Dziecko Przedszkole Gdy przedszkolak budzi się w nocy...

Przez ponad trzy lata twoje maleństwo spało jak aniołek, a teraz, zupełnie niespodziewanie, zaczęło budzić się późną nocą. Jego krzyki i płacz łamią ci serce, ale ciągła potrzeba wspólnego spania powoli staje się kłopotliwa. Co wyrywa dziecko ze snu skoro dotychczas spało tak słodko i spokojnie?

Strach i koszmary

Ponieważ twoje dziecko jest coraz starsze, dojrzewa też jego wyobraźnia. Bywa ona tak wybujała i intensywna, że w głowie malucha kłębią się przerażające obrazy. Dochodzi do tego zwłaszcza nocą.
Wytłumacz dziecku, że strach – choć wydaje się autentyczny – jest tylko uczuciem i nie ma przełożenia na świat rzeczywisty. Przykładem może być tu wymyślony potwór, rzekomo czyhający pod łóżkiem. Warto kontrolować, jakie programy telewizyjne ogląda dziecko – niektóre zawierają nieodpowiednie treści. Dzieci nie powinny oglądać telewizji tuż przed snem - najlepiej wyłączyć ją około pół godziny przed pójściem do łóżka.

Z łóżeczka dla niemowląt do „prawdziwego” łóżka

Przejście z łóżeczka niemowlęcego do tego ciut większego nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z istotną zmianą. Dziecko może być nią zmieszane, a nawet zaniepokojone. Postaraj się nie zasypiać z dzieckiem w swoim łóżku – inaczej maluch może uznać, że to jego naturalne miejsce do spania. Musisz być konsekwentna w swym działaniu: jeżeli chcesz, aby dziecko spało u siebie, zanieś je do łóżeczka. Rób to nieugięcie, zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przerwy świąteczne

W trakcie ferii, wakacji lub przerw świątecznych czas spania bywa mniej rygorystyczny – czasem dzieci kładą się do łóżek później. Nie ma w tym nic złego, bo dziecko uczy się, jak radzić sobie z różnymi regułami, w różnych sytuacjach. Dbaj jednak o podtrzymanie pewnych ustalonych w przeszłości zasad: na przykład tego, że malec ma spać w swoim łóżeczku. W przeciwnym razie wyślesz dziecku sprzeczne sygnały i wprowadzisz niepotrzebny zamęt.

Nocne „wypadki”

Trzyletnie dzieci nie zawsze są w stanie utrzymać mocz przez całą noc. Jeśli twoje dziecko nie używa już pieluszek, może obudzić się późną nocą, aby skorzystać z toalety. Przy łóżeczku postaw nocnik – być może w ten sposób unikniecie przykrych „wypadków”. Zachowaj spokój, porozmawiaj z dzieckiem o siusianiu w nocy.

Zmiany w domu

Tak kategoryczne zmiany, jak przeprowadzka, konflikty rodzinne czy pojawienie się drugiego dziecka, zaburzają rytm snu każdego z domowników. Małe dzieci są bardzo wrażliwe i potrafią odczytywać emocje osób dorosłych. Nie udawaj więc, że wszystko wygląda tak, jak dawniej, kiedy ewidentnie coś uległo zmianie – to kłamstwo, które maluch będzie w stanie rozszyfrować. Zmiany staraj się wyjaśnić dziecku w sposób prosty i zrozumiały; zapewnij je, że nie jest niczemu winne. Stale powtarzaj swojemu maluchowi, że go kochasz, otocz go dodatkową uwagą.

Nagradzanie „gwiazdkami”

Łatwiej jest odejść od pewnych przyzwyczajeń i wprowadzić nowe zasady, kiedy dziecko skończyło już trzy latka. Na tym etapie dzieci lepiej rozumieją, jakie są oczekiwania rodziców, a na pochwałę reagują w sposób bardziej emocjonalny. Za pożądane zachowania warto nagradzać dzieci kolorowymi naklejkami (na przykład w kształcie gwiazdek). Na kartce papieru wypisz wszystkie dni tygodnia i zostaw przy nich miejsce na naklejki. Ta swoista tablica sukcesów pokaże wam, jak wiele osiągnęliście w ciągu kilku dni. Kiedy dziecko prześpi całą noc w swoim łóżeczku, nad ranem pozwól mu odznaczyć to na kartce przy pomocy ulubionej naklejki. To mała nagroda, ale w oczach trzylatka ma olbrzymie znaczenie.

Zadbaj, aby w ciągu pierwszych dni takiej zabawy na kartce pojawiło się przynajmniej kilka naklejek – to zachęci malca do dalszej pracy nad sobą. Gdy dziecku nie uda się spełnić Twoich oczekiwań, pozostaw na kartce pustą przestrzeń. Dalej motywuj dziecko do działania – następny dzień na pewno okaże się pasmem sukcesów!

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.