Wskazówki i porady Domowe lody gotowe w kilka minut

Domowe lody kontra komercyjne

Przyzwyczailiśmy nasze kubki smakowe do smaków zbyt słonych i zbyt słodkich, przez co mamy problem, gdy ich nasycenie jest mniejsze niż w wysokoprzetworzonych produktach. Ważne jest jednak, by szanować swoje zdrowie i zdać sobie sprawę, że domowe lody są dla nas zdrowsze, ponieważ zawierają mniej sztucznych dodatków od tych sklepowych, które kuszą nas silniejszym aromatem i są dostępne natychmiast.

Jak dawniej przygotowywano lody?

Ręcznie przygotowywane lody były towarem luksusowym przed wynalezieniem lodówek. Pojemniki, w których były przygotowane, musiały być odpowiednio schłodzone i wypełnione lodem przed włożeniem składników. Masowa produkcja lodów rozpoczęła się w latach dwudziestych, kiedy zamrażarki stały się bardziej powszechne. Podstawą każdego domowego wyrobu lodów była w przeszłości śmietana i wysokiej jakości mleko. Obecnie te składniki są już rzadkością. Można natomiast znaleźć w nich tłuszcze roślinne, mleko w proszku, gumę guar, różne aromaty, barwniki i stabilizatory.

Sorbet czy klasyczne lody?

Wolisz klasyczne lody czy sorbet owocowy? Sorbet wytwarza się przez zmieszanie lodu z cukrem lub miodem i pokruszonymi owocami. Dorośli mogą dodać do niego również wino lub inny alkohol. Sorbet powinien zawierać co najmniej 25% owoców. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa „şerbat”, co oznacza orzeźwiający napój. Pierwsze sorbety zostały zrobione właśnie przez Arabów mieszających śnieg z sokiem z cytryny. A czym są klasyczne lody? To mrożony przysmak ze śmietany, mleka, cukru i jaj, o smaku wanilii, kakao lub różnych owoców. Sprawdź, jak łatwo przygotować kremowe lody arbuzowe w domu.

Jakie słodziki są odpowiednie?

Zastanawiasz się czym można zastąpić klasyczny biały cukier? Wypróbuj miód lub syrop klonowy, syrop z agawy, cukier brzozowy, albo cukier kokosowy. Staraj się jednak myśleć w kategorii - im mniej, tym lepiej. Pamiętaj, że sam owoc jest również słodki i jeśli twoje domowe lody mają być orzeźwiające, to nie mogą być przesłodzone. Aby dowiedzieć się więcej o alternatywnych słodzikach, przeczytaj nasze wskazówki, jak słodzić zdrowiej.

Najlepsze kombinacje do przygotowania domowych lodów

Najpopularniejsze pary smakowe to połączenia owoców z jogurtem. Czy próbowałeś wszystkich tych wariacji?

  • Awokado i mleko kokosowe
  • Banan i jogurt
  • Truskawki i imbir
  • Banan, cynamon, mleko kokosowe
  • Grejpfrut i mandarynka
  • Pomarańcz i czekolada
  • Agrest i bazylia
  • Mango i woda kokosowa

Czy wiesz, że…?

Olej kokosowy, mleko kokosowe, mąka i woda mają różne zastosowania. Pomagają w odchudzaniu i w leczeniu, a przy tym mają pyszny smak. Dowiedz się, jakie są ich zalety i przeczytaj o korzystnym wpływie kokosa na Twój organizm.

Domowe lody gotowe w kilka minut


Wskazówki:

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3