Dziecko Noworodek Do czyszczenia uszu u dzieci używaj waty i specjalnych patyczków

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się patyczki kosmetyczne. Wchłaniają wodę i usuwają woskowinę. I to właśnie może być problemem. Nieprawidłowe i zbyt częste używanie patyczków może przynieść odwrotny skutek – woskowina zatka ucho i stanie się przyczyną problemów.

Czym jest woskowina?

Woskowina to wydzielina gruczołów łojowych znajdujących się w uchu, obumarłe komórki skóry i kurz. Chroni wnętrze ucha przed wodą i infekcjami zewnętrznymi. Zwykle ma żółtobrązowy lub szarobiały odcień. Ilość woskowiny jest indywidualna, może się różnić w każdym uchu. Noworodki mają nieco więcej woskowiny, jej ilość ureguluje się po około sześciu tygodniach. Problemem może być dopiero stwardniała woskowina. W poważniejszych przypadkach może spowodować nawet uszkodzenie bębenka usznego.

O nadmiarze woskowiny może świadczyć zatkanie ucha

Nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony uszu u maluchów zwykle towarzyszą odruchy ciągnięcia za uszka, pocierania lub wkładania do nich paluszków. Nagromadzona woskowina może powodować dyskomfort, ale nie wywołuje gorączki i problemów z zasypianiem, ponieważ jest naturalna dla organizmu.

Nadmiar woskowiny można zauważyć zaglądając do ucha. Jeśli ucho boli, a woskowiny jest mało albo ma mlecznobiałe lub zielonkawe zabarwienie, można podejrzewać infekcję uszu. Wówczas pojawia się gorączka i intensywny ból, a ucho jest wrażliwe na dotyk. Stan ten wymaga niezwłocznej wizyty u pediatry.


Jak bezpiecznie czyścić dzieciom uszy?

Ucho produkuje woskowinę, która jest barierą chroniącą bębenek. Woskowina stopniowo przesuwa się kanałem słuchowym na zewnątrz. Gdy opiekuńczy rodzice próbują wyczyścić maluchowi ucho, zwykle przynosi to odwrotny skutek i część woskowiny zostaje wepchnięta głębiej. W ten sposób woskowina gromadzi się w uchu i może doprowadzić do zatkania kanału słuchowego. Najczęściej stanowi temu towarzyszy wrażenie zatkanego ucha lub obecności ciała obcego.

Czyszczenie uszu to niełatwe zadanie, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wywołać intensywny ból. Jak zatem postępować przy higienie uszu u dzieci?

  1. Czyszczenie uszu można wykonywać tylko wtedy, gdy dziecko jest spokojne.
  2. Dziecku należy unieruchomić i przytrzymać główkę.
  3. Czyścić można tylko zewnętrzny przewód słuchowy:

- wodę można usunąć za pomocą kawałka suchej waty, którą przykłada się do ucha;

- do higieny uszu warto kupić specjalnie wyprofilowane patyczki Fred & Flo, które czyszczą tylko zewnętrzny przewód słuchowy.

Jak usunąć woskowinę zalegającą w uchu?

Sposobów na bezbolesne usuwanie zalegającej woskowiny jest kilka.

Myjka i ciepła woda

Namocz myjkę do kąpieli w ciepłej wodzie, dobrze wykręć, a następnie przyłóż do ucha, żeby je rozgrzać. Następnie delikatnie wytrzyj ucho myjką, nie sięgając zbyt głęboko. Woskowina sama powinna wypłynąć. Jeśli masz wrażenie, że woskowina zalega głębiej, możesz sięgnąć po specjalne krople lub udać się do laryngologa.

Dobra rada Hello Tesco: Zamiast myjki można użyć kulek waty Fred & Flo.

Krople do uszu

W aptekach dostępne są krople i spraye do uszu służące do rozpuszczania woskowiny. Można ich używać tylko wtedy, gdy dziecko jest spokojne, najlepiej w czasie odpoczynku.

Buteleczkę z preparatem należy najpierw zagrzać w dłoniach – zimna ciecz wkroplona do ucha może wywołać zawroty. Preparat wkrapla się do ucha według zalecanego sposobu dawkowania. Cały zabieg może być dość nieprzyjemny dla dziecka, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Krople rozrzedzają woskowinę i powodują jej upłynnienie. Na zakończenie wystarczy wytrzeć woskowinę kawałkiem waty namoczonej w ciepłej wodzie.

Domowe metody usuwania woskowiny

Chyba każdy już słyszał o sprawdzonych sposobach czyszczenia uszu słoną wodą, ciepłym olejem, gliceryną, świeczkami do uszu i tym podobnych. Jeśli naprawdę zamierzasz je testować na swoim dziecku, najpierw zasięgnij porady pediatry lub laryngologa.

Tego należy się wystrzegać przy higienie uszu!

  • Do czyszczenia uszu nie używaj żadnych ostro zakończonych przedmiotów.
  • Nie wlewaj do uszu żadnych cieczy ani wody pod ciśnieniem.
  • Do mycia uszu nie używaj zimnej wody.
  • Nie wykonuj higieny uszu zbyt często.
  • Nie wkładaj patyczków zbyt głęboko.

Warto wiedzieć: Jak poradzić sobie z zatkanym nosem u dziecka? Wypróbuj roztwór soli i odciąganie

Do czyszczenia uszu u dzieci używaj waty i specjalnych patyczków
Źródła: healthline.com, izdravie.sk

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (1 kg = 4.99)
Banany
  499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3