Dziecko Noworodek Dlaczego dziadkowie mogą być kluczowymi osobami do zapewnienia radośniejszej opieki nad dzieckiem?

Koszty opieki nad dziećmi rosną i dlatego wielu rodziców sięga w tej kwestii po pomoc dziadków. Jednak babcia i dziadek mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko darmowa usługa opieki nad dziećmi, o czym może ci powiedzieć każdy szczęśliwy wnuk i wnuczka. Dobrzy dziadkowie wprowadzają mądrość, doświadczenie, cierpliwość (kto jest lepiej przygotowany do niekończących się gier w udawanie?), a także dużo miłości i przytulania. Dziadkowie w zamian otrzymują bardzo wiele, a najważniejszą korzyścią jest silna więź z wnukami. Jeśli więc masz tyle szczęścia, że dziadkowie są aktywni, to poniżej przedstawiamy kilka zasad – dla wszystkich.

Wskazówki dla ciebie…

 • Zwracaj uwagę na wiek
  Niewielu dziadków jest w stanie zapewnić pełnowymiarową opiekę nad dziećmi. Jeśli opieka nad dziećmi jest wyczerpująca dla ciebie, to wyobraź sobie, jak czują się dziadkowie!
 • Pamiętaj, że opieka nad dziećmi kosztuje
  Od zapłaty za paliwo, aż po lekcję pływania dziecka, zatem nie zakładaj z góry, że dziadkowie opłacą każdy rachunek, szczególnie jeśli posiadają ograniczony dochód. Niektóre rodziny nawet decydują się na płacenie dziadkom za ich pomoc.
 • Nie przesadzaj ze swoją cichą niechęcią
  Jeśli dziadkowie nie karmią dziecka, tak jakbyś tego chciała, albo są zbyt surowi w sprawach, na które pozwalasz, nie trzymaj tego w sobie, aż wybuchniesz. Omawiaj problemy wcześnie i ze zrozumieniem. Możesz również uzgodnić listę określającą podstawy, tak że każdy będzie wiedział, co robić.
 • Nie przesadzaj w przypadku małych rzeczy
  Jeśli babcia nie do końca zna się na drobnych sprawach związanych z żywieniem czy zagrożeniami – ale generalnie spisuje się świetnie – to pozwól, aby tak było. Walcz o swoje, ale zachowaj również zdrowy rozsądek.
 • Mama i tata twojego partnera…
  Może być świetnie, jeśli więź jest silna, jednak wiele matek ma większe problemy z rodzicami swojego partnera niż ze swoimi własnymi. Aby uniknąć konfrontacji, należy wyjaśnić wszelkie oczekiwania (np. można spisać listę) oraz zapewnić swoim teściom „trochę luzu”. Pamiętaj: oni kochają twoje dzieci, tak samo jak ty, więc nawet w przypadku nieprawidłowych decyzji, należy pamiętać, że były one podyktowane najlepszymi chęciami!

Porady dla dziadków…

 • Bądź nastawiony pozytywnie
  Nie krytykuj swoich wnuków ani sposobu opieki nad nimi, nawet w dobrej wierze. Może to naruszyć pewność siebie rodziców. Pamiętaj, że techniki rodzicielskie i moda zmieniają się na przestrzeni lat, więc nie istnieją jedyne słuszne i niesłuszne metody opieki.
 • Konstruktywne porady są dobre, ale udzielaj ich w sposób grzeczny i pomocny. Zanim coś powiesz, upewnij się, gdzie leży granica, której nie należy przekraczać.
 • Pomagaj w domu
  Jeśli chodzi o zrobienie herbaty, przygotowanie obiadu, zrobienie zakupów lub prania – wszelka praktyczna pomoc bez dwóch zdań spotka się z wdzięcznością. Nie martw się, będzie również czas na przytulanie wnuków, jednak dla wyczerpanej mamy i taty filiżanka herbaty lub mniejsza ilość prac domowych pod koniec dnia może być bardzo ważnym wsparciem.
 • Zwracaj uwagę na czas
  Mimo że możesz chcieć zostać i bawić się ze swoimi wnukami przez cały czas, bądź świadom tego, jak twój syn lub córka mogą się czuć. Możesz zawsze zaoferować, że zostaniesz dłużej i pomożesz – szczególnie jeśli trzeba zrobić coś konkretnego – ale pamiętaj, że rodzice potrzebują również czasu i miejsca dla siebie.
 • Jeśli jesteś opiekunką, nie bój się wyznaczać pewnych zasad oraz odrzucać ich w razie konieczności. Jeśli robisz to regularnie, możesz poprosić o pomoc w organizacji wydatków – wszystkie wycieczki i przysmaki zaczynają się sumować. Zawsze lepiej jest porozmawiać o tym i powiedzieć o swoich obawach jak najszybciej. Powodzenia!
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3