Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Domowe lody gotowe w kilka minut

Domowe lody kontra komercyjne

Przyzwyczailiśmy nasze kubki smakowe do smaków zbyt słonych i zbyt słodkich, przez co mamy problem, gdy ich nasycenie jest mniejsze niż w wysokoprzetworzonych produktach. Ważne jest jednak, by szanować swoje zdrowie i zdać sobie sprawę, że domowe lody są dla nas zdrowsze, ponieważ zawierają mniej sztucznych dodatków od tych sklepowych, które kuszą nas silniejszym aromatem i są dostępne natychmiast.

Jak dawniej przygotowywano lody?

Ręcznie przygotowywane lody były towarem luksusowym przed wynalezieniem lodówek. Pojemniki, w których były przygotowane, musiały być odpowiednio schłodzone i wypełnione lodem przed włożeniem składników. Masowa produkcja lodów rozpoczęła się w latach dwudziestych, kiedy zamrażarki stały się bardziej powszechne. Podstawą każdego domowego wyrobu lodów była w przeszłości śmietana i wysokiej jakości mleko. Obecnie te składniki są już rzadkością. Można natomiast znaleźć w nich tłuszcze roślinne, mleko w proszku, gumę guar, różne aromaty, barwniki i stabilizatory.

Sorbet czy klasyczne lody?

Wolisz klasyczne lody czy sorbet owocowy? Sorbet wytwarza się przez zmieszanie lodu z cukrem lub miodem i pokruszonymi owocami. Dorośli mogą dodać do niego również wino lub inny alkohol. Sorbet powinien zawierać co najmniej 25% owoców. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa „şerbat”, co oznacza orzeźwiający napój. Pierwsze sorbety zostały zrobione właśnie przez Arabów mieszających śnieg z sokiem z cytryny. A czym są klasyczne lody? To mrożony przysmak ze śmietany, mleka, cukru i jaj, o smaku wanilii, kakao lub różnych owoców. Sprawdź, jak łatwo przygotować kremowe lody arbuzowe w domu.

Jakie słodziki są odpowiednie?

Zastanawiasz się czym można zastąpić klasyczny biały cukier? Wypróbuj miód lub syrop klonowy, syrop z agawy, cukier brzozowy, albo cukier kokosowy. Staraj się jednak myśleć w kategorii - im mniej, tym lepiej. Pamiętaj, że sam owoc jest również słodki i jeśli twoje domowe lody mają być orzeźwiające, to nie mogą być przesłodzone. Aby dowiedzieć się więcej o alternatywnych słodzikach, przeczytaj nasze wskazówki, jak słodzić zdrowiej.

Najlepsze kombinacje do przygotowania domowych lodów

Najpopularniejsze pary smakowe to połączenia owoców z jogurtem. Czy próbowałeś wszystkich tych wariacji?

  • Awokado i mleko kokosowe
  • Banan i jogurt
  • Truskawki i imbir
  • Banan, cynamon, mleko kokosowe
  • Grejpfrut i mandarynka
  • Pomarańcz i czekolada
  • Agrest i bazylia
  • Mango i woda kokosowa

Czy wiesz, że…?

Olej kokosowy, mleko kokosowe, mąka i woda mają różne zastosowania. Pomagają w odchudzaniu i w leczeniu, a przy tym mają pyszny smak. Dowiedz się, jakie są ich zalety i przeczytaj o korzystnym wpływie kokosa na Twój organizm.


Wskazówki:

Published: 2 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.