Wskazówki i porady Ile razy wystawisz język, zanim zjesz gałkę lodów?

Choć w dzisiejszych czasach lody to dla nas oczywistość i można je kupić niemal na każdym rogu, upłynęło sporo czasu zanim zyskały obecny kształt. Wyobrażasz sobie letnie spacery bez dużej porcji lodów? Zanim się za nie zabierzesz, zdradzimy Ci, jak powstały i komu należy podziękować za ten smakołyk.

Śnieg z dodatkami

Pierwsze wzmianki na temat lodów pochodzą z Chin, Indii i starożytnego Rzymu. Cesarze wysyłali w góry niewolników po pierwszy śnieg, który po doprawieniu stawał się prawdziwym przysmakiem. Chińczycy jadali z kolei lody przygotowane z ryżu z mlekiem, który tężał zakopany w śniegu. Moda na lody nastała dopiero w XIX wieku za sprawą producenta parówek, Thomasa Walla, który podbił rynek pakowanymi lodami. Jednak dopiero Amerykanka Nancy Johnson przyczyniła się do powstania deseru, który najbardziej przypomina dzisiejsze lody. Wymyśliła i opatentowała urządzenie do przygotowania mrożonego kremu.

Z pucharku do wafelka

Jeśli sądzicie, że wafelki do lodów były zamierzone i planowane, jesteście w błędzie. Jak zwykle, to dzieło przypadku. Kiedy pewnemu lodziarzowi zabrakło pucharków na lody, pomysłowy rzemieślnik z pobliskiej cukierni zwinął blaty tortowe, pozostawił je do wystygnięcia, a dzięki swojemu oryginalnemu wynalazkowi zapisał się na kartach historii i sporo na tym zarobił.

Najbardziej smakują mieszkańcom północy

Największe spożycie lodów notuje się w Ameryce, Nowej Zelandii i Australii. W Europie najwięcej lodów jedzą Szwedzi i Duńczycy, Turcy zaś na przykład za zimnym deserem wcale nie przepadają. Włosi są mistrzami lodowych deserów, świetnie idzie im również sprzedaż i wyniki konsumpcji. Prawdziwe włoskie lody w porównaniu z bałkańskimi są bardziej kremowe, zawierają mniej tłuszczu i cukru.

Spróbujesz ośmiorniczkowych albo czosnkowych?

Najpopularniejsze smaki to nieśmiertelna wanilia, czekolada, orzech laskowy, karmel i truskawka. Jeśli masz już dosyć tradycyjnych smaków i lubisz eksperymentować, możesz skosztować oryginalnych smaków, które wymyślili Japończycy. Skusisz się na lody ośmiorniczkowe, ostrygowe albo nawet lody o smaku koniny? Nikogo nie zaskakują już lody czosnkowe, piwne, chrzanowe czy nawet lody o smaku ulubionej pizzy. Jeśli wybierasz się do Londynu, możesz spróbować lodów wytwarzanych z mleka matek karmiących, a w pobliskim Wiedniu skosztujesz lodów o smaku kotletów i petów. Odważysz się?

Czy wiedziałeś, że...?

  • Najwyższe wyniki sprzedaży lodów notuje się w niedziele
  • USA produkują najwięcej lodów na świecie
  • Aby zjeść jedną gałkę lodów trzeba wystawić język 50 razy
  • Do degustacji lodów używa się łyżeczek ze złota, które zapewniają brak jakichkolwiek obcych zapachów i smaków
  • 70% kobiet rezygnuje z diety właśnie z powodu lodów
  • Międzynarodowy Dzień Lodów jest obchodzony 4 lutego


Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 3.99)
Cebula
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3