Wskazówki i porady Domowe burgery wieprzowe? Spróbuj!

W polecanych przez nas przepisach zastępujemy wołowinę lub mieszankę wołowiny z wieprzowiną samym mięsem wieprzowym. W odróżnieniu od wołowiny, wieprzowina jest tłustsza, dlatego burger wieprzowy będzie bardziej soczysty. Jeśli obawiasz się nadmiaru tłuszczu, wybierz udziec lub polędwicę, które mają go niewiele. Możesz też wymieszać mięso mielone z udźca i karkówki w proporcjach 4:1.

Burger to nie kotlet mielony

Wieprzowina może się okazać myląca i będzie Cię kusiło, żeby dodać bułkę tartą, namoczoną bułkę i jajko, jak do kotletów mielonych. Nie rób tego! Smaczny burger wieprzowy potrzebuje tylko odpowiedniego zestawu przypraw. Dodaj do niego:

Ostrożnie mieszaj mięso

Im dłużej będziesz mieszać mięso z przyprawami, tym cięższe będą burgery. Dlatego po obsypaniu mięsa przyprawami, delikatnie wymieszaj całość dłonią. Podziel na porcje i formuj kotlety. Jeśli trzymają kształt, zrób pośrodku małe zagłębienie i wrzuć mięso na ruszt.

Boczek i ananas dodadzą burgerom posmaku egzotyki

Jak przygotować idealny burger z wieprzowiny?

Czy wyczyściłeś ruszt i przygotowałeś grill na kolejną okazję, żeby uniknąć przypalenia potrawy? Jeżeli nie, wyczyść go, korzystając z naszych rad. Jeśli grill jest odpowiednio nagrzany, połóż na nim mięso i zamknij pokrywę. Po upływie 3 - 5 minut zajrzyj, czy krawędzie są już brązowoszare. Jeśli tak, obróć burgera i grilluj jeszcze kolejne 3 - 5 minut, w zależności od grubości. Nie obracaj burgera częściej niż raz, żeby się nie rozpadł.
Dobra rada: Jeśli używasz termometru do pomiaru wewnętrznej temperatury mięsa, burger jest gotowy po osiągnięciu 150°C.

Burger ściśnij w bułce

Podczas grillowania burgery się kurczą i pęcznieją. Unikaj ściskania ich płaską łopatką w trakcie grillowania. Nie staną się przez to bardziej płaskie ani nie przyspieszy to obróbki termicznej. Za to zrobią się suche, bo wycieknie z nich cały sok. Aby mięso zostało płaskie, wystarczy je delikatnie przycisnąć bułką w pierwszej połowie grillowania. Sok wsiąknie w bułkę, a burger zachowa swój kształt.

Czego nie może zabraknąć?

Mięso to tylko część potrawy. Idealny burger wymaga dobrej bułki . Musi mieć odpowiednią wielkość, zachowywać swój kształt i wchłaniać soki, ale nie powinna rozmiękać pod wpływem wilgoci. Słodkawy smak bułki to wspaniałe dopełnienie przypraw dodanych do mięsa. Dobry burger warto wzbogacić 1 – 2 plasterkami sera, sosem, keczupem lub majonezem. Można dodać też świeże lub konserwowe warzywa i nikt nie zorientuje się, że nie ma w nim ani odrobiny wołowiny.

Domowe burgery wieprzowe? Spróbuj!

Burger z serem pleśniowym i gruszką

Źródła: Adam.sk, food52.com, foodnetwork.com, bbcfood.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Papryka czerwona (kg = 9.99)
Papryka czerwona
  999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Kajzerka naturalna 55 g (kg = 5.27)
Kajzerka naturalna 55 g
  029
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3