uczyniło ją narodowym symbolem.  

Angielska szarlotka 

Najstarszy znany przepis pochodzi z 1391 roku i zawiera nie tylko jabłka, ale też takie składniki jak rodzynki, figi i gruszki 

Holenderski jabłecznik 

Holenderska wersja ciasta z jabłek pochodzi z XVI wieku. Oprócz jabłek, dodaje się do niej sok z cytryny i cynamon 

Tarta francuska 

Francuski przepis został przypadkowo stworzony w 1880 roku przez właścicielkę hotelu, Stephanie Tatin, gdy próbowała odtworzyć tradycyjną szarlotkę. Tak powstała słynna tarta Tatin, czyli odwrócona tarta z jabłkami. 

Strudel jabłkowy 

Strudel to ciasto, które może się kojarzyć z wypiekami, przygotowywanymi przez nasze babcie. Ikoniczny jest obraz postawnego, śmiejącego się kucharza w tradycyjnym stroju, ciągnącego ciasto strudlowe przez pół kuchni.  

Niestety nie jest to polski wynalazek. Historia mówi, że strudel przybył do nas jako turecka baklava w 1453 roku. Niedługo później została zaadoptowana przez Austriaków i przemianowana na “strudel jabłkowy”. Maria Teresa uwielbiała je jadać w wiedeńskich salonach. Najlepsze są chrupiące, pachnące, na cieście cienkim jak kartka papieru. Obecnie strudel cieszy się coraz większą popularnością, w Austrii można nawet znaleźć specjalną odmianę jabłek o tej nazwie. 

Czy wiesz, że...? 

Miłośnicy strudli regularnie organizują zawody Strudel Pull. Jednym ze zwycięzców był Austriak Roman Heumer, który rozciągnął ciasto strudlowe na długość trzech metrów kwadratowych w 1 minutę i 53 sekundy. Upiekł strudel jabłkowy o długości 252 centymetrów. 

Jabłka są pyszne nie tylko w ciastach. Wypróbuj nasze przepisyaromatyczne jabłka w koszulkach lub kaczkę z jabłkami.  

Ciasto witariańskie 

Odpowiednie dla wegan, o niskiej zawartości histaminy, bezglutenowe, bez laktozy, ale z pewnością nie bez smaku. Co to jest? Szarlotka witariańska. Współczesny termin “raw” odnosi się do posiłków przygotowywanych z surowych składników, bez obróbki termicznej, inaczej określa się taki rodzaj kuchni “witariańską”. Jabłka wyśmienicie się nadają do przygotowywania tego typu ciast. Polecamy połączenie jabłka, syropu daktylowego, maku i oleju kokosowego, z dodatkiem migdałów i daktyli, w formie rogalików. Możesz też wypróbować zupełnie naturalne jabłkowe miseczki wypełnione jagodami. To będzie jedna z Twoich ulubionych przekąsek!  

Ocet jabłkowy 

Jedno jabłko dziennie poprawi Twoje zdrowie i samopoczucie. Z resztek i obierków możesz natomiast zrobić ocet jabłkowy. Ten wszechstronny lek i środek czyszczący zaradzi zwiędłym roślinom, porysowanym meblom, usunie przykry zapach z kosza na śmieci, pomoże usunąć lepkie nadruki z ubrań oraz odetkać zlew. Własny ocet jabłkowo możesz w prosty i tani sposób zrobić w domu, z pomocą naszych instrukcji.  

Jabłko - zdrowy owoc, dostępny przez cały rok

 

Source: zahrada.sk, wikipedia.org, restauracie.sme.sk, 

Opublikowano: 7 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3