Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Głód emocjonalny zdradza, czego nam brakuje w życiu

Na drodze do wymarzonej sylwetki powinniście zwracać uwagę nie tylko na to, co nakładacie na talerz, ale również na swoje emocje. Walka z kilogramami odgrywa się w rzeczywistości zarówno na talerzu, jak i w głowie.

Głód emocjonalny

Zaskakuje was nieoczekiwanie i z prędkością światła przybiera na intensywności. Przy tego rodzaju głodzie mamy ochotę na konkretne jedzenie i nic innego nas nie zadowoli. Emocjonalna ochota na jedzenie zaczyna się w ustach i umyśle, i nie można jej odłożyć na potem. Jak nas dopadnie, musimy natychmiast złagodzić swój ból emocjonalny. Pamiętajcie, że ten rodzaj głodu powstaje na podstawie nieprzyjemnej sytuacji i w ten sposób zajadamy negatywne myśli, emocje czy zachowania ludzi w naszym bezpośrednim otoczeniu. Głód emocjonalny potrafi do tego stopnia opętać człowieka, że w ogóle nie uświadamia on sobie, jaką porcję jedzenia zjadł. Paradoks polega na tym, że nie przestaje on nawet wtedy, gdy jest przejedzony i chociaż je, aby się poczuć dobrze, pojawiają się wyrzuty sumienia.

Głód fizyczny

Ten rodzaj głodu przychodzi stopniowo, w miarę jak ciało wysyła jasne sygnały, że nadszedł czas, aby się najeść. Przy głodzie uwarunkowanym fizycznie w zasadzie nie ma znaczenia, co włożymy do ust. Ważne jest, aby się nasycić. W odróżnieniu od głodu emocjonalnego głód fizyczny bierze swój początek w żołądku, jest cierpliwy i nie każe nam się od razu najeść. Ten głód pojawia się na podstawie potrzeby fizycznej, gdy organizm zostanie nauczony, że ma przyswajać energię z jedzenia. Głowa uświadamia sobie, co konsumuje i wie, co to umiar oraz kiedy naprawdę ma dosyć. Głód fizyczny postrzega bowiem jedzenie jako konieczność niezbędną dla sprawnego funkcjonowania i po konsumpcji nigdy nie pojawia się poczucie winy.

Emocje i efekt jo-jo

Największym problemem związanym z chudnięciem nie jest utrata kilogramów, ale sposób utrzymania obniżonej wagi. Efekt jo-jo pojawia się po regularnie powtarzanych dietach redukcyjnych i w dużym stopniu jest spowodowany emocjami, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Ważne jest, aby się zastanowić nad negatywnymi okolicznościami, które mogły mieć miejsce jeszcze w dzieciństwie. Smutek, rozejście, jak również uszczypliwe uwagi pod kątem naszej wagi mogą nam się przypominać za każdym razem, gdy coś nam nie wychodzi. Wytrzymajcie i nie pozwólcie, aby dalsze niepowodzenie przejęło nad wami kontrolę.

Czego wam brakuje?

Typowym przykładem potraw, które są powiązane z głodem emocjonalnym, są lody waniliowe, które sygnalizują uczucie napięcia i strachu oraz potrzebę znalezienia utraconej równowagi, radości i spokoju. Czekolada zazwyczaj reprezentuje złość związaną z… brakiem miłości, słodki baton zaś napięcie i niepokój w związku. Wydawać by się mogło, że kawa działa pobudzająco, ale w sytuacjach odczuwania gniewu i rozczarowania, na przykład w pracy, może się okazać również napojem, który uspokoi nasze nerwy.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 2.99)
Cebula
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3