Dziecko Noworodek Dzieciom wystarczy myć włoski raz w tygodniu, ale ich szamponem

Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni wykształconego filmu lipidowego, który pokrywa skórę głowy i zapewnia jej ochronę. Skóra głowy u niemowląt jest bardzo delikatna i cienka, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków dla dzieci. Nieodpowiednio chroniona skóra niemowlęcia wchłania bowiem znacznie więcej chemikaliów zawartych w kosmetykach.

10 rad, które umożliwią spokojną kąpiel

Jak często myć dzieciom włoski?

Nie ma potrzeby codziennego mycia włosów u niemowląt, wystarczy raz na 7 - 10 dni. Jeśli jednak u dziecka pojawiają się żółte lub brązowawe strupki we włoskach, będące symptomem łojotokowego zapalenia skóry lub dziecko bardziej się poci, należy zapewnić maleństwu pielęgnację skóry głowy w ramach codziennej higieny. Nawet jeśli nie ma potrzeby codziennego mycia włosków, główkę dziecka należy przetrzeć delikatną wilgotną myjką.

W przypadku żółtych strupków we włosach lekarz lub dermatolog zaleci zmiękczanie skóry oliwą extra virgin lub aptecznym olejem słonecznikowym. Następnie problematyczne miejsca należy wyczesać delikatną szczotką lub grzebykiem dla dzieci. Dzieciom powyżej 6. miesiąca życia lekarz może przepisać oliwkę salicylową. Po jej zastosowaniu główkę należy umyć tak jak zwykle. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, warto powtarzać czynność mniej więcej dwa razy w tygodniu.

Mycie i suszenie włosów u niemowląt

Jeśli kąpiesz dziecko w wanience, do zmoczenia włosków możesz użyć niewielkiej miski, z której będziesz polewać główkę. Innym wariantem jest położenie dziecka na ugiętym przedramieniu. Drugą dłonią podtrzymuje się główkę dziecka i powoli namacza włoski w wodzie. Obecnie dostępne są różne gadżety pomocne w myciu włosów, takie jak na przykład daszki, dzięki którym woda lub szampon nie spływają dziecku do oczu. Nanieś parę kropel szamponu na włosy i delikatnie masuj skórę głowy. Następnie dokładnie spłucz szampon polewając główkę wodą z miski lub namaczając główkę dziecka wspartego na przedramieniu.

Włoski delikatnie osusz ręcznikiem. Suszarki można używać dopiero u dzieci powyżej 2 lat. Jeśli suszarka okaże się koniecznością u młodszych maluchów, używaj letniego strumienia powietrza. Włoski przeczesz specjalną szczotką z miękkim włosiem.

Spraw, aby kąpiel i mycie włosków stały się zabawą!

Dzieciom wystarczy myć włoski raz w tygodniu, ale ich szamponem

Wybór szamponu

Uważnie wybieraj szampon do włosów dla maluchów. Zawsze sięgaj po produkt, który jest przeznaczony dla małych dzieci i nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka. Powinien mieć neutralne pH 5,5. Nigdy nie używaj szamponów dla dorosłych, które mają inne pH. Kosmetyki do włosów dla dzieci nie powinny szczypać w oczy, lecz chronić skórę przed wysuszeniem. Wypróbuj delikatny żel do mycia włosów i ciała dla noworodków Fred & Flo Ultra Sensitive lub szampon dla dzieci do skóry wrażliwej Fred & Flo.


Źródła: motherforlife.com, maminka.cz, promaminky.cz, emimino.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3