Zdrowy tryb zycia Relaks Domowe EKO środki czystości: skuteczne i niedrogie

Zanim sięgniesz po sklepowe detergenty, wypróbuj bardziej ekologiczną alternatywę i zajrzyj do spiżarni. Nawet nie przypuszczasz, że kryje ona kilka skutecznych środków.

Do czyszczenia mosiądzu

Ocet spirytusowy + sól

Przedmioty wykonane z mosiądzu z czasem nabierają patyny, która nie dodaje im uroku. Pierwotny blask przywróci im czyszczenie octem spirytusowym lub sokiem z cytryny i solą. Namocz gąbkę w occie i posyp solą. Delikatnie wyczyść powierzchnię, umyj wodą i od razu osusz miękką ściereczką.

Dobra rada: Równie skuteczne jest połączenie keczupu i soli.

Do czyszczenia szkła

Woda + ocet + alkohol + esencja zapachowa

Idealnie wypolerowane okna, kieliszki i szyby możesz łatwo uzyskać dzięki zastosowaniu roztworu przygotowanego z 2 szklanek wody, ½ szklanki octu spirytusowego lub jabłkowego, ¼ szklanki alkoholu 70%  i 2 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Roztwór przelej do butelki z rozpraszaczem, spryskaj szklaną powierzchnię i wypoleruj suchą miękką ściereczką.

Dobra rada: Ładną słoneczną pogodę wykorzystaj w inny sposób niż na mycie okien. W taki dzień roztwór szybko wyparowuje i pozostawia smugi. Okna najlepiej myć przy umiarkowanym zachmurzeniu.

Odświeżacz powietrza

Ocet spirytusowy + woda + skórka z cytryny + olejek eteryczny rozmarynowy

Cytrynę obierz, skórkę zalej 1 częścią octu i 1 częścią wody, dodać 2 krople olejku. Odstaw na tydzień, a następnie przecedź do butelki z rozpylaczem.

Dobra rada: Może służyć jako odświeżacz powietrza w pomieszczeniach, a dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy z dywanów, łóżek, kanap i szaf.

Domowe ściereczki dezynfekujące

Woda + ocet + olejek eteryczny z drzewa herbacianego + olejek eteryczny eukaliptusowy + olejek eteryczny cytrynowy + puste opakowanie po nawilżanych chusteczkach + chusteczki higieniczne lub kwadraty z nietkanego materiału lub bawełny.

Do pustego opakowania po chusteczkach nawilżanych przełóż tkaninę. W misce przygotuj roztwór z 1 szklanki wody, 1/4 szklanki octu i dodaj po 8 kropel olejku z drzewa herbacianego, olejku eukaliptusowego i cytrynowego. Dobrze wymieszaj i przelej roztwór na tkaninę w opakowaniu.

Środek odświeżający powierzchnię mebli

Oliwa + sok z cytryny

Kolor mebli można ożywić, przecierając je ściereczką spryskaną roztworem przygotowanym z 200 ml oliwy i 1 łyżeczki soku z cytryny. Najpierw wypróbuj roztwór w niewidocznym miejscu, a jeśli nie zajdzie żadna reakcja, wytrzyj kurz na całej powierzchni.

Domowy środek do WC

Soda oczyszczona + kwasek cytrynowy + dowolny olejek eteryczny + woda

Oto sposób jak przygotować musującą tabletkę do czyszczenia toalety. Wymieszaj w misce 2 części sody oczyszczonej z 1 częścią kwasku cytrynowego. Delikatnie skrop wodą i od razu wymieszaj. Po ściśnięciu masa powinna zachowywać kształt. Ostrożnie dodawaj wody, aż masa przestanie być sypka. Następnie dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Uformuj kulki i pozostaw do wyschnięcia do następnego dnia. Później wystarczy, że wrzucisz kulkę do muszli i pozwolisz jej zadziałać.

Środek do mycia naczyń

Woda + ocet + naturalne mydło + soda krystaliczna

Myj naczynia samodzielnie przygotowanym płynem. Zetrzyj na tarce 1 szklankę naturalnego mydła o ulubionym zapachu. Mydło wsyp do rondelka, dodaj 1,5 szklanki wody, 2 łyżki octu i 1/3 łyżki sody krystalicznej. Podgrzewaj i mieszaj, aż mydło się rozpuści. Zostaw do przestygnięcia i przelej do butelki po płynie do mycia naczyń, zwykłej butelki lub dozownika na mydło. Przed użyciem wymieszaj i dobrze opłucz naczynia po myciu.

Domowy środek do czyszczenia odpływu

Sól + kwasek cytrynowy + woda

Na nieprzyjemny zapach z odpływu pomoże wsypanie 1 części soli, 2 części kwasku cytrynowego i powolne zalanie gorącą wodą. Na mocno zanieczyszczony odpływ taki środek może się okazać zbyt słaby – warto wówczas dodać ocet.

Domowy zapach do WC

Żelatyna + sól + ulubiony olejek eteryczny

Aby przygotować naturalny odświeżacz powietrza do toalety przygotuj żelatynę według przepisu podanego na opakowaniu, dodając trochę mniej wody i sól. Przelej do słoika lub innego pojemnika i dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Dobra rada: Żelatynę możesz przelać do foremek na czekoladki, a gdy stężeje – wyjąć. Będzie ładnie wyglądać. Tylko uważaj, żeby ktoś nie pomylił odświeżacza z galaretką!

Jak usunąć plamy z potu?

Soda oczyszczona + aspiryna + cytryna (ocet)

Daj jeszcze jedną szansę ubraniom zabrudzonym plamami od potu. Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Dodaj odrobinę soku z cytryny lub octu i przygotuj pastę. Wetrzyj ją w problematyczne miejsca na tkaninie. Odczekaj 30 minut, a następnie zanurz materiał w zimnej wodzie i zostaw do odmoczenia na 3 godziny. Na koniec wypierz ubranie.

Czym wyczyścić przypalone garnki?

Na czyszczenie przypalonych garnków i patelni mamy aż 7 sprytnych sposobów!

Czym usunąć kamień wodny?

Kamień wodny z baterii, umywalki, wanny, prysznica i kafelków można usunąć w prosty i ekologiczny sposób.

Czego nie wolno czyścić octem?

Ocet to skuteczny i ekologiczny środek czyszczący do każdego domu. Nie jest jednak uniwersalny. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych skutków, unikaj stosowania octu na:

Granit, marmur, naturalny kamień

Kwas zawarty w occie może rozpuszczać naturalny kamień. Zamiast tego zastosuj łagodne płyny do mycia naczyń i ciepłą wodę.

Kamienne płytki

Kamienne płytki po umyciu octem z dodatkiem soku z cytryny nie będą wyglądały zbyt estetycznie, a nawet mogą ulec uszkodzeniu. Unikaj także stosowania amoniaku. Do posadzki z kamienia używaj specjalnych środków.

Plamy od jaj

Udało Ci się rozbić jajko na podłodze lub dywanie? Ocet zostaw w szafce. Po jego zastosowaniu trudno byłoby Ci usunąć plamę.

Żelazko

Stosowanie octu do czyszczenia żelazka może uszkodzić wewnętrzne elementy urządzenia.

Podłogi z twardego drewna

Nierozcieńczony ocet może przebarwiać podłogę, a nawet ją uszkodzić. Jeśli z jakiegoś powodu zamierzasz wypolerować podłogę octem, rozcieńcz go z wodą i wypróbuj na niewielkiej mało widocznej powierzchni.


Jak sprzątać łazienkę?Źródła: goodhousekeeping.com, porada.sk, wellnessmama.com,Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3