Zdrowy tryb zycia Relaks Hygge i lagom: trendy w aranżacji wnętrz, które zmieniają życie

Pasują do każdego pomieszczenia i czynią nas szczęśliwszymi. Lubisz prostotę, minimalizm, ciepło i poczucie bezpieczeństwa? Zainteresuj się aranżacją w stylu hygge i lagom, która pomoże Ci poczuć wygodę i szczęście we własnym domu.

Przytulny hygge

Podobno Duńczycy są najszczęśliwszym narodem. Między innymi dlatego, że hygge, po duńsku „przytulny”, to ich codzienność we wszystkich dziedzinach życia. Wewnętrzna harmonia, poczucie wspólnoty i umiejętność robienia zwykłych rzeczy w ciekawy sposób są podstawami tej filozofii. To również wyjątkowy styl, którego nie sposób kupić, lecz trzeba go stworzyć samemu, zarówno we własnym domu, jak i w sobie, poprzez równowagę i spokój.

Zasady hygge dla wnętrz

Hygge podkreśla potrzebę „życia”, a nie „posiadania”. Dlatego trzeba odpuścić dążenie do doskonałości. Niekiedy naprawdę mniej znaczy więcej. Przedmioty należy wybierać według ich funkcjonalności, a nie designu. Według duńskiej filozofii życia przeszłość kształtuje osobowość. Dlatego należy się otaczać książkami, obrazami, zdjęciami i przedmiotami, które mają dla nas szczególne znaczenie. Urządzając mieszkanie, kieruj się własną intuicją i postaw na prostotę. W końcu to miejsce, w którym masz zamieszkać.

Przy wyborze materiałów w stylu hygge powinniśmy się zainteresować:

 • kamieniem
 • drewnem
 • ceramiką
 • naturalnymi materiałami


We wnętrzach urządzonych w duchu hygge nie może zabraknąć dodatków:

 • świeczek
 • kolorowych tkanin
 • tekstury
 • skór
 • książek
 • obrazów
 • zdjęć

Lato w stylu hygge

Spotkania na tarasie, balkonie lub w ogrodzie w stylu hygge są przyjemne i beztroskie. Otocz się lampionami, łańcuchami świetlnymi, które podkreślą letnią atmosferę. Wykorzystaj też świeczki odstraszające komary. Wygodne, lekkie siedzenia, hamaki, stoliki na kawę i herbatę oraz poduszki i koce zachęcą do spędzania większej ilości czasu na zewnątrz.

Nowa twarz hygge, czyli lagom

Szwedzka filozofia lagom opiera się na umiarze, oszczędności, praktyczności i elegancji, które zapewniają komfort i spokój. Filozofia ta uczy szukania piękna i radości nawet w niedoskonałości czy starych przedmiotach. Lagom to po szwedzku „umiar”. Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz.
Specjaliści od stylów uważają, że hygge to chwilowe uczucie błogości, a  lagom jest drogą życiową.

Zasady lagom dla wnętrz

Jeśli chcesz wykorzystać ten trend w swoim domu, aby napełnić go szczęściem i radością, pozwól wnętrzom oddychać. Nie przesadzaj z dekoracjami, ilością mebli, które mają być przede wszystkim funkcjonalne, lekkie i proste. Jeśli są ekologiczne, a z czasem będziesz mógł je sam zrecyklingować, tym lepiej. Zachowaj więź z przyrodą, sięgaj po naturalne materiały, takie jak drewno, rattan, wełna, len, skóra i futra. Prostota obowiązuje także w doborze kolorystyki. Dominuje biel, popiel, grafit, jasny błękit, granat i kolory ziemi. Wpuść do domu jak najwięcej słońca, nie izoluj się od świata zasłonami. Spokój i harmonię we wnętrzach urządzonych w stylu lagom zapewniają naturalne świeczki, lampiony, girlandy świetlne i obfitość zielonych roślin w ciekawych doniczkach.


Źródła: housebeautiful.com, interiorsonline.com.au, houseology.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3