Dziecko Szkoła Dopasujcie dyscyplinę sportową do wieku dziecka

Zdrowe dziecko zupełnie naturalnie odczuwa potrzebę ruchu. Każdy wiek jednak przynosi ze sobą coś innego. Najważniejsze jest, aby wasze dzieci ruszały się i uprawiały sport dlatego, że je to bawi i sprawia im radość. Nie stawiajcie ich w pozycji, gdzie muszą spełniać wasze wyobrażenia i ambicje. Możecie je wówczas skutecznie zniechęcić do uprawiania sportu i sprawicie, że najchętniej będą siedzieć w domu przed telewizorem.

Uwzględnienie wieku

Przy wyborze formy aktywności fizycznej powinniście mieć na uwadze zdrowy rozwój waszych dzieci i dostosować wybór dyscypliny sportowej do ich poziomu rozwoju fizycznego i mentalnego. Dzieci w wieku do 5 lat powinny się zajmować niezbyt męczącymi, typowymi formami aktywności fizycznej. Bieganie, huśtanie, ślizganie się, jazda na rowerze trójkołowym lub dwukołowym, taniec, gimnastyka czy pływanie będą dla nich odpowiednie. Jeśli dziecko panuje nad swoim ciałem i rozumie zasady poszczególnych gier, może zacząć przygodę z grami grupowymi. W wieku 6 do 7 lat dzieci zaczynają rozumieć, na czym polega zdrowa rywalizacja i współpraca w takich dyscyplinach jak piłka nożna czy hokej. W tym wieku również może się u nich przejawić niezdolność do integracji z grupą. Rozważcie wówczas dyscypliny sportowe z podejściem indywidualnym, tj. tenis, lekkoatletyka czy pływanie.

Przetestujecie swoje dziecko

Może będziecie zaskoczeni, przy wyborze dyscypliny sportowej dla waszych latorośli mogą wam również pomóc testy psychologiczne. Dzięki nim dowiecie się, co jest dla nich odpowiednie z punktu widzenia ich cech oraz zdolności fizycznych. Dzieci często naśladują swoich rodziców. Jeśli tata lub mama uprawiają jakąś dyscyplinę sportową, jest dosyć prawdopodobne, że dzieci również się nią zainteresują.

Akceptujcie je

Właściwy wybór dyscypliny sportowej zależy również od charakteru dziecka. Niektóre dzieci mogą nie mieć określonych zdolności ruchowych i nie muszą być przebojowe. Ponadto, nie wszystkie dzieci są towarzyskie i z góry zaprogramowane treningi mogą ich nie bawić bądź demotywować. Dajcie swoim dzieciom swobodny wybór, niech same zadecydują, czym chcą się zajmować. Mogą również uprawiać sport rekreacyjnie w kręgu rodziny lub rodzeństwa, z którym nie muszą rywalizować.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cebula (kg = 3.99)
Cebula
  399
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3