Dziecko Przedszkole Gdy przedszkolak budzi się w nocy...

Przez ponad trzy lata twoje maleństwo spało jak aniołek, a teraz, zupełnie niespodziewanie, zaczęło budzić się późną nocą. Jego krzyki i płacz łamią ci serce, ale ciągła potrzeba wspólnego spania powoli staje się kłopotliwa. Co wyrywa dziecko ze snu skoro dotychczas spało tak słodko i spokojnie?

Strach i koszmary

Ponieważ twoje dziecko jest coraz starsze, dojrzewa też jego wyobraźnia. Bywa ona tak wybujała i intensywna, że w głowie malucha kłębią się przerażające obrazy. Dochodzi do tego zwłaszcza nocą.
Wytłumacz dziecku, że strach – choć wydaje się autentyczny – jest tylko uczuciem i nie ma przełożenia na świat rzeczywisty. Przykładem może być tu wymyślony potwór, rzekomo czyhający pod łóżkiem. Warto kontrolować, jakie programy telewizyjne ogląda dziecko – niektóre zawierają nieodpowiednie treści. Dzieci nie powinny oglądać telewizji tuż przed snem - najlepiej wyłączyć ją około pół godziny przed pójściem do łóżka.

Z łóżeczka dla niemowląt do „prawdziwego” łóżka

Przejście z łóżeczka niemowlęcego do tego ciut większego nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z istotną zmianą. Dziecko może być nią zmieszane, a nawet zaniepokojone. Postaraj się nie zasypiać z dzieckiem w swoim łóżku – inaczej maluch może uznać, że to jego naturalne miejsce do spania. Musisz być konsekwentna w swym działaniu: jeżeli chcesz, aby dziecko spało u siebie, zanieś je do łóżeczka. Rób to nieugięcie, zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przerwy świąteczne

W trakcie ferii, wakacji lub przerw świątecznych czas spania bywa mniej rygorystyczny – czasem dzieci kładą się do łóżek później. Nie ma w tym nic złego, bo dziecko uczy się, jak radzić sobie z różnymi regułami, w różnych sytuacjach. Dbaj jednak o podtrzymanie pewnych ustalonych w przeszłości zasad: na przykład tego, że malec ma spać w swoim łóżeczku. W przeciwnym razie wyślesz dziecku sprzeczne sygnały i wprowadzisz niepotrzebny zamęt.

Nocne „wypadki”

Trzyletnie dzieci nie zawsze są w stanie utrzymać mocz przez całą noc. Jeśli twoje dziecko nie używa już pieluszek, może obudzić się późną nocą, aby skorzystać z toalety. Przy łóżeczku postaw nocnik – być może w ten sposób unikniecie przykrych „wypadków”. Zachowaj spokój, porozmawiaj z dzieckiem o siusianiu w nocy.

Zmiany w domu

Tak kategoryczne zmiany, jak przeprowadzka, konflikty rodzinne czy pojawienie się drugiego dziecka, zaburzają rytm snu każdego z domowników. Małe dzieci są bardzo wrażliwe i potrafią odczytywać emocje osób dorosłych. Nie udawaj więc, że wszystko wygląda tak, jak dawniej, kiedy ewidentnie coś uległo zmianie – to kłamstwo, które maluch będzie w stanie rozszyfrować. Zmiany staraj się wyjaśnić dziecku w sposób prosty i zrozumiały; zapewnij je, że nie jest niczemu winne. Stale powtarzaj swojemu maluchowi, że go kochasz, otocz go dodatkową uwagą.

Nagradzanie „gwiazdkami”

Łatwiej jest odejść od pewnych przyzwyczajeń i wprowadzić nowe zasady, kiedy dziecko skończyło już trzy latka. Na tym etapie dzieci lepiej rozumieją, jakie są oczekiwania rodziców, a na pochwałę reagują w sposób bardziej emocjonalny. Za pożądane zachowania warto nagradzać dzieci kolorowymi naklejkami (na przykład w kształcie gwiazdek). Na kartce papieru wypisz wszystkie dni tygodnia i zostaw przy nich miejsce na naklejki. Ta swoista tablica sukcesów pokaże wam, jak wiele osiągnęliście w ciągu kilku dni. Kiedy dziecko prześpi całą noc w swoim łóżeczku, nad ranem pozwól mu odznaczyć to na kartce przy pomocy ulubionej naklejki. To mała nagroda, ale w oczach trzylatka ma olbrzymie znaczenie.

Zadbaj, aby w ciągu pierwszych dni takiej zabawy na kartce pojawiło się przynajmniej kilka naklejek – to zachęci malca do dalszej pracy nad sobą. Gdy dziecku nie uda się spełnić Twoich oczekiwań, pozostaw na kartce pustą przestrzeń. Dalej motywuj dziecko do działania – następny dzień na pewno okaże się pasmem sukcesów!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3