Dziecko Ciąża Hipnoporód – czym jest i czy okazuje się skuteczny?

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód jest zestawem technik odstresowujących oraz metodą naturalnej walki z bólem, opartą na relaksacji, kontroli oddechu, a wreszcie autohipnozie. To metoda dość szeroka, obejmująca kilka taktyk. Przyszłe mamy (oraz ich partnerzy) uczą się, w jaki sposób łagodzić ból porodowy i towarzyszący mu niepokój. Jak podkreślają teoretycy, minimalizując poziom napięcia ciała, kobieta wchodzi w stan swoistej hipnozy, co sprzyja wydzielaniu hormonów naturalnych (np. oksytocyny) oraz „przeciwbólowych” endorfin, umożliwiających krótszy, łagodniejszy i mniej bolesny poród. Uważa się, że hipnoporód eliminuje uczucie strachu, który – zdaniem lekarzy – potęguje tylko doznania bólowe.

Dowody na to, że poród w hipnozie nie jest żadnym wymysłem

Wiele matek, które skorzystały z hipnoporodu, przyznaje, że jest to nad wyraz skuteczna metoda. Jakie istnieją na to dowody? Na łamach czasopisma akademickiego pt. „The International Journal of Obstetrics and Gynaecology” pojawiło się badanie naukowców z Danii. Dowiedli oni, że hipnoporód nie wpływa w żaden sposób na stopień doznań bólowych doświadczanych przez kobiety. Mniej neutralne były wyniki innych obserwacji. Pismo „British Journal of Midwifery” opublikowało badanie australijskich naukowców, z którego wynika, że techniki relaksacyjne i autohipnoza skracają czas porodu. Dowiedziono też, że hipnoporód znacznie rzadziej wymaga cięć cesarskich oraz wspomagania rodzącej lekami przeciwbólowymi.

Czego się nauczysz?

Czy poród w hipnozie to wiarygodna metoda? Debata na ten temat wciąż trwa. Pewne jest, że spokój i koncentracja bardzo przydają się podczas porodu, więc warto zgłębiać techniki relaksacyjne. Takie zajęcia mogą odbywać się zarówno w specjalnych grupach w szkole rodzenia, jak i w zaciszu własnego domu – wystarczy wyposażyć się w kurs nagrany na płycie CD.

Oto, czego ty i twój partner możecie się razem nauczyć…

  • Nauczycie się specjalnych technik oddychania podczas porodu oraz wizualizacji, które pomagają osiągnąć stan spokoju.
  • Nauczysz się, od strony praktycznej, jak przejść przez poród. W momencie porodu poznane techniki – choć pomocne – zejdą na drugi plan, a ty skupisz się na podstawowym zadaniu: urodzeniu zdrowego dziecka.
  • Na niektórych zajęciach odbywają się szkolenia z masażu, za którego sprawą wydzielane są „hormony szczęścia” – czyli endorfiny. Masaż okaże się przydatnym zajęciem dla obecnego podczas porodu partnera.
  • Zostaniesz zapoznana z „afirmacjami”, które warto powtarzać zarówno w okresie poprzedzającym poród, jak i podczas samego powicia. Są to bardzo przydatne wyrażenia, które – choć w świetle dnia codziennego brzmią trochę głupio – pomagają przejść przez trudny czas porodu. Przykładowe afirmacje: „Jestem skupiona na szybkim i łatwym porodzie”, „Jestem zrelaksowana i bez problemu przechodzę przez kolejne etapy rodzenia”.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3