Zdrowy tryb zycia Relaks Do pierwszych prac ogrodniczych zabierz się już w lutym

To, czy będziesz mógł się zabrać za porządkowanie ogrodu już w lutym, zależy od miejsca, w którym mieszkasz oraz pogody. W cieplejszych regionach weekendy można śmiało poświęcić na niezbędne prace ogrodnicze, nawet jeśli na ziemi i drzewach wciąż leży śnieg. Z drzew należy go stopniowo strząsać, aby gałęzie nie połamały się pod jego ciężarem. Mokry śnieg może też uszkodzić szklarnię. Z drugiej strony zapewnia grządkom odpowiednie nawilżenie, dlatego warto rozmieścić go równomiernie i poczekać aż stopnieje.

W ogrodzie warzywnym można zasiać rośliny odporne na przymrozki

Pierwsze warzywa można wysiewać na grządki już pod koniec lutego. Gdy marcowe deszcze rozmyją glebę, wszystko jest już gotowe, a Ty możesz liczyć na wcześniejsze plony. Weź jednak pod uwagę ryzyko, że późny śnieg lub gruntowe przymrozki mogą zniweczyć Twoje wysiłki.

Najpierw rozbij większe grudy ziemi, wyrównaj powierzchnię gleby i wytycz grządki.

Pod koniec lutego można siać i sadzić:

W skrzyniach ogrodowych, szklarni lub pod folią można posadzić:

Jeśli zapowiadają się mrozy, nie zapomnij o przykryciu roślin nietkanym materiałem lub cetyną.

W lutym można przycinać, pielęgnować i podlewać drzewa owocowe

W lutym pełne ręce pracy mają ogrodnicy, którzy uprawiają owoce. Nowe drzewka owocowe można sadzić, gdy gleba odmarznie. Należy też usunąć obumarłe gałęzie, chore pędy drzew i krzewów owocowych oraz winorośli, dopóki nie wypuściły pączków i jeśli temperatury nie spadają już poniżej -10°C. Z przycinaniem drzew pestkowych warto zaczekać. Można za to szczepić drzewka owocowe i przyciąć winorośl do dwóch pędów, zeskrobać starą korę, poprzycinać korony, a gdy nie ma mrozu, podlewać drzewa i krzewy. Brzoskwiniom przyda się oprysk chroniący przed kędzierzawością brzoskwiń.

Ogród z roślinami ozdobnymi również wymaga uwagi

W lutym nie zapomnij o ogrodzie ozdobnym – zajmij się grządkami i skalniakami. Jeśli śnieg już stopniał i nie ma mrozów, a słońce świeci coraz mocniej, możesz siać, sadzić i podlewać:

 • Rośliny do wysiewu:
  • petunie
  • pelargonie
  •  begonie
 • Rośliny do posadzenia:
  •  rośliny wieloletnie
 • Rośliny do podlania:
  •  bukszpan
  •  rododendron
  •  cyprysik
  •  zimozielone drzewa i krzewy

Roślinom wieloletnim, które przezimowały na grządce, można przyciąć stare gałązki i liście. Krzewy i trawy ozdobne także poprzycinaj.

Z przycinaniem róż należy się wstrzymać do czasu aż zakwitną forsycje.

Posadź kwiaty tak, aby cieszyć się nimi przez cały rok

Wapnowanie dobrze zrobi trawnikowi

Już w lutym zadbaj o trawnik. Wapnowanie podwyższa poziom pH gleby, dzięki czemu trawa będzie mogła łatwiej pobierać składniki odżywcze. Po wapnowaniu przez miesiąc nie należy nawozić trawnika. Z pierwszym koszeniem wstrzymaj się do czasu aż zakwitną forsycje.

Popraw jakość gleby kompostem

Jeśli przed zimą nie zdążyłeś wykorzystać kompostu, zrób to teraz. Gotowy kompost rozłóż przy korzeniach drzew i krzewów, rozrzuć po grządkach. Możesz go wykorzystać także do przygotowania ziemi do wysiewu.

Do pierwszych prac ogrodniczych zabierz się już w lutym

Szklarnie i skrzynie do uprawy roślin wymagają większych nakładów energii

Aby szklarnie i skrzynie do uprawy roślin spełniały swoją funkcję, muszą dobrze przepuszczać światło. Odpowiednia ilość słońca sprawi, że rośliny nie będą nadmiernie rosły w górę i magazynowały azotanów, które się odkładają, gdy roślina nie ma wystarczającego dostępu do światła. Z tego powodu należy dobrze umyć szkło w szklarniach i skrzyniach do uprawy warzyw, usunąć zanieczyszczenia i mech. Nową skrzynię można założyć z grubej warstwy humusu i około 25 cm ziemi.

W odpowiednio przygotowanej szklarni lub skrzyni można posiać szpinak, sałatę, rzodkiewkę, pory, a jeśli masz ogrzewanie, również seler, paprykę i brokuły. Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu, aby nie narażać roślin na grzyby, pleśnie i bakterie.

Jeśli uprawiasz rośliny pod folią, sprawdź, czy nie jest uszkodzona po zimie. W razie potrzeby wymień folię. Zaliczasz się do osób, które zdejmują folię na zimę? Po zimie załóż nową!

Sprawdź, jak rośliny przezimowały, przejrzyj ubiegłoroczne plony, odłóż ziemniaki do sadzenia

Zimujące rośliny, takie jak pelargonie, fuksje i oleandry również wymagają uwagi. Usuń obumarłe i uszkodzone części, podetnij stare pędy i przenieś podlane rośliny do światła.

Wywietrz pomieszczenie, w którym przechowujesz ubiegłoroczne plony i dobrze je przejrzyj. Wyrzuć zgniłe owoce i warzywa, a jeśli plony wysychają, delikatnie skrop je wodą.

Ziemniaki w skrzyni podsyp ziemią, aby mogły wypuścić pędy.

Balkon też wymaga uwagi

Jeśli Twój ogród ogranicza się do balkonu, przygotuj go na sezon wiosenny – wyczyść i zdezynfekuj doniczki, do korytek wysiej wymienione powyżej gatunki warzyw i przygotuj sadzonki. Możesz kupić zapas ziemi, sprawdzić narzędzia ogrodowe, zmieść liście, które przywiał zimowy wiatr, umyć półki i regały.


Źródła: Urobsisam.sk, izahradkar.sk, lepsiebyvanie.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3