Wskazówki i porady Grill gazowy, elektryczny czy na węgiel? Jaki typ jest najlepszy?

Jeżeli jesteś miłośnikiem grillowania, prawdopodobnie nie musimy Cię pytać, jaki typ grilla jest najlepszy. Potrzebujesz grilla, który w pełni będzie odpowiadał Twojemu stylowi życia, ale najpierw zastanów się nad bardzo ważnymi kwestiami: Czy chcesz, aby potrawy grillowały się bardzo szybko? Czy może priorytetem jest, aby grillowane jedzenie zachowywało smak i było soczyste? Czy posiadasz instalację elektryczną w miejscu, gdzie planujesz grillować? Czy posiadasz wystarczająco dużo miejsca? 

Gdy odpowiesz sobie na te proste pytania, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zdecydować, czy potrzebujesz tradycyjnego, elektrycznego, gazowego czy kontaktowego grilla. Poznaj wady i zalety wszystkich typów i wybierz właściwy dla siebie. 

Grill elektryczny 

Przewagą elektrycznych grilli jest ich praktyczność i możliwość korzystania z nich wszędzie, gdzie tylko znajduje się instalacja elektryczna. Obawiasz się, że zatęsknisz za charakterystycznym aromatem tradycyjnego grilla? Decydującą zaletą może być łatwość obsługi i szybkość nagrzewania się. Zwróć jednak uwagę na problem maksymalnej temperatury, która będzie niższa niż w przypadku wersji węglowej czy gazowej. Jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu, ogromną zaletą będą rozmiary grilla elektrycznego, z którego możesz korzystać również na balkonie. Doskonale sprawdzi się w przygotowaniu prostych dań z drobiu lub grillowanych warzyw i owoców. Spróbuj naszego kurczaka z grilla po hawajsku oraz grillowanych brzoskwini z lodami! 

Zadbaj o bezpieczeństwo: 

  • umieść grill na płaskiej i stabilnej powierzchni, 
  • nie używaj go na zewnątrz, gdy pada deszcz, 
  • sprawdź czy kabel elektryczny nie dotyka bezpośrednio gorącego grilla, 
  • przypadku pożarunie używaj do gaszenia wody. 

Grill kontaktowy 

Najpopularniejszym typem grilla elektrycznego jest grill kontaktowy. Pozwala on smażyć potrawy z obu stron jednocześnie. Możesz przetestować to rozwiązanie, przygotowując sałatkę z tofu lub pożywne tosty z grillowanym serem halloumi i morelami. Na półkach sklepowych znajdziesz grille kontaktowe w różnych rozmiarach, od małych (20 × 15 cm) po dużo większe (40 × 30 cm). Największą zaletą tego typu sprzętu jest możliwość wykorzystania go nawet w małym mieszkaniu. Te grille posiadają przeważnie termostat, a ich ceny nie są bardzo wygórowane. 

Wady i zalety grilla elektrycznego 

+ Bardzo szybko osiągają optymalną temperaturę 

+ Są proste w obsłudze i serwisowaniu 

+ Mały rozmiar 

+ Łatwe przechowywanie 

+ Można korzystać z nich wewnątrz 

Do działania potrzebują instalacji elektrycznej w miejscu wykorzystania 

Grillowane mięso nie posiada aromatu drewna 

Grill gazowy 

Ten typ należy do kategorii profesjonalnego sprzętu każdego mistrza grillowania. Jego zaletami są prostota obsługi i szybkość przygotowania potraw. Podobnie jak w przypadku grilla elektrycznego, pozbawia nas aromatu drewna, ale nadrabia to innymi cechami. W jego przypadku nie musisz martwić się o to, że zabraknie Ci brykietu, węgla czy innego opału. Oczywiście nie potrzebujesz również instalacji elektrycznej. Wystarczy butla z odpowiednim gazem. Pamiętaj jednak, że tego typu grill nie nadaje się już do użytku na balkonie czy w mieszkaniu. 


Grill gazowy będzie nieco droższy w zakupie, ale koszty te zrekompensuje cena gazu, który będzie zdecydowanie tańszy niż drewno czy brykiet. Dodatkowo samo przygotowanie potraw będzie prostsze, dzięki kontroli temperatury. Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed zakupem? 

Gazowym palnikom warto zapewnić wsparcie. Niezwykle modne są metalowe profile, które dobrze rozprowadzają ciepło i zapewniają jednolite grillowanie rozłożonych na ruszcie przysmaków. Profesjonalnie nazywane są one szynami aromatyzującymi lub aromatyzerami. Oprócz profili ze stali nierdzewnej dostępne na rynku są również kamienie lawowe. Trzeba je jednak często wymieniać na nowe, ponieważ po przypaleniu na nich odrobiny nawet najlepszej marynaty, emitować będą nieprzyjemny zapach. Pod tym względem, kamienie lawowe odstają od aromatyzerów. Gdy wybierzesz już konkretny model grilla, upewnij się, że posiada specjalne rynny, które zatrzymają spadające z rusztu resztki jedzenia oraz tłuszcz. 

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru grilla. Kompaktowość będzie zaletą mniejszych modeli, podobnie jak ich niższa cena. Duże grille wymagają większej inwestycji, ale zapewnią nam więcej miejsca na potrawy i atrakcyjne dodatki takie jak: kontrola temperatury, boczny palnik, tacka ociekowa, blat roboczy czy termometr. 

Wydajność grilla jest proporcjonalna do jego rozmiarów. Palniki o mocy do 5 kW przeznaczone są dla mniejszych rodzin, a te 10 kW pomogą przygotować jedzenie dla większej liczby osób. Grille gazowe wykonane są głównie ze stopów metali, emalii i stali nierdzewnej. Ma to duże znaczenie, jeżeli chcesz przechowywać sprzęt na zewnątrz, również przy złej pogodzie. Przed zakupem sprawdź również wagę, która może oscylować od 20 do nawet 80 kg. 

Na rynku dostępny jest również nowy typ grilla gazowego, zwany RBS (Radiant Burner System), który posiada ceramiczne palniki, dystrybuujące równomierne ciepło na cały ruszt. 

Grill węglowy 

Prawdziwi fanatycy powiedzą Ci, że istnieje tylko jeden właściwy typ, czyli grill węglowy. Częściowo się z nimi zgadzamy, ponieważ jedzenie przygotowane na nim (np. Grillowane żeberka) pachnie i smakuje niepowtarzalnie. Minusem tego rozwiązania jest obowiązek posiadania opału, który musimy kupić, a nie mamy go prawie zawsze pod ręką jak np. elektryczności. Zarówno drewno, brykiet i węgiel potrzebują czasu, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę, co oznacza dla nas kolejne 30 minut głodnych brzuchów czekających na smakołyki. Kolejną kwestią jest pakowanie grilla po zakończonej uczcie. Nie możesz od tak wyłączyć węgla, co nie będzie problemem w przypadku grillów na prąd i gaz. Uzbieraliśmy sporo wad, ale jest też jedna ogromna zaleta - pachnące jedzenie przyrządzone w naturalny sposób. Po prostu wyobraźcie sobie aromat pstrąga grillowanego w sosie maślanym, ściągniętego prosto z opalanego węglem rusztu. 

Grill gazowy, elektryczny czy na węgiel? Jaki typ jest najlepszy?

 

Source: thespruceeats.com, elektrickygril.sk, topbyvanie.sk 

Opublikowano: 11 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Kolorowe pisaki 12 sztuk (szt. = 2.49)
Kolorowe pisaki 12 sztuk
  249
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3