Dziecko Szkoła Ile snu potrzebuje twój mały uczeń?

Ile snu potrzebują nasi uczniowie, by byli podczas lekcji rześcy i skoncentrowani? A dlaczego powinniśmy wyjątkowo dbać o godziny snu? Dzieci, potrzebują swojej dawki niezakłóconego snu. W szkole czeka na nich dużo zadań, na których muszą się skoncentrować. Sen jest potrzebą i nawykiem, który staje się podstawą dobrego rozwoju w dzieciństwie. Wypoczynek wspiera rozwój dziecka, pomaga w skupianiu uwagi, pamięci oraz odgrywa również istotną rolę w nauce.
Jednym z najważniejszych aspektów zdrowego rozwoju dziecka jest jakość snu, zwłaszcza podczas wakacji, którymi obfituje rok szkolny, mają tendencję do późnego zasypiania oraz jeszcze późniejszego budzenia się. Każdy to zna: przed snem namawiają Cię na jeszcze jedną bajkę, kolejną chwilę z tabletem, szklankę wody... Wymagania się mnożą, aż w końcu z przerażeniem zauważasz, że zamiast o dziewiątej zasypiają wpół do jedenastej. Rano nie możesz ich wyciągnąć z łóżka nawet pod różnymi pretekstami czy groźbami.

Ile godzin snu właściwie potrzebują?

Zdaniem wielu pediatrów idealna liczba godzin snu to taka, która pozwala dziecku wykonywać codzienne czynności bez żadnych trudności. To wyjaśnia również, dlaczego potrzeba snu każdego jest różna i zależy od wieku, stanu zdrowia lub nastroju. Niemowlak będzie spać spokojnie nawet 16 godzin dziennie. Dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat potrzebują od 11 do 12 godzin snu, natomiast od dziewięciu do 12 lat wystarczy im dziesięć godzin. W okresie dojrzewania spada liczba godzin snu, zatrzymując się na siedmiu do ośmiu godzinach, co jest jednak niewystarczające, ponieważ występuje wzrost senności w ciągu dnia. Właśnie ten fakt doprowadził naukowców na teorię, że potrzeba snu nie zmniejsza się z wiekiem dziecka, ale w okresie dojrzewania nawet wzrasta. Powodem jest melatonina, która w okresie dojrzewania pojawia się później, co powoduje, że twój nastolatek czuje się zmęczony szybciej. To znamy jako fazę opóźnionego snu.


Dzieci w wieku od 5 do 8 lat - od 11 do 12 godzin
Od 8 do 12 lat - od 10 do 12 godzin
Nastolatki - od 8 do 10 godzin


Być może te godziny są dla ciebie czystą fantastyką. W rzeczywistości to ideał, do którego należy dążyć i mieć na uwadze, że każde dziecko ma inne potrzeby. Jeśli zauważysz, że twoja pociecha wykazuje oznaki zmęczenia, zasypia na lekcjach i nie może się skoncentrować na materiale, który mu tłumaczysz, musisz bezwzględnie zapędzić go wcześniej do łóżka.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3