Zdrowy tryb zycia Relaks Domowe EKO środki czystości: skuteczne i niedrogie

Zanim sięgniesz po sklepowe detergenty, wypróbuj bardziej ekologiczną alternatywę i zajrzyj do spiżarni. Nawet nie przypuszczasz, że kryje ona kilka skutecznych środków.

Do czyszczenia mosiądzu

Ocet spirytusowy + sól

Przedmioty wykonane z mosiądzu z czasem nabierają patyny, która nie dodaje im uroku. Pierwotny blask przywróci im czyszczenie octem spirytusowym lub sokiem z cytryny i solą. Namocz gąbkę w occie i posyp solą. Delikatnie wyczyść powierzchnię, umyj wodą i od razu osusz miękką ściereczką.

Dobra rada: Równie skuteczne jest połączenie keczupu i soli.

Do czyszczenia szkła

Woda + ocet + alkohol + esencja zapachowa

Idealnie wypolerowane okna, kieliszki i szyby możesz łatwo uzyskać dzięki zastosowaniu roztworu przygotowanego z 2 szklanek wody, ½ szklanki octu spirytusowego lub jabłkowego, ¼ szklanki alkoholu 70%  i 2 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Roztwór przelej do butelki z rozpraszaczem, spryskaj szklaną powierzchnię i wypoleruj suchą miękką ściereczką.

Dobra rada: Ładną słoneczną pogodę wykorzystaj w inny sposób niż na mycie okien. W taki dzień roztwór szybko wyparowuje i pozostawia smugi. Okna najlepiej myć przy umiarkowanym zachmurzeniu.

Odświeżacz powietrza

Ocet spirytusowy + woda + skórka z cytryny + olejek eteryczny rozmarynowy

Cytrynę obierz, skórkę zalej 1 częścią octu i 1 częścią wody, dodać 2 krople olejku. Odstaw na tydzień, a następnie przecedź do butelki z rozpylaczem.

Dobra rada: Może służyć jako odświeżacz powietrza w pomieszczeniach, a dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy z dywanów, łóżek, kanap i szaf.

Domowe ściereczki dezynfekujące

Woda + ocet + olejek eteryczny z drzewa herbacianego + olejek eteryczny eukaliptusowy + olejek eteryczny cytrynowy + puste opakowanie po nawilżanych chusteczkach + chusteczki higieniczne lub kwadraty z nietkanego materiału lub bawełny.

Do pustego opakowania po chusteczkach nawilżanych przełóż tkaninę. W misce przygotuj roztwór z 1 szklanki wody, 1/4 szklanki octu i dodaj po 8 kropel olejku z drzewa herbacianego, olejku eukaliptusowego i cytrynowego. Dobrze wymieszaj i przelej roztwór na tkaninę w opakowaniu.

Środek odświeżający powierzchnię mebli

Oliwa + sok z cytryny

Kolor mebli można ożywić, przecierając je ściereczką spryskaną roztworem przygotowanym z 200 ml oliwy i 1 łyżeczki soku z cytryny. Najpierw wypróbuj roztwór w niewidocznym miejscu, a jeśli nie zajdzie żadna reakcja, wytrzyj kurz na całej powierzchni.

Domowy środek do WC

Soda oczyszczona + kwasek cytrynowy + dowolny olejek eteryczny + woda

Oto sposób jak przygotować musującą tabletkę do czyszczenia toalety. Wymieszaj w misce 2 części sody oczyszczonej z 1 częścią kwasku cytrynowego. Delikatnie skrop wodą i od razu wymieszaj. Po ściśnięciu masa powinna zachowywać kształt. Ostrożnie dodawaj wody, aż masa przestanie być sypka. Następnie dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Uformuj kulki i pozostaw do wyschnięcia do następnego dnia. Później wystarczy, że wrzucisz kulkę do muszli i pozwolisz jej zadziałać.

Środek do mycia naczyń

Woda + ocet + naturalne mydło + soda krystaliczna

Myj naczynia samodzielnie przygotowanym płynem. Zetrzyj na tarce 1 szklankę naturalnego mydła o ulubionym zapachu. Mydło wsyp do rondelka, dodaj 1,5 szklanki wody, 2 łyżki octu i 1/3 łyżki sody krystalicznej. Podgrzewaj i mieszaj, aż mydło się rozpuści. Zostaw do przestygnięcia i przelej do butelki po płynie do mycia naczyń, zwykłej butelki lub dozownika na mydło. Przed użyciem wymieszaj i dobrze opłucz naczynia po myciu.

Domowy środek do czyszczenia odpływu

Sól + kwasek cytrynowy + woda

Na nieprzyjemny zapach z odpływu pomoże wsypanie 1 części soli, 2 części kwasku cytrynowego i powolne zalanie gorącą wodą. Na mocno zanieczyszczony odpływ taki środek może się okazać zbyt słaby – warto wówczas dodać ocet.

Domowy zapach do WC

Żelatyna + sól + ulubiony olejek eteryczny

Aby przygotować naturalny odświeżacz powietrza do toalety przygotuj żelatynę według przepisu podanego na opakowaniu, dodając trochę mniej wody i sól. Przelej do słoika lub innego pojemnika i dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Dobra rada: Żelatynę możesz przelać do foremek na czekoladki, a gdy stężeje – wyjąć. Będzie ładnie wyglądać. Tylko uważaj, żeby ktoś nie pomylił odświeżacza z galaretką!

Jak usunąć plamy z potu?

Soda oczyszczona + aspiryna + cytryna (ocet)

Daj jeszcze jedną szansę ubraniom zabrudzonym plamami od potu. Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Dodaj odrobinę soku z cytryny lub octu i przygotuj pastę. Wetrzyj ją w problematyczne miejsca na tkaninie. Odczekaj 30 minut, a następnie zanurz materiał w zimnej wodzie i zostaw do odmoczenia na 3 godziny. Na koniec wypierz ubranie.

Czym wyczyścić przypalone garnki?

Na czyszczenie przypalonych garnków i patelni mamy aż 7 sprytnych sposobów!

Czym usunąć kamień wodny?

Kamień wodny z baterii, umywalki, wanny, prysznica i kafelków można usunąć w prosty i ekologiczny sposób.

Czego nie wolno czyścić octem?

Ocet to skuteczny i ekologiczny środek czyszczący do każdego domu. Nie jest jednak uniwersalny. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych skutków, unikaj stosowania octu na:

Granit, marmur, naturalny kamień

Kwas zawarty w occie może rozpuszczać naturalny kamień. Zamiast tego zastosuj łagodne płyny do mycia naczyń i ciepłą wodę.

Kamienne płytki

Kamienne płytki po umyciu octem z dodatkiem soku z cytryny nie będą wyglądały zbyt estetycznie, a nawet mogą ulec uszkodzeniu. Unikaj także stosowania amoniaku. Do posadzki z kamienia używaj specjalnych środków.

Plamy od jaj

Udało Ci się rozbić jajko na podłodze lub dywanie? Ocet zostaw w szafce. Po jego zastosowaniu trudno byłoby Ci usunąć plamę.

Żelazko

Stosowanie octu do czyszczenia żelazka może uszkodzić wewnętrzne elementy urządzenia.

Podłogi z twardego drewna

Nierozcieńczony ocet może przebarwiać podłogę, a nawet ją uszkodzić. Jeśli z jakiegoś powodu zamierzasz wypolerować podłogę octem, rozcieńcz go z wodą i wypróbuj na niewielkiej mało widocznej powierzchni.


Jak sprzątać łazienkę?Źródła: goodhousekeeping.com, porada.sk, wellnessmama.com,Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.