Dziecko Przedszkole Domowe zabawy dla dzieci, które wciągną także dorosłych

Mieniący się biały śnieg, sople lodu i zamarznięte stawy zachęcają do zabaw i igraszek. Z powodu mrozu i wilgoci maluchy nie mogą jednak przebywać całymi dniami na podwórku, dlatego większość czasu spędzają w domu. Jak zapewnić im ciekawe zabawy, które wspomagają rozwój sprawności manualnej, pobudzają kreatywność i ciekawość świata? Oto kilka propozycji domowych gier i zabaw.

Zabawa pobudzająca ciekawość: poszukiwacze skarbów na Biegunie Północnym

Zabawę „Poszukiwacze skarbów na Biegunie Północnym” musisz wcześniej odpowiednio zorganizować, ale tym większą frajdę będą miały dzieci. Po kilku rundach role się wymienią i dzieci same będą chciały ukrywać cenne skarby albo to one przygotują całą zabawę dla dorosłych domowników. Jak to zrobić? Najpierw wybierz sekretny skarb, który dobrze ukryjesz w jakimś miejscu w domu. Następnie w różnych kryjówkach zostawiaj wskazówki związane z pokonywaniem wymyślonych śnieżnych gór i brodzeniem przez lodowatą rzekę. Dzięki wskazówkom dzieci stopniowo docierają do skarbu

LEGO to nie są zwykłe klocki. Dzięki nim maluch nauczy się podstaw matematyki

Aktywna zabawa: marznąca dyskoteka

Jak to już bywa na dyskotece, jedna osoba musi się wcielić w rolę DJ-a obsługującego sprzęt muzyczny. Wszyscy pozostali tańczą. Im bardziej szalony taniec w wykonaniu uczestników, tym lepiej. Gdy muzyka cichnie, wszyscy zatrzymują się w miejscu jakby zamarzli. Kto się poruszy, odpada z gry. Jeśli wszyscy zastygli w bezruchu, można z powrotem włączyć muzykę. Zwycięzcą jest ten, kto zostanie na parkiecie najdłużej. W kolejnej rundzie może zostać DJ-em.

Fantazja dzieci nie ma granic. Rozwijaj ją za pomocą zabaw i opowieści!

Zabawa rozwijająca małą motorykę: zimowe atelier modelarskie

Pokaż dzieciom, że modelina to mnóstwo frajdy i możliwość tworzenia oryginalnych przedmiotów. Wyobraźnię można podsycić propozycją ulepienia zimowego domku dla ulubionej zabawki. Albo pozwolić dzieciom samodzielnie tworzyć. Mogą wyczarować na przykład niesamowity zaśnieżony las pełen zwierząt lub stworzyć własne bajkowe postaci. Dorośli będą zaskoczeni różnorodnością wytworów dziecięcej fantazji.

Jeśli nie masz w domu plasteliny, możesz ją przygotować samodzielnie.

Domowej roboty plastelina
Do przygotowania domowej plasteliny potrzeba:
300 ml wody
150 g skrobi kukurydzianej lub mąki pszennej
75 g soli
2 łyżki octu
1 łyżka oleju
barwnik spożywczy lub kredki woskowe
Wszystkie składniki wymieszaj w garnku i podgrzewaj na małym ogniu, aż powstanie elastyczna, nielepiąca masa. Jeśli dodajesz kredki, najpierw połam je na mniejsze części lub zetrzyj na tarce, żeby szybciej się roztopiły.

Organizujesz zabawę dla dzieci? Przygotuj ciekawe zabawy!

Zabawa ucząca słuchania poleceń i koncentracji uwagi: “Kuba każe…”

Wszyscy uczestnicy siadają wygodnie i wybierają jedną osobę, która będzie Kubą wydającym polecenia. Kuba zaczyna grę słowami albo  „Kuba każe...” i dodaje czynność, na przykład „śpiewać”. Wszyscy muszą zrobić to, co Kuba kazał (w naszym przypadku kazał śpiewać).

Jeśli jednak rozkaz nie zaczyna się od słów „Kuba każe…”, wówczas jest nieważny i ten, kto go wykona, odpada z gry. Wygrywa ten, kto nie odpadnie z gry i w kolejnej rundzie zostaje Kubą.

Domowe zabawy dla dzieci, które wciągną także dorosłychSprawdź, jak zabawa zmysłami zachęca do odkrywania i rozwija niezależne myślenie u dzieci

Zabawa rozwijająca kreatywność: konkurs malarski

Poleć dzieciom zająć wygodną pozycję i podsuń temat, który rozbudzi ich wyobraźnię, na przykład „Dzień z rodziną na stoku” albo „Zima w lesie”. Rozdaj im farby, pędzle i pozwól puścić wodze fantazji. W tej zabawie nie ma zwycięzców, ale można określić kategorie, w których prace będą nagradzane (np. ciekawy pomysł lub oryginalne wykonanie).
Będziesz potrzebować:

  • flamastrów,
  • farb,
  • pędzli,
  • bloku rysunkowego o dużym formacie lub płótna malarskiego.

Dobra rada: Nie masz pod ręką farb? Rozdaj uczestnikom papier i ołówki, wymyśl temat i odmierzaj czas, w jakim uczestnicy mają coś narysować, a następnie oceń prace. W ten sposób można się bawić z całą rodziną.

Źródła: www.playdohacademy.cz, www.artforum.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3