Dziecko Szkoła Ile czasu dzieci powinny spędzać nad zadaniami?

Prawdą jest, że czas spędzony na pracy domowej należy stopniowo zwiększać w zależności od wieku i trudności poszczególnych zadań. Jest różnica między siedmioletnim uczniem a maturzystą. Wszystko więc należy oceniać indywidualnie, choć już podaliśmy jakieś ramy czasowe. Może się okazać, że będziemy musieli zmieniać je z dnia na dzień.

Przede wszystkim elastycznie

Podstawą wszystkich decyzji wobec dziecka do szóstego roku jest elastyczność.

Najważniejsze jest to, żeby w tym wieku potomek rozumiał znaczenie członków rodziny w jego edukacji, to oznacza, że chętnie udzielą mu pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Od szóstego roku życia edukacja jest sformalizowana, a nauka jest bardziej szczegółowa. Od tego momentu należy jasno określić czas spędzany codziennie na przygotowaniu do szkoły. Wskazane jest, aby zacząć od 15-20 minut, żeby dziecko przyzwyczaiło się do regularnych wysiłków intelektualnych.

Z biegiem lat, ten czas będzie się wydłużał - w wieku ośmiu lat do około pół godziny, w wieku dziesięciu lat do 45 minut, a w wieku dwunastu aż do jednej godziny. Następnie co najmniej godzinę lub więcej, jeśli zadania tego wymagają. Te czasy są orientacyjne, wszystko zależy od zdolności skoncentrowania się dziecka na nauce. Każde dziecko jest indywidualne i podczas gdy ktoś zdobywa wiedzę w ciągu krótkiej chwili, inni mogą spędzać godziny nad książkami.

Jednak mimo wszystko, podczas odrabiania pracy domowej nie należy zapominać o przerwach. Można zrobić przerwę nawet po dziesięciu minutach nauki, jeśli pomaga to dziecku. Zdolność do koncentracji szybko maleje, a uczniowie młodszych klas mogą się skoncentrować na najwyżej 15-20 minut. Lecz pięciominutowa przerwa sprawia, że dziecko jest gotowe ponownie do nauki.

Na których przedmiotach należy się skoncentrować?

Nie istnieje jakiś jedyny przedmiot, nad którym dzieci powinny więcej pracować. Wiele osób jednak mylnie uważa, że powinny one być bardziej zaangażowane w matematykę, języki lub chemię, ponieważ są one ważne, dlatego nakłania się dzieci, by świadomie pogłębiały swoją wiedzę w tych obszarach.

Ważne jest, by właściwie przeanalizować umiejętności dziecka. Być może twoje dziecko jest matematycznym geniuszem. Dlaczego więc powinno uczyć się matematyki więcej niż innych przedmiotów, w których może mieć zaległości? Upewnijcie się, że przygotowuje się na wszystkie przedmioty, ale jednocześnie poświęca więcej czasu na te, które sprawiają mu trudności. Choćby to miała być muzyka lub WF. Dziecko powinno być w stanie poprawić się we wszystkich przedmiotach, by mogło przechodzić z roku na rok z najlepszymi możliwymi ocenami i aby jednocześnie zdobyło jak najlepszą wiedzę. Gdy dziecko będzie starać się tylko przy przedmiotach, w których odnosi sukcesy, a zaniedba pozostałe, to straci okazję do odkrycia interesujących tematów i wiedzy. Jeśli zadania domowe męczą je i was razem z nim to porozmawiajcie z jego nauczycielem. Może powodem jest zaburzenie uczenia się.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 2.99)
Cebula
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3