Zdrowy tryb zycia Zdrowie Detoks ma sens, ale podczas kuracji nie trzeba głodować

Detoks to proces oczyszczania, podczas którego pozbywamy się szkodliwych substancji. Oczyszczanie organizmu odbywa się całkowicie naturalnie i automatycznie. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa wątroba. Inne organy i układy biorące w nim udział to nerki, układ limfatyczny, płuca, skóra i jelita. Ich zadaniem jest usuwanie toksyn i szkodliwych substancji, które atakują ciało od środka i od zewnątrz. Pozbywamy się ich ze stolcem, moczem, potem, flegmą oraz w procesie oddychania.

Klucz do oczyszczania

Główną zasadą detoksu jest odciążenie układu trawiennego poprzez zastosowanie lekkiej diety. Oczyszczaniu jelit sprzyjają duże ilości błonnika i wody. Podczas kuracji oczyszczającej należy pić 3 - 4 litry wody i herbat ziołowych na dobę. Dieta powinna jednak zawierać odpowiednią ilość tłuszczy, białek, składników mineralnych, węglowodanów, aby organizm mógł dobrze funkcjonować. Nie jest to zatem głodówka. Podczas detoksu nie rezygnujemy z jedzenia, a jedynie zmieniamy dietę. Rezygnujemy przede wszystkim z mięsa, wędlin, alkoholu i nabiału.

Kiedy nie rozpoczynać kuracji oczyszczającej

Detoks jest niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i pacjentów onkologicznych. Uwaga na kuracje oczyszczające, jeśli nie jesteśmy zupełnie zdrowi lub walczymy z jakąś infekcją. Przed wprowadzeniem istotnych zmian w diecie zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza.

Na początku kuracji oczyszczającej pojawia się wyraźny kryzys detoksykacyjny – dotychczasowe dolegliwości stają się bardziej odczuwalne. Może nas boleć głowa, stawy, możemy mieć katar, biegunkę itp. Zawsze jednak należy słuchać swojego ciała i jeśli czujemy, że nie radzi sobie z kuracją oczyszczającą, zrezygnować z niej.

Długie głodówki są niewskazane

Przez głodówkę rozumiemy stan, w którym nie przyjmujemy żadnych pokarmów, a więc nie dostarczamy żadnych składników odżywczych. Podczas głodówki pijemy tylko wodę. Jeśli nie dostarczamy ciału energii, organizm zaczyna wykorzystywać własne zapasy. Najpierw spala mięśnie, a dopiero później tłuszcz. Dlatego głodówka jest niewskazana, jeśli chcemy schudnąć. Powodem głodówki może być oczyszczanie organizmu. Kiedy rezygnujemy z przyjmowania pokarmów, trawienie ulega spowolnieniu, a energia, którą organizm zaoszczędził, jest inwestowana w oczyszczanie.

Głodówka nie stanowi ryzyka, jeśli trwa nie dłużej niż 1-3 dni. Jeśli chcemy ją kontynuować, powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Głodówka prowadzi bowiem do utraty witamin i składników odżywczych. Zaczynamy tracić energię, stajemy się rozdrażnieni, zmęczeni i jesteśmy w złym nastroju.

Najpierw badania

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad dietą oczyszczającą, skonsultujmy się z lekarzem i zbadajmy się. Powinniśmy przede wszystkim prawidłowo ocenić stan zdrowia i poznać sposoby oczyszczania organizmu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3