Wskazówki i porady Domowej roboty przyprawa ze skórek pomidorów wzmacniająca naczynka

Zaliczasz się do osób, którym skórka przeszkadza na tyle, że musisz obierać pomidory przed zjedzeniem? Jeśli wyrzucasz skórkę z pomidorów, koniecznie czytaj dalej!

Skórka pomidora zawiera 400 - 500-krotnie więcej flawonoidów niż jego miąższ. A flawonoidy pomidorów są jednymi z najsilniejszych antyoksydantów i są bardzo ważne dla zdrowych naczyń krwionośnych. Spożywanie ich może być częścią profilaktyki chorób naczyniowo-sercowych lub żylaków. Zdecydowanie nie powinny trafiać do kosza. Jeśli jednak masz problem z ich zjadaniem, możesz przygotować z nich proszek.

Jak obierać pomidory?

Sposobów na pozbycie się skórki pomidora jest kilka. Najszybszym i chyba najwygodniejszym jest nacięcie pomidora na krzyż, sparzenie gorącą wodą, szybkie ostudzenie w wodzie z lodem i zdjęcie skórki za pomocą ostrego noża.
Mniej soczyste pomidory można przekroić na pół i piec w piekarniku przez 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika skórkę można łatwo zdjąć palcami.
Jeśli nie zdążysz zużyć świeżych pomidorów, spokojnie możesz je zamrozić. Po rozmrożeniu skórka schodzi sama.  

Zupa pomidorowa z lanymi kluseczkami

Przygotuj z nich przyprawę

Kręcisz głową z niedowierzaniem i zastanawiasz się, do czego mogłaby Ci się przydać przyprawa ze skórki pomidorów? Daj się zaskoczyć jej smakiem i szerokim zastosowaniem w kuchni. Skórki z pomidorów wysusz na blasze lub w suszarce do owoców. Jeśli chcesz uzyskać płatki, możesz je zmielić w blenderze. Drobny pomidorowy proszek uzyskasz dzięki młynkowi do kawy. Aromatyczną przyprawę przechowuj w suchym słoiku.

Do czego wykorzystać skórkę z pomidorów?

Świeże skórki można wykorzystać razem z innymi warzywami jako bazę do ugotowania zupy. Proszek pomidorowy z kolei warto połączyć z solą morską i wykorzystać do:

  • pieczenia warzyw i mięs,  
  • przygotowania past kanapkowych,
  • na pizzę jako mniej wyrazistą, ale za to ciekawą przyprawę.

Proszek można także wykorzystać do zagęszczania sosów lub przygotowania domowego keczupu.

Z kolei płatki podkreślą smak zupy pomidorowej, czyniąc z niej prawdziwe niebo w gębie. Większe kawałki skórki można usmażyć na gorącym oleju. Powstaną w ten sposób chrupiące i smaczne chipsiki do sałatek i makaronów.

Grillowane pomidory z bazylią

Bez konserwantów

W proszku pomidorowym można się zakochać nie tylko ze względu na jego smak, lecz również szerokie zastosowanie w kuchni. Przygotowując własną przyprawę, unikasz konserwantów i sztucznych barwników dodawanych do niektórych gotowych produktów.

Źródła: tasteofhome.com; brooklynfarmgirl.com

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3