Dziecko Przedszkole Dlaczego czytanie bajek na dobranoc jest tak ważne?

Warto jednak poświęcić na to przynajmniej pół godziny dziennie i wieczorne czytanie uczynić codziennym zwyczajem. Wspólna lektura jest kluczowa dla rozwoju kreatywności i kształtowania pozytywnego stosunku do czytelnictwa u dziecka. Nie mówiąc już o tym, że jest to rytuał, podczas którego można spędzać czas we dwoje (lub w większym gronie).

Czytanie bajek jako codzienny zwyczaj

Współcześni rodzice żyją w dużym pośpiechu, często są tak pochłonięci pracą, że brakuje im czasu na zajmowanie się dzieckiem. Również z tego powodu regularne czytanie bajek przed snem może być dobrym rozwiązaniem. Może stać się rytuałem, na który rodzice będą się cieszyć razem z dzieckiem, mając świadomość, że pod koniec dnia czeka ich chwila, w której można wreszcie zapomnieć o pracy i innych obowiązkach.

Budowanie bliskości

Dla dziecka ważne jest to, żeby dzień nie tylko zaczynał, lecz również kończył się z rodzicami. Czytanie książek na dobranoc jest ku temu doskonałą okazją. Poza tym podczas lektury można porozmawiać o bajce i jej bohaterach, można się wspólnie zastanawiać, wymieniać poglądy, poznawać opinie i nauczyć się czegoś nowego.

Czytanie rozwija

Wspólna lektura rozwija nie tylko samą umiejętność czytania, lecz również zdolność samodzielnego myślenia, kreatywność, fantazję i rozumienie. Zalety płynące z czytania książek można by jeszcze długo wyliczać. Jeśli zaczniemy z czytaniem odpowiednio wcześnie, to dziecko będzie miało łatwiejszy start w szkolnej ławce. W wieczornym czytaniu nie chodzi o samo czytanie. Rozmowa z dzieckiem o bajce rozwija zdolności komunikacyjne. W ten sposób dziecko nabywa pewności siebie i łatwości wypowiadania się, a dodatkowo poszerza zasób słownictwa.

Zacieśnianie więzi

Wieczorne czytanie bajek to okazja, żeby razem poleżeć czy przytulić dziecko. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważny dla dziecka jest kontakt fizyczny, żeby mogło się poczuć kochane i otoczone opieką w rodzinie. Warto też przypomnieć o kształtowaniu pozytywnego stosunku do książek. Jeśli we wczesnym dzieciństwie będziemy dziecku czytać, wpłynie to na rozwój więzi czytelniczej. Dziecko polubi książki, nie będzie miało awersji do czytania, która mogłaby się zrodzić przy obowiązkowej lekturze.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Kajzerka naturalna 55 g (kg = 5.27)
Kajzerka naturalna 55 g
  029
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3