Dziecko Noworodek Dlaczego dziadkowie mogą być kluczowymi osobami do zapewnienia radośniejszej opieki nad dzieckiem?

Koszty opieki nad dziećmi rosną i dlatego wielu rodziców sięga w tej kwestii po pomoc dziadków. Jednak babcia i dziadek mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko darmowa usługa opieki nad dziećmi, o czym może ci powiedzieć każdy szczęśliwy wnuk i wnuczka. Dobrzy dziadkowie wprowadzają mądrość, doświadczenie, cierpliwość (kto jest lepiej przygotowany do niekończących się gier w udawanie?), a także dużo miłości i przytulania. Dziadkowie w zamian otrzymują bardzo wiele, a najważniejszą korzyścią jest silna więź z wnukami. Jeśli więc masz tyle szczęścia, że dziadkowie są aktywni, to poniżej przedstawiamy kilka zasad – dla wszystkich.

Wskazówki dla ciebie…

 • Zwracaj uwagę na wiek
  Niewielu dziadków jest w stanie zapewnić pełnowymiarową opiekę nad dziećmi. Jeśli opieka nad dziećmi jest wyczerpująca dla ciebie, to wyobraź sobie, jak czują się dziadkowie!
 • Pamiętaj, że opieka nad dziećmi kosztuje
  Od zapłaty za paliwo, aż po lekcję pływania dziecka, zatem nie zakładaj z góry, że dziadkowie opłacą każdy rachunek, szczególnie jeśli posiadają ograniczony dochód. Niektóre rodziny nawet decydują się na płacenie dziadkom za ich pomoc.
 • Nie przesadzaj ze swoją cichą niechęcią
  Jeśli dziadkowie nie karmią dziecka, tak jakbyś tego chciała, albo są zbyt surowi w sprawach, na które pozwalasz, nie trzymaj tego w sobie, aż wybuchniesz. Omawiaj problemy wcześnie i ze zrozumieniem. Możesz również uzgodnić listę określającą podstawy, tak że każdy będzie wiedział, co robić.
 • Nie przesadzaj w przypadku małych rzeczy
  Jeśli babcia nie do końca zna się na drobnych sprawach związanych z żywieniem czy zagrożeniami – ale generalnie spisuje się świetnie – to pozwól, aby tak było. Walcz o swoje, ale zachowaj również zdrowy rozsądek.
 • Mama i tata twojego partnera…
  Może być świetnie, jeśli więź jest silna, jednak wiele matek ma większe problemy z rodzicami swojego partnera niż ze swoimi własnymi. Aby uniknąć konfrontacji, należy wyjaśnić wszelkie oczekiwania (np. można spisać listę) oraz zapewnić swoim teściom „trochę luzu”. Pamiętaj: oni kochają twoje dzieci, tak samo jak ty, więc nawet w przypadku nieprawidłowych decyzji, należy pamiętać, że były one podyktowane najlepszymi chęciami!

Porady dla dziadków…

 • Bądź nastawiony pozytywnie
  Nie krytykuj swoich wnuków ani sposobu opieki nad nimi, nawet w dobrej wierze. Może to naruszyć pewność siebie rodziców. Pamiętaj, że techniki rodzicielskie i moda zmieniają się na przestrzeni lat, więc nie istnieją jedyne słuszne i niesłuszne metody opieki.
 • Konstruktywne porady są dobre, ale udzielaj ich w sposób grzeczny i pomocny. Zanim coś powiesz, upewnij się, gdzie leży granica, której nie należy przekraczać.
 • Pomagaj w domu
  Jeśli chodzi o zrobienie herbaty, przygotowanie obiadu, zrobienie zakupów lub prania – wszelka praktyczna pomoc bez dwóch zdań spotka się z wdzięcznością. Nie martw się, będzie również czas na przytulanie wnuków, jednak dla wyczerpanej mamy i taty filiżanka herbaty lub mniejsza ilość prac domowych pod koniec dnia może być bardzo ważnym wsparciem.
 • Zwracaj uwagę na czas
  Mimo że możesz chcieć zostać i bawić się ze swoimi wnukami przez cały czas, bądź świadom tego, jak twój syn lub córka mogą się czuć. Możesz zawsze zaoferować, że zostaniesz dłużej i pomożesz – szczególnie jeśli trzeba zrobić coś konkretnego – ale pamiętaj, że rodzice potrzebują również czasu i miejsca dla siebie.
 • Jeśli jesteś opiekunką, nie bój się wyznaczać pewnych zasad oraz odrzucać ich w razie konieczności. Jeśli robisz to regularnie, możesz poprosić o pomoc w organizacji wydatków – wszystkie wycieczki i przysmaki zaczynają się sumować. Zawsze lepiej jest porozmawiać o tym i powiedzieć o swoich obawach jak najszybciej. Powodzenia!
Published: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.