Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Górski, szosowy czy może miejski? Jaki rower wybrać?

Każdy z nas wie coś o rowerach. Przynajmniej tyle, jak wyglądają, jak zachować się na drodze i że szerokie spodnie na rower to niezbyt dobry pomysł. Jeśli chcesz okazjonalnie pojeździć lub dołączyć do grona zapalonych rowerzystów, powinieneś na początek wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów rowerów. Jeśli wiesz, do czego będzie Ci służył, łatwo wybierzesz odpowiedni model dla siebie. Może Ci w tym pomóc nasz zwięzły przegląd: ułatwia orientację w podstawowych rodzajach i pozwala zrozumieć, jaka jest różnica między rowerem górskim, szosowym, BMX-em, rowerem hybrydowym i tandemem. Trzymaj się mocno, będzie niezła jazda!

Rower górski na drogi i pola

Rowery górskie cieszą się dużą popularnością, ponieważ można nimi dojechać niemal wszędzie i są wytrzymałe. Mają szerokie koła o średnicy 26 (a niekiedy 29) cali, mocne obręcze i opony z grubym bieżnikiem, co gwarantuje stabilność nawet na nierównym terenie, leśnych ścieżkach oraz podczas jazdy przez przeszkody. Mniejsza rama zapewnia lepszą sterowność, a amortyzowany widelec poprawia komfort jazdy w terenie. Rowery górskie odznaczają się szeroką płaską kierownicą i bardzo czułymi hamulcami. Jeśli zdecydujesz się na tańszy model, nie wybieraj się nim na strome górskie ścieżki – taki rower idealnie sprawdzi się podczas wycieczek po nieutwardzonym terenie.

Gdzie można nim jeździć: leśne i górskie ścieżki, nieutwardzone drogi, nawierzchnia żwirowa, jazda przez przeszkody.

Enduro dla odważniejszych

Chcesz przekroczyć granicę klasycznej cyklistyki górskiej i wejść na wyższy poziom? Najlepszym przyjacielem dla bardziej doświadczonych jest enduro. Łączy w sobie doskonałe parametry techniczne rowerów górskich i możliwość uprawiania jazdy wytrzymałościowej. Dzięki temu zawodnicy radzą sobie w każdych warunkach, nawet na ostrych i długich podjazdach oraz podczas wymagających zjazdów.

Gdzie można z nim jeździć: dłuższe zawody terenowe, ostre podjazdy, jazda przez przeszkody.

Dlaczego rower jest super? Poznaj 15 zalet jazdy na rowerze!

Rower miejski dla stylowych

Chcesz stylowo jeździć na zakupy, do pracy, po mieście i w odwiedziny do przyjaciół? W takim razie idealny będzie wygodny rower miejski. Rowery miejskie mają niższą ramę, która ułatwia wsiadanie, są wyposażone w kilka przerzutek, mają kryty łańcuch, żeby nie zabrudzić spodni lub sukienki, praktyczne błotniki zapobiegające pryskaniu błota i wody, nóżkę i koszyk, do którego można włożyć zakupy. Elegancka stylistyka, komfort i bezpieczeństwo to trzy cechy, które wyróżniają rowery miejskie. Do rowerów miejskich zalicza się także cruiser.

Gdzie można nim jeździć: krótkie odległości po drogach utwardzonych, kilkukilometrowe przejażdżki po mieście lub na wsi.

Rower trekkingowy — hybryda

Rowery trekkingowe lub hybrydy to coś pomiędzy rowerem miejskim a rowerem górskim. Oferują dokładnie to, co wynika opisu. Mają wszystkie zalety rowerów górskich i miejskich kosztem pewnych kompromisów. Na drodze są znacznie szybsze niż rowery górskie, ale ze względu na mniejszy bieżnik i cieńsze opony nie zapewniają stabilności, która pozwalałaby poszaleć w lesie lub na nieutwardzonej nawierzchni. Idealnie nadają się dla osób, które nie jeżdżą za dużo, uprawiają cyklistykę raczej rekreacyjnie. Są wygodniejsze niż rowery szosowe i doskonale sprawdzą się podczas długich wycieczek ścieżkami rowerowymi.

Gdzie można nim jeździć: długie wycieczki po utwardzonych drogach.

Rower szosowy

Rowery szosowe całkiem łatwo rozpoznać po cienkich oponach i wygiętej kierownicy. Dzięki ekstremalnej wydajności i prędkości można się na nich poczuć niczym król szosy. Duże wąskie koła umożliwiają szybką jazdę przy niewielkim wysiłku, a specjalna regulacja pozwala na wybór kilku pozycji: od wygodniejszej wyprostowanej po agresywniejszą i szybszą. Jeśli w Twojej okolicy jest dużo ścieżek rowerowych i lubisz adrenalinę, rower szosowy będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Gdzie można nim jeździć: dłuższe trasy po utwardzonych drogach.

BMX

Skrót BMX pochodzi od nazwy Bicycle Motorcross, co oznacza sprzęt crossowy do krótkich zawodów na nieutwardzonej nawierzchni ze sztucznymi górkami i krytymi zakrętami. Tego typu rowery nie mają przerzutek, mają za to niską ramę i opony o średnicy od 20 do 24 cali. Są niezwykle wytrzymałe, masywne i przystosowane specjalnie do uprawiania konkretnej dyscypliny.

Gdzie można nim jeździć: nieutwardzone trasy motocrossowe, skateparki.

Rower wymaga odpowiedniej odzieży. Ubierz się funkcjonalnie, a przy tym tanio.

Górski, szosowy czy może miejski? Jaki rower wybrać?

Opublikowano: 11 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Kuskus 500 g (kg = 6.58)
Tesco Kuskus 500 g
  329
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3