Zdrowy tryb zycia Relaks Drewno, linoleum czy podłoga winylowa: mycie podłóg szybko i bez smug

Czysta podłoga to oznaka czystego domu. Nie mówiąc już o tym, że podłoga to inwestycja, a jej wymiana lub naprawa jest na tyle kosztowna, że nie wchodzi w rachubę zbyt często. Dbanie o podłogę wymaga jednak sporo czasu i energii, których nie lubimy marnować. Dowiedz się zatem, jak zadbać o podłogę prosto, lecz efektywnie.

Do utrzymania podłogi potrzebujesz:

  • odkurzacza lub miotły z miękkim włosiem,
  • mopa lub miękkiej ścierki do podłogi,
  • rękawic ochronnych,
  • czystej wody,
  • wiadra.

Wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, jaką masz podłogę w domu:

Pielęgnacja linoleum

Linoleum znalazło stałe miejsce w sercach miłośników rozsądnych rozwiązań w dobrej cenie. Jest nietoksyczne, stylowe, przyjemne w dotyku i poddaje się recyklingowi. Aby jak najdłużej mogło nam służyć, należy je regularnie odkurzać i myć. Najpewniejszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnego preparatu do linoleum, który rozcieńcza się w proporcjach 2 - 3 zakrętki na 5 litrów ciepłej wody. Następnie linoleum należy przetrzeć mopem lub miękką ścierką do podłogi.

Dobra rada: domowy środek do mycia linoleum

Nie masz pod ręką środka do mycia linoleum? Możesz go przygotować samodzielnie. Zastosuj roztwór ciepłej wody z octem w proporcji 1:1 lub roztwór przygotowany z 3 litrów wody z dodatkiem siedmiu kropel płynu do mycia naczyń. Uwaga! Octu nie należy stosować do podłóg wykonanych z naturalnych materiałów!

Znajdź więcej przepisów na domowej roboty EKO środki czyszczące za parę groszy

Czyszczenie podłóg z paneli laminowanych

Panele prezentują się na podłodze równie estetycznie jak drewno, ale wymagają zupełnie innej, specjalnej pielęgnacji. Do mycia paneli nie należy stosować zbyt dużej ilości wody i nie wolno przesadzać z detergentami. Specjalistyczny środek czyszczący przygotowuje się w proporcjach 2 nakrętki na 5 litrów ciepłej wody. Następnie wystarczy przetrzeć podłogę kilkukrotnie wykręconą miękką ścierką do podłogi lub mopem.

Do podłóg z paneli laminowanych nie stosuje się wosku ani środków nabłyszczających.

Nawet trudne do usunięcia zanieczyszczenia nie mają żadnych szans! Jeśli „uda” Ci się polać podłogę z paneli laminowanych woskiem lub przykleić do niej gumę do żucia, wystarczy schłodzić zanieczyszczoną powierzchnię lodem, a następnie ostrożnie usunąć zanieczyszczenie za pomocą plastikowego noża lub karty bankomatowej.

Czyszczenie podłóg winylowych

W przypadku podłóg winylowych należy postępować bardzo podobnie jak przy podłogach z paneli laminowanych. Każdy typ podłogi może się jednak nieco różnić, dlatego nie zapomnij dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji. Podłogę winylową po zastosowaniu detergentu należy przetrzeć czystą wodą. Należy pamiętać, aby podłoga zawsze była sucha i chronić ją przed zarysowaniem.

Nie chce Ci się myć podłóg? Motywacją może być spalanie kalorii. Sprzątanie pozwala bardzo szybko spalać kalorie!

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Drewno zapewnia ciepły nastrój i jest rozwiązaniem na lata. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na parkiet, panele czy lite deski, drewno to kosztowna inwestycja, dlatego z całą pewnością będziesz odpowiednio dbać o podłogę, aby jak najdłużej Ci służyła. Pielęgnacja drewnianej podłogi polega na regularnym odkurzaniu i myciu. Jeśli masz podłogę z litego drewna bez żadnego wykończenia lub napuszczoną olejem, możesz ją zmywać ścierką do podłogi lekko zwilżoną w detergencie. W przypadku lakierowanej podłogi warto postawić na wysokiej jakości środki nabłyszczające.

Sposób na plamy na podłodze z drewna:

Jeśli nie masz pewności, jak zadziała nowo zakupiony środek do czyszczenia drewna, wypróbuj go najpierw w mało widocznym miejscu.

Mycie podłóg marmurowych

Podłogi marmurowe to symbol luksusu. Ten elegancki kamień zasługuje na odpowiednią pielęgnację. Zapomnij o odkurzaczu, który mógłby zarysować podłogę i kwasach, które zostawiają nieestetyczne plamy (na przykład ocet lub sok z cytryny). Aby usunąć zabrudzenia z marmuru, regularnie używaj miękkiej ścierki do kurzu lub mopa, podłogę zmywaj tylko czystą wodą lub delikatnym detergentem z neutralnym pH, który usuwa tłuszcz i smugi. Po umyciu wytrzyj podłogę do sucha, aby zapobiec korozji i plamom.

Jak chronić podłogi?

  • Wyposaż meble w filcowe podkładki.
  • Regularnie odkurzaj podłogę.
  • Natychmiast usuwaj zabrudzenia z podłogi.
  • Regularnie zmywaj podłogę odpowiednią ścierką do podłogi zamoczoną w ciepłej wodzie.
  • W najbardziej uczęszczanych miejscach (wejście do mieszkania, wyjście na taras lub balkon) chroń podłogę dywanem.

Środki czyszczące, nie tylko do podłóg, przywieziemy Ci prosto do domu.

Źródła: architecturaldigest.com, rd.com, realsimple.com, jakcistit.cz

Published: 3 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.