Zdrowy tryb zycia Relaks Drewno, linoleum czy podłoga winylowa: mycie podłóg szybko i bez smug

Czysta podłoga to oznaka czystego domu. Nie mówiąc już o tym, że podłoga to inwestycja, a jej wymiana lub naprawa jest na tyle kosztowna, że nie wchodzi w rachubę zbyt często. Dbanie o podłogę wymaga jednak sporo czasu i energii, których nie lubimy marnować. Dowiedz się zatem, jak zadbać o podłogę prosto, lecz efektywnie.

Do utrzymania podłogi potrzebujesz:

  • odkurzacza lub miotły z miękkim włosiem,
  • mopa lub miękkiej ścierki do podłogi,
  • rękawic ochronnych,
  • czystej wody,
  • wiadra.

Wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, jaką masz podłogę w domu:

Pielęgnacja linoleum

Linoleum znalazło stałe miejsce w sercach miłośników rozsądnych rozwiązań w dobrej cenie. Jest nietoksyczne, stylowe, przyjemne w dotyku i poddaje się recyklingowi. Aby jak najdłużej mogło nam służyć, należy je regularnie odkurzać i myć. Najpewniejszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnego preparatu do linoleum, który rozcieńcza się w proporcjach 2 - 3 zakrętki na 5 litrów ciepłej wody. Następnie linoleum należy przetrzeć mopem lub miękką ścierką do podłogi.

Dobra rada: domowy środek do mycia linoleum

Nie masz pod ręką środka do mycia linoleum? Możesz go przygotować samodzielnie. Zastosuj roztwór ciepłej wody z octem w proporcji 1:1 lub roztwór przygotowany z 3 litrów wody z dodatkiem siedmiu kropel płynu do mycia naczyń. Uwaga! Octu nie należy stosować do podłóg wykonanych z naturalnych materiałów!

Znajdź więcej przepisów na domowej roboty EKO środki czyszczące za parę groszy

Czyszczenie podłóg z paneli laminowanych

Panele prezentują się na podłodze równie estetycznie jak drewno, ale wymagają zupełnie innej, specjalnej pielęgnacji. Do mycia paneli nie należy stosować zbyt dużej ilości wody i nie wolno przesadzać z detergentami. Specjalistyczny środek czyszczący przygotowuje się w proporcjach 2 nakrętki na 5 litrów ciepłej wody. Następnie wystarczy przetrzeć podłogę kilkukrotnie wykręconą miękką ścierką do podłogi lub mopem.

Do podłóg z paneli laminowanych nie stosuje się wosku ani środków nabłyszczających.

Nawet trudne do usunięcia zanieczyszczenia nie mają żadnych szans! Jeśli „uda” Ci się polać podłogę z paneli laminowanych woskiem lub przykleić do niej gumę do żucia, wystarczy schłodzić zanieczyszczoną powierzchnię lodem, a następnie ostrożnie usunąć zanieczyszczenie za pomocą plastikowego noża lub karty bankomatowej.

Czyszczenie podłóg winylowych

W przypadku podłóg winylowych należy postępować bardzo podobnie jak przy podłogach z paneli laminowanych. Każdy typ podłogi może się jednak nieco różnić, dlatego nie zapomnij dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji. Podłogę winylową po zastosowaniu detergentu należy przetrzeć czystą wodą. Należy pamiętać, aby podłoga zawsze była sucha i chronić ją przed zarysowaniem.

Drewno, linoleum czy podłoga winylowa: mycie podłóg szybko i bez smugNie chce Ci się myć podłóg? Motywacją może być spalanie kalorii. Sprzątanie pozwala bardzo szybko spalać kalorie!

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Drewno zapewnia ciepły nastrój i jest rozwiązaniem na lata. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na parkiet, panele czy lite deski, drewno to kosztowna inwestycja, dlatego z całą pewnością będziesz odpowiednio dbać o podłogę, aby jak najdłużej Ci służyła. Pielęgnacja drewnianej podłogi polega na regularnym odkurzaniu i myciu. Jeśli masz podłogę z litego drewna bez żadnego wykończenia lub napuszczoną olejem, możesz ją zmywać ścierką do podłogi lekko zwilżoną w detergencie. W przypadku lakierowanej podłogi warto postawić na wysokiej jakości środki nabłyszczające.

Sposób na plamy na podłodze z drewna:

Jeśli nie masz pewności, jak zadziała nowo zakupiony środek do czyszczenia drewna, wypróbuj go najpierw w mało widocznym miejscu.

Mycie podłóg marmurowych

Podłogi marmurowe to symbol luksusu. Ten elegancki kamień zasługuje na odpowiednią pielęgnację. Zapomnij o odkurzaczu, który mógłby zarysować podłogę i kwasach, które zostawiają nieestetyczne plamy (na przykład ocet lub sok z cytryny). Aby usunąć zabrudzenia z marmuru, regularnie używaj miękkiej ścierki do kurzu lub mopa, podłogę zmywaj tylko czystą wodą lub delikatnym detergentem z neutralnym pH, który usuwa tłuszcz i smugi. Po umyciu wytrzyj podłogę do sucha, aby zapobiec korozji i plamom.

Jak chronić podłogi?

  • Wyposaż meble w filcowe podkładki.
  • Regularnie odkurzaj podłogę.
  • Natychmiast usuwaj zabrudzenia z podłogi.
  • Regularnie zmywaj podłogę odpowiednią ścierką do podłogi zamoczoną w ciepłej wodzie.
  • W najbardziej uczęszczanych miejscach (wejście do mieszkania, wyjście na taras lub balkon) chroń podłogę dywanem.

Środki czyszczące, nie tylko do podłóg, przywieziemy Ci prosto do domu.

Źródła: architecturaldigest.com, rd.com, realsimple.com, jakcistit.cz

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3