Wskazówki i porady Grillowanie warzyw: Grillowanie bez mięsa też może być udane!

Przy najbliższej okazji spróbuj zastąpić soczysty kawałek mięsa warzywami. Jedne świetnie nadają się na ruszt, inne na szaszłyki, do pieczenia w folii lub w żarze. Skórka, którą posiada większość warzyw, daje nawet większe pole do eksperymentowania. Sprawdź, jak najsmaczniej przygotować grillowane warzywa!

Cukinia i bakłażan

Przed grillowaniem należy posolić warzywa i odstawić na 15 minut. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wody i gorzkawego smaku bakłażana. Następnie wystarczy osuszyć warzywa, wymieszać je z oliwą oraz przyprawami i odstawić na przynajmniej pół godziny.

Czas grillowania: około 2 minut, w zależności od grubości plastrów.

Szparagi

Masz ochotę na coś chrupiącego? Wrzuć na grilla szparagi! Oczyść szparagi, natrzyj odrobiną oleju, posól i dopraw do smaku, a następnie grilluj.

Czas grillowania: około 5 minut z każdej strony.

Grzyby, papryka

Grzyby i papryka doskonale nadają się na szaszłyki. Wystarczy je dokładnie umyć i razem z innymi warzywami nadziać na szpikulec do szaszłyków. Dla uzyskania ciekawszego efektu grzyby nadziewa się na długość.

Czas grillowania: około 2 – 5 minut, w zależności od grubości plastrów lub wielkości grzybów.

Kukurydza, kalafior

Delikatnie przypieczona, posolona i posmarowana masłem kukurydza nie pozostanie obojętna dla żadnego smakosza. W podobny sposób można przygotować kalafior. Przed grillowaniem wystarczy pokroić warzywo na kawałki centymetrowej grubości.

Czas grillowania: kukurydzę i kalafior należy grillować ok. 4 – 5 minut z każdej strony.

Ziemniaki

To grillowa klasyka. Aby skrócić czas przygotowania, można pokroić ziemniaki w cienkie plastry lub zawinąć w folię aluminiową.

Czas grillowania: około 5 minut z każdej strony.

Pomidory

Pomidory również można grillować. Wystarczy je przekroić na pół, wnętrze posypać bazylią i skropić oliwą.

Czas grillowania: 5 – 10 minut.

Grillowany ser

Prawie wszystkie sery, z wyjątkiem topionych, nadają się do grillowania. W sklepach można kupić także gotowe sery do grillowania z sosem.

Czas grillowania: około 7 minut z każdej strony.

Grillowany pieczywo

Chleb i bagietka też nadają się do grillowania. Co więcej, to wręcz konieczność! Można je skropić oliwą i posypać świeżymi ziołami.Czy można sobie wyobrazić coś lepszego?

Grillowane owoce

Nawet deser można przygotować na grillu! Goście będą Cię nosić na rękach za grillowane ananasy z lodami, banany, jabłka lub gruszki z cynamonem i miodem. Wystarczy pokroić owoce w plastry i położyć na ruszt.

Czas grillowania: około 5 minut z każdej strony.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3